Gdzie po szczepionkę na koronawirusa?

W powiecie otwockim będzie można dobrowolnie i za darmo zaszczepić się przeciwko koronawirusowi. Powiatowe Centrum Zdrowia przy ul. Batorego w Otwocku, które wyznaczono na tzw. szpital węzłowy, przygotowuje już dwa punkty szczepień na COVID-19. Pierwszą grupą, która skorzysta ze szczepionek, jest m.in. personel medyczny i pracownicy aptek. Do programu zgłosiło się już ponad 20 placówek, m.in. przychodnie z Otwocka, Karczewa i Józefowa, szpital przy ul. Prusa, a także Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. 

AGNIESZKA JASKULSKA

Szczepionka ochronna przeciwko koronawirusowi będzie dobrowolna i bezpłatna. Zaszczepić można się niezależnie od tego, czy już przechorowało się COVID-19, czy jeszcze nie.

Na początku grudnia rząd ogłosił Narodowy Program Szczepień na COVID-19, do którego mogą zgłaszać się podmioty lecznicze, w tym przychodnie, szpitale i lekarze prowadzący prywatną praktykę. „Linia” informowała o tym w poprzednim numerze. Szpital powiatowy przy ul. Batorego w Otwocku, który na dużą skalę wykonuje testy na koronawirusa, został wyznaczony na tzw. szpital węzłowy. – To oznacza, że w naszych punktach szczepień w pierwszej kolejności będzie mógł zaszczepić się personel z różnych szpitali, przychodni, aptek i innych podmiotów medycznych – tłumaczy Michał Mrówka, członek zarządu PCZ.

– Pierwotny termin rejestracji podmiotów medycznych realizujących szczepienia był wyznaczony 20 grudnia, ale pod koniec ubiegłego tygodnia otrzymaliśmy z ministerstwa informację, że został on wydłużony do poniedziałku, 28 grudnia – wyjaśnia Mrówka.

Dotychczas do programu szczepień zgłosiło się ponad 20 podmiotów medycznych z powiatu otwockiego, m.in. przychodnie z Otwocka, Józefowa, Karczewa i Sobień-Jezior, szpital MSWiA przy ul. Prusa w Otwocku, Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny, który znajduje się na terenie „Batorego”, otwocki sanepid, a także gabinety stomatologiczne i apteki. – Takich podmiotów będzie więcej, bo rejestracja zakończy się pod koniec grudnia. O szczepienia dopytują także Ośrodek Pomocy Społecznej czy placówki opiekujące się seniorami, które znajdują się na terenie powiatu otwockiego – podkreśla Michał Mrówka.

Na początek zaplanowano szczepienia personelu medycznego placówek, które obecnie zgłaszają się do szczepień .

– Przygotowujemy już dwa punkty, w których w pierwszej kolejności będzie szczepiony m.in. personel medyczny naszego szpitala, potem pracownicy innych podmiotów medycznych, a w przyszłości będą mogli zaszczepić się również mieszkańcy powiatu – informuje Michał Mrówka. Jeden punkt szczepień wyznaczono w przychodni miejskiej przy ul. Armii Krajowej w Otwocku, drugi w przychodni miejskiej przy ul. Mickiewicza w Świdrze, czyli w gabinetach, gdzie dotychczas wykonywano inne szczepienia.

Aby szczepienia przeciwko COVID-19 odbywały się sprawnie i bezpiecznie, w punktach będzie przeszkolony personel, m.in. lekarz i pielęgniarka. – Punkty szczepień, w których dotychczas wykonywano wszystkie inne szczepienia, dysponują potrzebnym sprzętem, m.in. specjalnymi lodówkami, w których przechowuje się szczepionki w odpowiedniej temperaturze. Jednak prawdopodobnie tak jak inne szpitale węzłowe, otrzymamy nowy sprzęt do ich przechowywania. Rząd poinformuje o tym za jakiś czas, gdy będą znane szczegółowe wytyczne producenta szczepionek przeciwko COVID-19 – podkreśla Michał Mrówka z PCZ.

