Stare inwestycje w nowym roku

Tradycyjnie realizacja części samorządowych inwestycji planowanych na dany rok zostanie wydłużona. W przypadku powiatu otwockiego wśród tzw. wydatków niewygasających, czyli inwestycji, których nie uda się zakończyć wraz z końcem roku kalendarzowego, jest wykonanie dokumentacji kilku dróg oraz remont parkingu przed LO im. Gałczyńskiego

SYLWIA WYSOCKA

Zgodnie z przepisami ustawowymi samorząd może na koniec roku ustalić wykaz wydatków, które nie wygasają z upływem roku budżetowego, i ustalić ich plan finansowy wraz z określeniem ostatecznego terminu ich dokonania do 30 czerwca następnego roku.

W przypadku powiatu otwockiego takie przesunięcie będzie dotyczyć sześciu planowanych w 2020 roku inwestycji, a konkretnie ich dokumentacji. Decyzją rady powiatu większość dokumentacji zostanie wykonana w maksymalnym przewidzianym terminie, czyli właśnie do 30 czerwca 2021 roku. Jedynie rewitalizacja parkingu przed budynkiem Liceum Ogólnokształcącego im. K.I. Gałczyńskiego ma zakończyć się do końca marca.

W przypadku parkingu przed „Gałczynem”, który powiat przy współpracy z władzami Otwocka chce wyremontować tak, by stylem nawiązywał do zrewitalizowanego pobliskiego parku miejskiego, przesunięcie wynika z przedłużającego się terminu wydania decyzji o ustaleniu lokalizacji celu publicznego oraz wydania pozwolenia wodnoprawnego, które są niezbędne do dokończenia przez wykonawcę dokumentacji projektowej. Niezależne od wykonawcy problemy sprawiają, że nie można złożyć pełnego wniosku o pozwolenie na budowę. – Mieliśmy dokumentację wykonania parkingu, która była uzgodniona z konserwatorem zabytków. Niestety okazało się, że w projekcie nie uwzględniono odprowadzenia wody z parkingu – wyjaśnia starosta Krzysztof Szczegielniak. – Musieliśmy wprowadzić zmianę do projektu i uzyskać ponowną zgodę od konserwatora. To wydłużyło procedurę. Jesteśmy na etapie ukończenia tej dokumentacji. Termin jej wykonania został określony na koniec marca, ale być może uda się ją opracować już w styczniu – zaznacza starosta.

Przesunięcie wykonania pozostałych planowanych inwestycji jest podyktowane albo sytuacją epidemiczną w kraju i przedłużającymi się procedurami uzyskania wymaganych opinii, uzgodnień i decyzji, albo zmianami zakresów projektowych powodujących konieczność powtórzenia części procedur. – Pełnomocnicy inwestora (jednostki projektowe), biorąc udział w postępowaniach o udzielenie zamówienia i zawierając umowy, są zobowiązani również do uzyskania decyzji zezwalającej na realizację inwestycji drogowej, co wyklucza zrealizowanie zawartych umów w określonych terminach i zapłatę całego należnego wynagrodzenia przed końcem 2020 roku – wyjaśnia skarbnik powiatu Wiesław Miłkowski.

Przesunięte do 30 czerwca terminy wykonania dokumentacji dotyczą: rozbudowy drogi powiatowej w miejscowościach Stara Wieś, Dąbrówka i Celestynów; przebudowy ulic Staszica/Kołłątaja wraz z przebudową skrzyżowania z ul. Świderską w Otwocku; dokumentacji projektowej ZRID na przebudowę skrzyżowania ul. Batorego z ul. Karczewską/ul. Matejki – ETAP 1 (usunięcie kolizji z mediami, wykup działek i inne) w Otwocku; wykonania projektu ZRID ciągu pieszo-rowerowego przy drodze powiatowej w miejscowości Żanęcin oraz wzdłuż ul. Majowej w miejscowości Dziechciniec (od drogi krajowej S17 do posesji sali weselnej „Raj”), a także wykonania projektu ZRID ciągu pieszo-rowerowego przy ul. Mazowieckiej w Malcanowie i ul. Armii Krajowej w Lipowie (od ul. Kotliny w Malcanowie do ul. Wypoczynkowej w Lipowie).

2 komentarze do “Stare inwestycje w nowym roku

 • 4 stycznia 2021 o 14:02
  Permalink

  Niech Projektant parkingu pod „Gałczynem” przed rozpoczęciem swojej pracy przyjedzie tam w dzień otwarty w LO.
  To parking nie dzieło sztuki.
  Niech zaprojektuje to tak aby służyło temu czemu ma służyć a nie aby tylko fajnie wyglądało.
  Znając dzisiejsze standardy będą ławeczki, kwietniki, latarnie i ścieżki rowerowe oraz dwa na krzyż miejsca parkingowe.
  Nie wiem kto to będzie akceptował ale niech pomyśli praktycznie i zaakceptuje parking

  Odpowiedz
  • 8 stycznia 2021 o 21:34
   Permalink

   Dookoła parku jest sporo miejsc parkingowych. Jak dwa razy w roku się ktoś przejdzie na zebranie to mu nóg nie ubędzie. „Galczyn” jest jednym z reprezentacyjnych miejsc w Otwocku (a nie ma ich za wiele) wiec fajnie jak nie będzie tylko płyta betonowa.

   Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.