Gdzie po szczepionkę na koronawirusa?

W powiecie otwockim będzie można dobrowolnie i za darmo zaszczepić się przeciwko koronawirusowi. Powiatowe Centrum Zdrowia przy ul. Batorego w Otwocku, które wyznaczono na tzw. szpital węzłowy, przygotowuje już dwa punkty szczepień na COVID-19. Pierwszą grupą, która skorzysta ze szczepionek, jest m.in. personel medyczny i pracownicy aptek. Do programu zgłosiło się już ponad 20 placówek, m.in. przychodnie z Otwocka, Karczewa i Józefowa, szpital przy ul. Prusa, a także Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. 

AGNIESZKA JASKULSKA

Szczepionka ochronna przeciwko koronawirusowi będzie dobrowolna i bezpłatna. Zaszczepić można się niezależnie od tego, czy już przechorowało się COVID-19, czy jeszcze nie.

Na początku grudnia rząd ogłosił Narodowy Program Szczepień na COVID-19, do którego mogą zgłaszać się podmioty lecznicze, w tym przychodnie, szpitale i lekarze prowadzący prywatną praktykę. „Linia” informowała o tym w poprzednim numerze. Szpital powiatowy przy ul. Batorego w Otwocku, który na dużą skalę wykonuje testy na koronawirusa, został wyznaczony na tzw. szpital węzłowy. – To oznacza, że w naszych punktach szczepień w pierwszej kolejności będzie mógł zaszczepić się personel z różnych szpitali, przychodni, aptek i innych podmiotów medycznych – tłumaczy Michał Mrówka, członek zarządu PCZ.

– Pierwotny termin rejestracji podmiotów medycznych realizujących szczepienia był wyznaczony 20 grudnia, ale pod koniec ubiegłego tygodnia otrzymaliśmy z ministerstwa informację, że został on wydłużony do poniedziałku, 28 grudnia – wyjaśnia Mrówka.

Dotychczas do programu szczepień zgłosiło się ponad 20 podmiotów medycznych z powiatu otwockiego, m.in. przychodnie z Otwocka, Józefowa, Karczewa i Sobień-Jezior, szpital MSWiA przy ul. Prusa w Otwocku, Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny, który znajduje się na terenie „Batorego”, otwocki sanepid, a także gabinety stomatologiczne i apteki. – Takich podmiotów będzie więcej, bo rejestracja zakończy się pod koniec grudnia. O szczepienia dopytują także Ośrodek Pomocy Społecznej czy placówki opiekujące się seniorami, które znajdują się na terenie powiatu otwockiego – podkreśla Michał Mrówka.

Na początek zaplanowano szczepienia personelu medycznego placówek, które obecnie zgłaszają się do szczepień .

– Przygotowujemy już dwa punkty, w których w pierwszej kolejności będzie szczepiony m.in. personel medyczny naszego szpitala, potem pracownicy innych podmiotów medycznych, a w przyszłości będą mogli zaszczepić się również mieszkańcy powiatu – informuje Michał Mrówka. Jeden punkt szczepień wyznaczono w przychodni miejskiej przy ul. Armii Krajowej w Otwocku, drugi w przychodni miejskiej przy ul. Mickiewicza w Świdrze, czyli w gabinetach, gdzie dotychczas wykonywano inne szczepienia.

Aby szczepienia przeciwko COVID-19 odbywały się sprawnie i bezpiecznie, w punktach będzie przeszkolony personel, m.in. lekarz i pielęgniarka. – Punkty szczepień, w których dotychczas wykonywano wszystkie inne szczepienia, dysponują potrzebnym sprzętem, m.in. specjalnymi lodówkami, w których przechowuje się szczepionki w odpowiedniej temperaturze. Jednak prawdopodobnie tak jak inne szpitale węzłowe, otrzymamy nowy sprzęt do ich przechowywania. Rząd poinformuje o tym za jakiś czas, gdy będą znane szczegółowe wytyczne producenta szczepionek przeciwko COVID-19 – podkreśla Michał Mrówka z PCZ.

Szczepionka na koronawirusa jest dobrowolna i bezpłatna, ale nie oznacza to, że cały personel medyczny podda się szczepieniu. Zdania na ten temat są podzielone zarówno w środowiskach medycznych, jak i służb mundurowych, które będą mogły zaszczepić się w kolejnym etapie. Decyzja o tym, czy się zaszczepić, jest sprawą indywidualną. Lekarz, pielęgniarka, strażak czy policjant musi sam zdecydować, czy chce poddać się szczepieniu przeciwko COVID-19. – W „Batorym” połowa personelu już zgłosiła się do szczepienia, jednak wiele osób jeszcze się zastanawia i ma wątpliwości lub już zdecydowało, że nie podda się szczepieniu – mówi anonimowo jedna z pielęgniarek ze szpitala.

Pod jaki numer zadzwonić, aby dowiedzieć się więcej o szczepionce?

Swoje pytania możesz kierować, dzwoniąc pod numer 989. Obecnie infolinia pełni funkcję informacyjną. Jednak w momencie uruchomienia szczepień będzie można otrzymać dodatkowe informacje związane ze szczepieniami przeciwko COVID-19, za pośrednictwem infolinii będzie też można dokonać rejestracji. Jeśli dzwonisz z zagranicy lub gdy operator nie obsługuje numerów specjalnych, zadzwoń pod nr tel. 22 62 62 989.

11 myśli na temat “Gdzie po szczepionkę na koronawirusa?

 • 29 grudnia 2020 o 09:19
  Permalink

  Dziwna ta szczepionka, można się szczepić bez wcześniejszego sprawdzenia czy się chorowało na tego wirusa czy nie?
  Czy są inne szczepionki, do których podchodzi się w ten sam sposób?

