Progres do końca lutego

Przetarg na odbiór śmieci z Otwocka jest w toku, a władze miasta spodziewają się rozstrzygnięcia postępowania dopiero w lutym. Mimo to ciągłość odbioru odpadów będzie zachowana. Prezydent zdecydował o przedłużeniu o dwa miesiące umowy z firmą Progres

SYLWIA WYSOCKA

Umowa z Progresem obowiązywała do końca roku. Przetarg na kolejny okres został ogłoszony dopiero około połowy grudnia. Na posiedzeniu jednej z komisji rady miasta wiceprezydent Paweł Walo poinformował, że urząd pracował nad kilkoma wariantami postępowania, dlatego termin ogłoszenia przetargu tak się przeciągnął. Wiceprezydent zaznaczył jednak, że mieszkańcy mogą spać spokojnie, ponieważ wszystko jest w porządku zarówno pod względem proceduralnym, jak i faktycznym. Do czasu wyłonienia w przetargu firmy, która w przyszłym roku (od 1 marca do 31 grudnia) będzie odbierała śmieci od mieszkańców Otwocka, usługę tę będzie realizował Progres. – Zostanie zachowana ciągłość odbioru śmieci – podkreślił wiceprezydent Walo. I dodał, że miastu udało się wywalczyć dobre warunki. – Podczas negocjacji podjętych przy podpisywaniu umowy z tzw. wolnej ręki firma Progres zgodziła się na rabat na odbiór śmieci zmieszanych, których jest zdecydowanie najwięcej, w wysokości 5 proc., więc jest to korzystne dla miasta – podkreśla wiceprezydent.

Zapytany o to, czy w związku z tym oraz doniesieniami z innych gmin z terenu powiatu otwockiego dotyczącymi dość korzystnych wyników przetargów w Otwocku przewidywana jest obniżka cen dla mieszkańców, wiceprezydent odpowiedział: – Jeżeli ceny z przetargu będą korzystne na tyle, że gmina nie będzie dopłacała do śmieci, postaramy się obniżyć stawki dla mieszkańców. Jednocześnie w przyszłym roku planujemy uszczelnić system, a to, mam nadzieję, zapewni nam dodatkowe wpływy. Bardzo cieszymy się z tego, że ceny za odbiór śmieci w przetargach w innych gminach spadają. Dzieje się tak m.in. dlatego, że zaprosiliśmy na tutejszy rynek więcej firm i powstała konkurencja.

Według przewidywań wiceprezydenta Walo rozstrzygnięcie przetargu na odbiór i zagospodarowanie śmieci z terenu Otwocka może nastąpić na początku lutego. Na razie zainteresowane firmy mają czas na przygotowywanie ofert, które można będzie składać do 18 stycznia.

Wkrótce okaże się też, jaki będzie ostateczny zakres obowiązków zwycięskiej firmy. Ogłoszenie o zamówieniu zawiera kilka kontrowersyjnych zapisów. Zgodnie z opisem przedmiotu zamówienia firma będzie zobowiązana raz w roku do mycia pojemników, ale tylko tych o pojemności 1100 litrów. Są to duże kontenery we wspólnotach mieszkaniowych. Wszystkie pozostałe, mniejsze w domach jednorodzinnych, właściciele będą musieli czyścić sami. Ponadto firma będzie zobowiązana do odbioru każdej ilości bioodpadów, ale tylko od tych osób, które nie zadeklarują posiadania kompostownika. Jak wyjaśnia prezydent Jarosław Margielski, oznacza to, że tego typu odpady, które nie kwalifikują się do kompostowników, będą oddawane jako odpady zmieszane. Część radnych już zasygnalizowała, że obydwa rozwiązania mogą okazać się problematyczne. Dlatego te sprawy jeszcze mają być przedmiotem dyskusji na komisjach.

2 komentarze do “Progres do końca lutego

 • 30 grudnia 2020 o 13:01
  Permalink

  Widzę raczej regres przechodząc koło śmietnika sterty śmieci jeszcze ze świąt.

  Odpowiedz
 • 30 grudnia 2020 o 17:51
  Permalink

  Jaka obniżka?
  Ja właśnie podwyżkę dostałem.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.