Początek końca wielkiej dziury

Ta informacja z pewnością ucieszy mieszkańców Otwocka. Już w przyszłym roku z krajobrazu centrum miasta ma zniknąć tzw. wielka dziura. W piątek, 18 grudnia prezydent Jarosław Margielski i przedstawiciele firmy Jardźwig podpisali umowę na rozbiórkę pozostałości niedokończonej galerii handlowej

 IGOR NOWACKI

 

Szykuje się koniec wątpliwej wizytówki stolicy powiatu otwockiego. Strasząca od wielu lat tzw. wielka dziura po kilkuletnich staraniach władz Otwocka nareszcie ma dokończyć swojego żywota. Już w przyszłym roku z części ogrodzonej działki należącej do miasta zostaną usunięte pozostałości niedokończonej galerii handlowej.

W samo południe w piątek, 18 grudnia w sąsiedztwie tej nieruchomości została podpisana umowa na rozbiórkę podziemnego parkingu, który miał być częścią galerii. Poza władzami miasta i przedstawicielami wykonawcy robót rozbiórkowych w uroczystości wzięli udział m.in. posłanka Anita Czerwińska, starosta Krzysztof Szczegielniak, wicestarosta Paweł Zawada i powiatowy inspektor nadzoru budowlanego Wiktor Kuśmirek.

Zanim jednak złożono podpisy, głos zabrał prezydent Otwocka Jarosław Margielski, który z podziękowaniami zwrócił się do radnych obecnej i poprzedniej kadencji rady miasta, której pracami kierował wtedy jako przewodniczący. Przypomniał również, w jaki sposób doprowadzono do rozwiązania tego wstydliwego dla miasta problemu. – Musieliśmy ustalić, że to, co wybudowano na tym terenie, jest samowolą budowlaną i o kilkanaście metrów przekracza niedozwolone linie zabudowy. Jest to swego rodzaju kuriozum, że w centrum miasta powiatowego przez kilkanaście lat urzędnicy nie dopatrzyli się, że jest to samowola budowlana – mówił prezydent Otwocka. – Na szczęście w ostatniej chwili ten bieg zdarzeń udało się nam zmienić, a wniosek, który w 2018 roku został skierowany do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego, spotkał się z decyzją nakazu rozbiórki – podkreślał Jarosław Margielski.

Prezydent podziękował także poseł Anicie Czerwińskiej. – Dzięki współpracy z panią poseł i poprzednim wojewodą Zdzisławem Sipierą udało się wygospodarować środki na zabezpieczenie terenu budowy, na wymianę ogrodzenia i zasypanie wykopów sąsiadujących z chodnikami

– mówił Margielski. Przypomniał także, że dzięki wspólnym działaniom rady miasta poprzedniej kadencji i posłance Anicie Czerwińskiej połowa wcześniej ogrodzonego terenu została oddana do użytkowania mieszkańcom. – Dzisiaj jest tam odrestaurowana fontanna, zielony skwer, mogliśmy wystąpić o fundusze unijne, aby w maju 2021 roku tamta część terenu skweru Niepodległości zyskała całkowicie nowe oblicze i stała się jedną z wizytówek naszego miasta – dodał prezydent.

Zadowolenia z podpisania umowy nie kryła też przewodnicząca rady miasta Monika Kwiek. – To jest najlepsza informacja, jaką możemy przed świętami przekazać mieszkańcom Otwocka. Mieszkańcom, którzy, jak mówił pan prezydent, stracili już nadzieję na rozwiązanie tego problemu i tak zwaną wielką dziurę na stałe wpisali w krajobraz Otwocka. Okazuje się, że rzeczy niemożliwe stają się możliwe. Liczą się tylko determinacja, upór, działania, które ostatecznie prowadzą do sukcesu – mówiła przewodnicząca rady miasta. 

– Bardzo się cieszę, że dotrwaliśmy chwili, w której następuje początek końca tego miejsca. I trochę paradoksalnie cieszymy się z tego, że coś będzie burzone, niszczone. Ale z drugiej strony, gdy coś się zburzy, to w tym miejscu powstaje coś nowego – podkreślał z kolei starosta Krzysztof Szczegielniak.

Jak udało się nam ustalić w rozmowie z przedstawicielami firmy Jardźwig, prace nad rozbiórką i uporządkowaniem tego terenu mają rozpocząć się na początku nowego roku od części projektowej rozbiórki.

– Roboty w terenie rozpoczniemy najprawdopodobniej w marcu lub kwietniu przyszłego roku – mówią Daniel i Kamil Jaroniowie z firmy Jardźwig. Prace rozbiórkowe będą kosztować budżet Otwocka ponad 100 tys. zł i mają dotyczyć tylko części nieruchomości będących własnością miasta. Pozostaje środkowa część, której właścicielem jest Bank Spółdzielczy w Warszawie. Władze miasta na początku grudnia zwróciły się do tej instytucji z propozycją odkupienia prawa wieczystego użytkowania i przejęcia na siebie ciężaru rozbiórki obiektu w części znajdującej się na działce należącej do banku.

One thought on “Początek końca wielkiej dziury

  • 31 grudnia 2020 o 17:02
    Permalink

    Ok to fajnie że zniknie to mocno obciachowa wizytówka miasta. Teraz może czas otworzyć jakąś stołówkę dla ludzi biednych którym niestarcza na życie i opłaty . Nawet Londyn się nie wstydzi i nie zamiata takiego problemu pod dywan.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.