Coraz bliżej do nowego parku

Z dnia na dzień zmienia się teren między ulicami Wiejską, Wawerską i Szkolną w Otwocku. Budowa powstającego tam Leśnego obiektu „Wiejska” wyraźnie ma się ku końcowi. – Otwarcie parku planujemy na początku 2021 roku, może nawet jeszcze przed wiosną – zapowiada prezydent Jarosław Margielski

SYLWIA WYSOCKA

Leśny Park „Wiejska” to jeden ze zwycięskich projektów zgłoszonych w ramach budżetu obywatelskiego. Dwa lata temu mieszkańcy Otwocka wyraźnie opowiedzieli się za tym, żeby na niezagospodarowanej, zarośniętej krzakami i często zaśmieconej miejskiej działce między ulicami Wiejską, Wawerską i Szkolną powstało miejsce do rekreacji, wypoczynku i zabawy. I choć realizacja projektu przeciągnęła się w czasie, teraz już widać, jak bardzo zmieniło się to miejsce. Prace budowlane są finalizowane, a termin otwarcia parku jest coraz bliższy.

Założeniem projektowym parku było stworzenie przestrzeni, która będzie atrakcyjna dla mieszkańców w różnym wieku i da im możliwość spotkania się i wspólnej aktywności. Dlatego zaprojektowano ścieżki z naturalnej nawierzchni umożliwiające poruszanie się osobom na wózkach inwalidzkich i z wózkami dziecięcymi, naturalny plac zabaw o tematyce leśnej, plenerową siłownię, flowpark, crossfit, pień-szafę dla wędrujących książek, miejsce z grillem do sąsiedzkich spotkań, elementy małej architektury, tzn. ławki, kosze na śmieci i stojaki na rowery. Teren miał być oświetlony i monitorowany. Montaż tych wszystkich urządzeń, łącznie z kamerami monitoringu, jest już właściwie zakończony i niedługo park powinien zostać udostępniony mieszkańcom, ponieważ wykonawca planował zgłosić zakończenie robót jeszcze w 2020 roku. I chociaż pełnego blasku obiekt zacznie nabierać wiosną, gdy teren się zazieleni, a pergole ukwiecą, wszystkie atrakcje są już na miejscu.

– Nie wyznaczamy jeszcze oficjalnego terminu otwarcia parku – mówi w rozmowie z „Linią” prezydent Jarosław Margielski. – Zobaczymy, czy uda się szybko dokonać odbioru prac, czy będziemy mieli do nich uwagi. Jednak mieszkańcy wcale nie muszą czekać aż do wiosny, by skorzystać z parku. Jeśli pogoda na to pozwoli, prace zostaną odebrane i nie będziemy mieli uwag dotyczących ich jakości, rozważymy wcześniejsze otwarcie – zaznacza prezydent. – Bardzo się cieszę, że w tej części miasta powstało miejsce, w którym będą mogli odpoczywać nie tylko młodzież i dzieci, lecz także np. seniorzy. Będzie to miejsce integrujące wszystkich mieszkańców. Myślę, że jest to też kolejny krok do tego, żeby takie zielone zakątki powstawały w różnych częściach miasta, bo dotychczas były one jedynie w centrum. I chociaż chcemy, by centrum było atrakcyjne i przyciągało mieszkańców, nie chodzi o to, żeby było jedynym miejscem w mieście, gdzie można atrakcyjnie spędzić czas – dodaje.

Przy okazji mamy jeszcze jedną dobrą wiadomość dotyczącą tamtej okolicy. Rozpoczęły się prace związane z likwidacją jednej z największych kałuż w Otwocku.  Trwa montaż studni retencyjno-rozsączającej na ul. Wawerskiej, tuż za skrzyżowaniem z ul. Szkolną w kierunku centrum. Inwestycję realizują wspólnie miasto i powiat, a roboty wykonują pracownicy Otwockiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, otwockiej grupy remontowej i Zarządu Dróg Powiatowych. Jak podkreśla prezydent Margielski, to pierwsze, ale nie ostatnie takie działanie na terenie miasta. W następnej kolejności planowane jest wykonanie odwodnienia w innych newralgicznych miejscach w Otwocku.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.