Szczepionka na koronawirusa jest dobrowolna i bezpłatna, ale nie oznacza to, że cały personel medyczny podda się szczepieniu. Zdania na ten temat są podzielone zarówno w środowiskach medycznych, jak i służb mundurowych, które będą mogły zaszczepić się w kolejnym etapie. Decyzja o tym, czy się zaszczepić, jest sprawą indywidualną. Lekarz, pielęgniarka, strażak czy policjant musi sam zdecydować, czy chce poddać się szczepieniu przeciwko COVID-19. – W „Batorym” połowa personelu już zgłosiła się do szczepienia, jednak wiele osób jeszcze się zastanawia i ma wątpliwości lub już zdecydowało, że nie podda się szczepieniu – mówi anonimowo jedna z pielęgniarek ze szpitala.

Pod jaki numer zadzwonić, aby dowiedzieć się więcej o szczepionce?

Swoje pytania możesz kierować, dzwoniąc pod numer 989. Obecnie infolinia pełni funkcję informacyjną. Jednak w momencie uruchomienia szczepień będzie można otrzymać dodatkowe informacje związane ze szczepieniami przeciwko COVID-19, za pośrednictwem infolinii będzie też można dokonać rejestracji. Jeśli dzwonisz z zagranicy lub gdy operator nie obsługuje numerów specjalnych, zadzwoń pod nr tel. 22 62 62 989.

12 komentarzy do “Gdzie po szczepionkę na koronawirusa?

 • 29 grudnia 2020 o 09:19
  Permalink

  Dziwna ta szczepionka, można się szczepić bez wcześniejszego sprawdzenia czy się chorowało na tego wirusa czy nie?
  Czy są inne szczepionki, do których podchodzi się w ten sam sposób?

  Odpowiedz
  • 31 grudnia 2020 o 11:29
   Permalink

   A czy są choroby które tak łatwo się rozsiewają i tak łatwo się na nie umiera?
   Wg szacunków trzeba zaszczepić min 20% społeczeństwa żeby zatrzymać to dziadostwo.
   Na dzień dzisiejszy w Stanach i UK powikłania związąne z objawami miało <10 osób (przynajmniej o tylu się pisze, czy to prawda to wiedzą tylko firmy farmaceutyczne, którym za bardzo nie mozna ufać)

   Także jak ktoś nie ma uczuleć to szczepić się, szczepić i to jak najszybciej
   Za dużo osób już umarło, a osobiście wolę głupio złapać alergie poszczepionkową niż mądrze umrzeć na covid,

   Niestety, ci co mają skłonność do alergii mogą mieć tylko nadzieję że pozostali włączą myślenie i się zaszczepią

   Odpowiedz
   • 8 stycznia 2021 o 09:40
    Permalink

    Ale stek bzdur.Ktoś Panu płaci za reklamę szczepionek? Na razie wielokrotnie więcej osób umarło z powodu ukierunkowania służby zdrowia w jedynym słusznym kierunku niż na „plandemię”.Co trzeba mieć w głowie, żeby pozwolić sobie wstrzyknąć substancję za której działanie nikt,nawet sam producent nie chce ponoćić odpowiedzialności?

    Odpowiedz
    • 8 stycznia 2021 o 20:00
     Permalink

     Czyżby Otwock był krainą Płakoziemców?

     Odpowiedz
     • 8 stycznia 2021 o 21:29
      Permalink

      Nie, na szczęście @Darek to tylko wyjątek potwierdzający regułę (mam nadzieję przynajmniej)
      Takie czasy że w dzisiejszych czasach byle małolat może opublikować cokolwiek w necie aby chwyciło, i nie jest ważne jak ma wiele wykształconych autorytetów przeciw sobie – liczy się klikalność i szybkość rozprzestrzeniania linków.

      Dlatego może i mamy wolność słowa, ale niektórych przypadkach, tych szkodliwych społeczenie jednak cenzura powinna być. Inaczej wrócimy mentalnie do średniowiecza. Bez szczepionek, 5G i innych teorii spiskowych.

      BTW, każdy jest chojrak dopóki tragedia nie dotknie go osobiście, nagle się okazuje że gdyby miał wybór i mógłby zapobiec śmierci matki albo żony to oddałby każde pieniądze za numerek 1 w kolejce do szczepienia

      Zatem życzmy sobie aby tacy jak p. Darek również włączyli myślenie, bo to pomoże zatrzymać to ustrojstwo. Nie wiadomo tylko na jak długo.

