Miliony za działkę pod bloki

To był bardzo dobry koniec roku dla budżetu miasta. Za rekordową kwotę 4 mln 400 tys. zł udało się sprzedać działkę przy ul. Poniatowskiego i ul. Legionów w Otwocku. Dzięki temu będzie można wyremontować większą liczbę mieszkań komunalnych, które są w najgorszym stanie

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Mimo trwającej pandemii zainteresowanie przetargiem było duże. Przystąpiło do niego aż 11 podmiotów. Walka toczyła się o nieruchomość o powierzchni 4 tys. 129 m2, Cenę wywoławczą ustalono na 2 mln 29 tys. 500 zł. Najwięcej zaoferowała firma z Piaseczna, która kupiła działkę za 4 mln 400 tys. zł brutto. Dla nieruchomości była już wydana decyzja o warunkach zabudowy (nie ma tam miejscowego planu), zgodnie z którą mogą na niej powstać trzy budynki mieszkalne wielorodzinne wraz z niezbędną infrastrukturą. Do działki doprowadzono prąd, gaz, sieć wodociągową i kanalizacyjną.

– Bardzo cieszy fakt, że jeszcze nie zaczął się 2021 rok, a już praktycznie mamy wykonany plan sprzedaży. Zakładaliśmy, że wyniesie on 4 mln 600 tys. zł, a wartość netto dochodu gminy ze sprzedaży tego majątku to ok. 3 mln 700 tys. zł – przyznaje w rozmowie z „Linią” prezydent Otwocka Jarosław Margielski. W 2019 roku to on podjął decyzję o wycofaniu działki ze sprzedaży, aby lepiej ją do tego przygotować i tym samym podnieść jej wartość. – Zdecydowałem się na wydzielenie dodatkowej działki, która była w zarządzie ZGM-u (ok. 300 m2), i zwiększenie powierzchni tej nieruchomości, co w znaczący sposób poprawiło warunki zagospodarowania terenu, dzięki czemu stał się on bardziej atrakcyjny dla inwestorów – wyjaśnia prezydent.

Przygotowania w związku z wydzieleniem terenu, ustalenie nowych warunków zabudowy, otrzymanie decyzji o wycince drzew na działce zajęło prawie rok, ale jak się okazało, warto było poczekać.

– Sprzedajemy nieruchomość raz i musimy maksymalnie podnieść jej wartość, a to wymaga działań przygotowawczych. Teraz mamy tego efekty – zwraca uwagę Jarosław Margielski. Jego zdaniem wzrost sprzedaży nieruchomości w mieście zawdzięczamy też realizowanym w ostatnich latach inwestycjom, poprawie infrastruktury, rewitalizacji parku miejskiego. To wszystko zmienia postrzeganie Otwocka, który staje się atrakcyjny dla inwestorów. – Jestem przekonany, że działania inwestycyjne, które podejmujemy wspólnie z radą miasta, jeszcze znacząco wpłyną na wzrost wartości nieruchomości – uważa Margielski.

Na styczniowej sesji prezydent przedstawi radnym propozycję zwiększenia dochodów majątkowych o dodatkowe pół miliona złotych, aby przeznaczyć te pieniądze na modernizację zasobu komunalnego gminy. – W ten sposób osoby mieszkające w najgorszych warunkach zostaną przeniesione do wyremontowanych lokali, a budynki, które nie nadają się do remontu, będzie można opróżnić i takie nieruchomości przygotowywać do sprzedaży – zapowiada prezydent.

– Będzie to też impuls do rozpoczęcia realizacji planu modernizacji zasobu komunalnego gminy, a dochody ze sprzedaży kolejnych nieruchomości postaramy się systematycznie przekazywać na poprawę sytuacji mieszkaniowej gminy. Ponadto sprzedaż tych nieruchomości pozwoli na zabezpieczenie środków na rozpoczęcie działań zmierzających do budowy bloków komunalnych – dodaje.

6 komentarzy do “Miliony za działkę pod bloki

 • 6 stycznia 2021 o 18:40
  Permalink

  Dobra decyzja i oby plany został zrealizowane – 200 nowych mieszkań komunalnych zaspakaja potrzeby Miasta Otwocka. Później tylko mądre zarządzanie zasobami komunalnymi i na 10 lat problem będzie z głowy.

  Odpowiedz
  • 7 stycznia 2021 o 13:07
   Permalink

   Tak tak wybudować mieszkania dla nierobów i dziadostwa i później jeszcze za nich płacić czynsz i wszelkie opłaty ,a oni i tak tego nie szanują.
   Ja też tak chce po co mam pracować ,oszczędzać całe życie i żyć w kredycie jak może mi się po prostu należeć .

   Odpowiedz
  • 8 stycznia 2021 o 10:36
   Permalink

   Co Wy się tak jaracie? Przecież na tej działce nie będzie bloków komunalnych. Działka została sprzedana developerowi, który wybuduje bloki i wystawi mieszkania na sprzedaż. Blok komunalny czy TBS to miasto buduje po drugiej stronie ulicy Poniatowskiego, obok starych bloków milicyjnych.

   Odpowiedz
 • 6 stycznia 2021 o 21:47
  Permalink

  Super! Trzeba porządkować Otwock, który może stać się uroczym miasteczkiem z dobrą infrastrukturą

  Odpowiedz
 • 8 stycznia 2021 o 11:35
  Permalink

  Już widzę uśmiechy przyszłych mieszkańców, którzy nie będą mieli w zimie czym oddychać z powodu kopcących po sąsiedzku domów.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.