Referendum zawieszone z powodu pandemii

W piątek, 11 grudnia komisarz wyborczy zawiesił termin planowanego w Karczewie referendum w sprawie odwołania rady miejskiej. Powodem jest niekorzystna i dynamicznie zmieniająca się sytuacja epidemiczna związana z koronawirusem

SYLWIA WYSOCKA

Pod koniec listopada Kinga Hulak, komisarz wyborczy w Warszawie, wydała postanowienie o przeprowadzeniu referendum gminnego w sprawie odwołania Rady Miejskiej w Karczewie przed upływem kadencji. Zawierało ono pełen kalendarz czynności związanych z referendum oraz wskazywało datę głosowania, które miało odbyć się w niedzielę, 17 stycznia 2021 roku.

Zgodnie z tym kalendarzem zaczęli działać inicjatorzy referendum oraz urząd miejski z burmistrzem Michałem Rudzkim, który jeszcze w poniedziałek, 7 grudnia wydał zarządzenie w sprawie wysokości diet dla członków komisji referendalnej. Jednak już w piątek, 11 grudnia komisarz wyborczy Kinga Hulak wydała kolejne postanowienie w sprawie karczewskiego referendum – tym razem zawieszające całe postępowanie. „W związku z niekorzystną i dynamicznie zmienną sytuacją epidemiologiczną związaną z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 na terenie Rzeczypospolitej Polskiej zawieszam termin przeprowadzenia referendum gminnego w sprawie odwołania Rady Miejskiej w Karczewie oraz kalendarz czynności stanowiący załącznik do postanowienia” – napisała komisarz Hulak. Nowe terminy nie są na razie znane. Zostaną wyznaczone w kolejnym postanowieniu komisarza wyborczego w tej sprawie.

Jak dowiedzieliśmy się bezpośrednio w Warszawskiej Delegaturze Krajowego Biura Wyborczego, zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektoratu Sanitarnego wszystkie referenda w całej Polsce są zawieszone na czas nieokreślony. Cofnięcie tej decyzji będzie zależeć od sytuacji pandemicznej, stanowiska GIS w tej sprawie i postanowienia PKW. Gdy to nastąpi, kalendarz referendalny będzie liczony od początku.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.