  Odpowiedz
  • 31 grudnia 2020 o 11:29
   Permalink

   A czy są choroby które tak łatwo się rozsiewają i tak łatwo się na nie umiera?
   Wg szacunków trzeba zaszczepić min 20% społeczeństwa żeby zatrzymać to dziadostwo.
   Na dzień dzisiejszy w Stanach i UK powikłania związąne z objawami miało <10 osób (przynajmniej o tylu się pisze, czy to prawda to wiedzą tylko firmy farmaceutyczne, którym za bardzo nie mozna ufać)

   Także jak ktoś nie ma uczuleć to szczepić się, szczepić i to jak najszybciej
   Za dużo osób już umarło, a osobiście wolę głupio złapać alergie poszczepionkową niż mądrze umrzeć na covid,

   Niestety, ci co mają skłonność do alergii mogą mieć tylko nadzieję że pozostali włączą myślenie i się zaszczepią

   Odpowiedz
   • 8 stycznia 2021 o 09:40
    Permalink

    Ale stek bzdur.Ktoś Panu płaci za reklamę szczepionek? Na razie wielokrotnie więcej osób umarło z powodu ukierunkowania służby zdrowia w jedynym słusznym kierunku niż na „plandemię”.Co trzeba mieć w głowie, żeby pozwolić sobie wstrzyknąć substancję za której działanie nikt,nawet sam producent nie chce ponoćić odpowiedzialności?

    Odpowiedz
    • 8 stycznia 2021 o 20:00
     Permalink

     Czyżby Otwock był krainą Płakoziemców?

     Odpowiedz
     • 8 stycznia 2021 o 21:29
      Permalink

      Nie, na szczęście @Darek to tylko wyjątek potwierdzający regułę (mam nadzieję przynajmniej)
      Takie czasy że w dzisiejszych czasach byle małolat może opublikować cokolwiek w necie aby chwyciło, i nie jest ważne jak ma wiele wykształconych autorytetów przeciw sobie – liczy się klikalność i szybkość rozprzestrzeniania linków.

      Dlatego może i mamy wolność słowa, ale niektórych przypadkach, tych szkodliwych społeczenie jednak cenzura powinna być. Inaczej wrócimy mentalnie do średniowiecza. Bez szczepionek, 5G i innych teorii spiskowych.

      BTW, każdy jest chojrak dopóki tragedia nie dotknie go osobiście, nagle się okazuje że gdyby miał wybór i mógłby zapobiec śmierci matki albo żony to oddałby każde pieniądze za numerek 1 w kolejce do szczepienia

      Zatem życzmy sobie aby tacy jak p. Darek również włączyli myślenie, bo to pomoże zatrzymać to ustrojstwo. Nie wiadomo tylko na jak długo.

      Odpowiedz
      • 8 stycznia 2021 o 23:43
       Permalink

       Podzielę moją odpowiedz na części to może przejdzie

       Odpowiedz
      • 8 stycznia 2021 o 23:45
       Permalink

       Szanowni Panowie.Zamiast wątpliwej wartości żartów, proszę o argumenty.Oficjalne dane o śmiertelności covida mówią o poniżej 1%, czyli poziom grypy.Kto jest płaskoziemcem – ten co bezmyślnie powtarza slogany z histerycznych mediów, czy ten co wątpi i szuka?O jakich „niezaleznych autorytetach” mówicie? Horban i Simon?Łatwo znaleźć informacje o grantach które pobierali od np. Phizera.O wiele większe autorytety wypowiedziały się w tzw. deklaracji z Great Barrington

       Odpowiedz
       • 8 stycznia 2021 o 23:46
        Permalink

        W wyniku zapaści służby zdrowia (walki z jedyną słuszną chorobą) w listopadzie zmarło 75 tys ludzi przy średniej z innych lat ok 5 tys- największa śmiertelność od 1946 r). I nie na covida tylko rak, serce, układ krążenia.Jeżeli chcecie Panowie podyskutować na argumenty to zapraszam bo forma waszych wypowiedzi (wszystkowiedzący najmądrzejsi) świadczy raczej o waszej malej wydolności intelektualnej.Rozsiewać histerię,rujnować kraj i życie ludzi jest łatwo.Co do szczepionki.Każdy zrobi jak uważa.Ja podałem swoją (i nie tylko)opinię.Szczepionka powstaje przez minimum 7 lat.Tu pominięto zasadnicze testy, np.współistnienie z innymi lekami.Czy nie zastanawia Was,że warunkiem postawionym przez producentów był brak odpowiedzialności za skutki uboczne?Na temat „plandemi” nie ma żadnej debaty.albo powtarzasz po mediach albo jesteś „płaskoziemcem”.

        Odpowiedz
 • 8 stycznia 2021 o 23:41
  Permalink

  Próbowałem Panom odpowiedzieć, ale chyba zadziałała upragniona przez Was cenzura.

  Odpowiedz
 • 8 stycznia 2021 o 23:52
  Permalink

  Linku do deklaracji nie pozwala mi system umieścić, ale łatwo „wygooglać”. Oczywiście jeżeli informacje z TVN czy z TVPIS nie będą jedyną wykładnią prawdy

  Odpowiedz
  • 10 stycznia 2021 o 16:52
   Permalink

   Darek , cały twój ulubiony TVN się zaszczepił , a to chyba znaczy ,że to bezpieczne , no tak przecież dawna bespieka też się zaszczepiła. A jeszcze niedawno Pani Ochojska apelowała aby właśnie TVN kontrolował wyszczepialność i kolejkowanie pacjentów . Żenada

   Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.