Bez dofinansowania na tunel i szkołę

Gmina Celestynów znalazła się w gronie samorządów, które musiały obejść się smakiem, jeśli chodzi o miliony z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Nie udało się otrzymać ani złotówki na budowę tunelu w Celestynowie, szkoły w Starej Wsi czy rozbudowę stacji uzdatniania wody w Regucie

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych został uruchomiony latem br. Chodziło o wsparcie finansowe samorządów w ramach strat spowodowanych przez epidemię COVID-19. W pierwszym naborze 6 mld zł podzielono między wszystkie samorządy. Poszczególne kwoty były przydzielone w ramach algorytmu, który  proporcjonalnie podzielił fundusze między gminy, powiaty i miasta na prawach powiatów. W ramach tej pomocy gmina Celestynów otrzymała ponad 2 mln zł dofinansowania.

W drugim, jesiennym, naborze, w którym do rozdysponowania było 4,35 mld zł, władze gminy Celestynów złożyły trzy wnioski na realizację ważnych dla mieszkańców inwestycji. Pierwszy dotyczył budowy bezkolizyjnego skrzyżowania z linią kolejową nr 7 w ciągu ul. Jankowskiego w Celestynowie wraz z budową tunelu (prawie 15 mln zł), drugi wniosek dotyczył dofinansowania rozbudowy budynku szkoły podstawowej z oddziałami przedszkolnymi w Starej Wsi wraz z infrastrukturą towarzyszącą (17 mln 700 tys. zł), trzeci wniosek był na budowę stacji uzdatniania wody przy ul. Turystycznej w Regucie (prawie 4 mln 700 tys. zł).

Jesienny nabór nie miał już charakteru oceny względem ustalonego algorytmu, ale o przyznaniu dofinansowania samorządom decydowała komisja powołana przy premierze. Według wytycznych przy przyznaniu dofinansowania miała ona brać pod uwagę przede wszystkim kompleksowość inwestycji, liczbę osób, które z niej skorzystają, jej wpływ na środowisko oraz uwzględniać zasady równego rozwoju. Niestety, pomimo kompleksowości, dostępności, poprawy standardów oświatowych oraz pozytywnego wpływu na środowisko gmina Celestynów nie otrzymała dofinansowania żadnej inwestycji.

9 grudnia został ogłoszony kolejny nabór wniosków w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Można je składać do 28 grudnia. Gmina Celestynów ponownie wystąpi o dofinansowanie budowy skrzyżowania bezkolizyjnego (tunelu)  w Celestynowie oraz rozbudowy szkoły w Starej Wsi.

– Może tym razem te priorytetowe potrzeby mieszkańców spotkają się z pozytywną oceną rządu i otrzymamy wsparcie finansowe – podkreśla urząd gminy.

 

WITOLD KWIATKOWSKI, wójt gminy Celestynów:
– To dla mnie duże rozczarowanie. Myślę, że zgłoszone przez nas projekty były nie mniej ważne niż te, które otrzymały dofinansowanie i znalazły uznanie w oczach rządowej komisji oceniającej. Zaskakujące było dla mnie to, że nasz wniosek dotyczący rozbudowy szkoły nie otrzymał dofinansowania, a podobny projekt z Otwocka dostał 12 mln zł. Podobnie w przypadku gminy Wiązowna, która otrzymała wsparcie na budowę stacji uzdatniania wody, a my na identyczne zadania nie dostaliśmy dofinansowania. Nie wspomnę już o budowie tunelu…
Nie wiem, jaki był mechanizm oceny tych wniosków. Jeżeli otrzymalibyśmy informację, jakie były kryteria oceniania, wiedzielibyśmy, co następnym razem trzeba korygować. A tak muszę dołączyć do grona wielu samorządowców, którzy są bardzo rozgoryczeni, ponieważ nie dostali pomocy. Kryteria są nieobiektywne, a niektórzy wprost mówią o jedynym kryterium – politycznym. Postaramy się jeszcze uzyskać pomoc finansową na te same zadania w trzecim naborze. Może w tym rozdaniu nasze wnioski znajdą uznanie…

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.