      Odpowiedz
      • 8 stycznia 2021 o 23:43
       Permalink

       Podzielę moją odpowiedz na części to może przejdzie

       Odpowiedz
      • 8 stycznia 2021 o 23:45
       Permalink

       Szanowni Panowie.Zamiast wątpliwej wartości żartów, proszę o argumenty.Oficjalne dane o śmiertelności covida mówią o poniżej 1%, czyli poziom grypy.Kto jest płaskoziemcem – ten co bezmyślnie powtarza slogany z histerycznych mediów, czy ten co wątpi i szuka?O jakich „niezaleznych autorytetach” mówicie? Horban i Simon?Łatwo znaleźć informacje o grantach które pobierali od np. Phizera.O wiele większe autorytety wypowiedziały się w tzw. deklaracji z Great Barrington

       Odpowiedz
       • 8 stycznia 2021 o 23:46
        Permalink

        W wyniku zapaści służby zdrowia (walki z jedyną słuszną chorobą) w listopadzie zmarło 75 tys ludzi przy średniej z innych lat ok 5 tys- największa śmiertelność od 1946 r). I nie na covida tylko rak, serce, układ krążenia.Jeżeli chcecie Panowie podyskutować na argumenty to zapraszam bo forma waszych wypowiedzi (wszystkowiedzący najmądrzejsi) świadczy raczej o waszej malej wydolności intelektualnej.Rozsiewać histerię,rujnować kraj i życie ludzi jest łatwo.Co do szczepionki.Każdy zrobi jak uważa.Ja podałem swoją (i nie tylko)opinię.Szczepionka powstaje przez minimum 7 lat.Tu pominięto zasadnicze testy, np.współistnienie z innymi lekami.Czy nie zastanawia Was,że warunkiem postawionym przez producentów był brak odpowiedzialności za skutki uboczne?Na temat „plandemi” nie ma żadnej debaty.albo powtarzasz po mediach albo jesteś „płaskoziemcem”.

        Odpowiedz
 • 8 stycznia 2021 o 23:41
  Permalink

  Próbowałem Panom odpowiedzieć, ale chyba zadziałała upragniona przez Was cenzura.

  Odpowiedz
 • 8 stycznia 2021 o 23:52
  Permalink

  Linku do deklaracji nie pozwala mi system umieścić, ale łatwo „wygooglać”. Oczywiście jeżeli informacje z TVN czy z TVPIS nie będą jedyną wykładnią prawdy

  Odpowiedz
  • 10 stycznia 2021 o 16:52
   Permalink

   Darek , cały twój ulubiony TVN się zaszczepił , a to chyba znaczy ,że to bezpieczne , no tak przecież dawna bespieka też się zaszczepiła. A jeszcze niedawno Pani Ochojska apelowała aby właśnie TVN kontrolował wyszczepialność i kolejkowanie pacjentów . Żenada

   Odpowiedz
 • 18 stycznia 2021 o 15:44
  Permalink

  Witam. Uważam, że warto się zapoznać z zacytowanymi wyżej propozycjami świata naukowego na temat koncepcji walki z COVID 19 m.in deklaracji z Great Barrington, ale nie tylko. A oto link do tych materiałów:

  https://slib.pl/o-co-chodzi-w-deklaracji-z-great-barrington/
  (chyba nieaktywny, ale można go skopiować i wkleić do przeglądarki)

  Tylko jak te propozycje mają się do praktycznego działania rządów i co z nich ma przeciętny
  zjadacz chleba.

  Uwaga – szczepionka powstawała pod ogromną presją czasu w ciągu
  kilku miesięcy. Tak należało ją testować przez klika lat, aby poznać
  długofalowe działania uboczne i powikłania – ocenić kompleksowo jej przydatność
  Nikt nie wie czy TAKIE powikłania wystąpią choć zakłada się, że nie powinny bo wytworzono
  ją w nowoczesnej technologii i skład jej jest powszechnie znany – bezpieczny. Nie wiadomo też na jak długo ochroni osoby przed zakażeniem choć wiadomo, że skuteczność jej wynosi około 94% Czyli
  nawet po zaszczepieniu część osób będzie dalej narażona na zachorowanie.
  Szczepionki na świecie uratowały miliardy ludzi. Czy jest jakaś inna alternatywa szybkiej ochrony nas przed COVID 19 ja jej nie znam.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.