Zabytkowa brama doczeka się remontu?

Mazowieckie Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku znalazło się na liście projektów, które otrzymały dofinansowanie od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz Urzędu Marszałkowskiego. Szpital dostanie odpowiednio 13 tys. 799 zł i 25 tys. 871 zł na wykonanie dokumentacji projektowej i program prac konserwatorskich przy zabytkowym zespole bramnym prowadzącym do placówki

SYLWIA WYSOCKA

W 2006 roku zespół budynków przejazdu bramnego Mazowieckiego Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy przy ul. Reymonta w Otwocku został wpisany do rejestru zabytków i objęty opieką konserwatorską. Zespół bramny, składający się z budynków stróża i odźwiernego oraz kutej dwuskrzydłowej bramy, powstał przed 1928 rokiem. Stanowił wówczas wizytówkę luksusowego sanatorium mieszczącego się w pawilonie głównym kompleksu uzdrowiskowego. Budynki są obecnie w bardzo złym stanie technicznym, jeden z nich jest zdewastowany i całkowicie wyłączony z użytkowania. Całość wymaga pilnego remontu, konserwacji i adaptacji. Odnowienie i przebudowa dwóch budynków bramy o łącznej powierzchni użytkowej ponad 120 metrów kwadratowych umożliwiłyby utworzenie nowoczesnej portierni, wydzielenie pomieszczeń gospodarczych i socjalnych oraz punktu handlowo-usługowego. Zagospodarowanie terenu wokół pozwoliłoby z kolei wyeksponować zabytek.

Szansą na remont są fundusze zewnętrzne, po które postanowiła sięgnąć dyrekcja MCLChPiG. W tym roku placówka otrzymała decyzję o przyznaniu przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków dotacji na realizację zadania „Dokumentacja projektowa i program prac konserwatorskich – etap I, Zespół bramny (brama oraz budynki stróża i odźwiernego) oraz zagospodarowanie terenu wokół budynków” w ramach programu dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków. – Zadaniem szpitala jest pomaganie pacjentom, a w związku z obecnym stanem służby zdrowia w naszym budżecie nie ma pieniędzy na ratowanie zabytków. Projekt realizujemy tylko dzięki dotacjom z Urzędu Marszałkowskiego i Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – podkreśla Anna Kamińska, zastępca dyrektora ds. administracyjno-technicznych szpitala. Rewitalizacja zakłada przywrócenie zespołowi bramnemu funkcji użytkowych. Przewiduje się pełną dostępność kordegardy zachodniej i utworzenie wystawy poświęconej historii zabytkowych obiektów sanatoryjnych. Na dole optymalnie byłoby, gdyby powstał sklepik z kawiarenką.

Obecnie szpital ma już dokumentację i pozwolenie na budowę, a w przyszłym roku będzie starał się o pieniądze na przeprowadzenie prac budowlanych. – Szczególne podziękowania przy realizacji dokumentacji należą się społecznemu opiekunowi zabytków Wiktorowi Lachowi za inspirację oraz staroście otwockiemu, pracownikom Urzędu Miasta w Otwocku oraz Mazowieckiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków. Dzięki pomocy tych wszystkich osób i instytucji remont zespołu bramnego w szpitalu staje się coraz bardziej realny – podkreśla dyrektor Kamińska.           

 Kilka słów o historii

Zespół bramny, składający się z budynków stróża i odźwiernego oraz kutej dwuskrzydłowej bramy, został zaprojektowany przez inż. Mieczysława Kozłowskiego, absolwenta Ecole de Beaux Arts w Paryżu, jako reprezentacyjne otwarcie widoku na malowniczo położony na wzgórzu wydmowym zespół budynków sanatorium. Powstał on wraz z pawilonem głównym ok. 1928 roku jako elegancki wjazd do modnego wówczas modernistycznego „miasteczka dla chorych” pozwalającego zachować komfort psychiczny pacjentów mimo utrzymania izolacji.

One thought on “Zabytkowa brama doczeka się remontu?

 • 29 grudnia 2020 o 09:16
  Permalink

  A gdzie będą otwockie slamsy o których pisał iotwock i RDC?

  https://iotwock.info/artykul/kontenery-mieszkalne/1029656
  https://www.rdc.pl/informacje/wladze-otwocka-uruchomia-kontenery-aby-zniwelowac-zagrozenie-epidemiczne/

  Jak to inaczej nazwać, wyobrażacie to sobie w wykonaniu tych władz i w tym ustroju?
  Przecież to będzie pierwsza polska fawela, policja tam się nie pojawi, listonoszowi będzie strach tam wejść, prąd i tak podepną na lewo, w końcu ktoś to spali i miasto znowu będzie musiało znaleźć lokale komunalne.
  Lokalizacja na przedmieściach Otwocka, czyli gdzie??? Przecież to „wesołe miasteczko” będzie tak stało i straszyło latami, jak otwocka Dziura, chcesz mieć takich sąsiadów?
  Panie Margielski czy to będą Pana sąsiedzi?
  Panie i Panowie Radni coście uradzili?

  PS
  Prawda jest taka, że każdego z „normalnych” ludzi od popadnięcia w zadłużenie i kłopoty dzieli bardzo cienka granica.
  Małko który Polka ma jakieś sensowne oszczędności, ludzie żyją od pierwszego do pierwszego.
  Zachoruj, strać pracę i już.
  Dziś mieszkasz u siebie a jutro będziesz lokatorem kontenera.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.