Szansa na kolejne miliony od rządu

Otwock, Józefów, Wiązowna i powiat ubiegają się o pieniądze na nowe zadania, m.in. budowę dróg, chodników, hali sportowej z basenem czy… schroniska dla zwierząt. Pozostałe gminy ponownie próbują otrzymać wsparcie finansowe na wnioski, które nie otrzymały dofinansowania w poprzednim naborze

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Powiat stara się o dofinansowanie przebudowy skrzyżowania
ulic Batorego, Matejki i Karczewskiej. Mają tu powstać lewoskręty

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to program bezzwrotnego wsparcia dla samorządów, których przychody zostały uszczuplone przez pandemię. Pieniądze pochodzą z funduszu COVID-19. Każdy samorząd może zgłosić do dofinansowania maksymalnie trzy inwestycje. Nabór wniosków trwał od 10 do 28 grudnia. Wzięły w nim też udział gminy z powiatu otwockiego.

Gmina Wiązowna złożyła trzy wnioski. Pierwszy, na budowę Domu Kultury w Duchnowie, opiewa na 2 mln zł (koszt całego zadania to 2 mln 200 tys. zł). Na modernizację ul. Trakt Napoleoński, która łączy gminę z miastem Otwock, Wiązowna stara się o przyznanie 3 mln zł (wartość inwestycji to 3 mln 500 tys. zł). Trzeci wniosek dotyczy budowy ul. Sportowej w Wiązownie. Chodzi o dofinansowanie w wysokości 1 mln 200 tys. zł (całe zadanie pochłonie 1 mln 500 tys. zł).

Gmina Osieck, która w poprzednim naborze nie otrzymała dofinansowania, ponownie ubiega się o pomoc na te same zadania. Chodzi o pieniądze na budowę kanalizacji sanitarnej w Augustówce (poszerzono zakres zadania o całą miejscowość), której koszt wynosi 4 mln zł. Drugi wniosek dotyczy budowy wodociągu w Osiecku i Starych Kościeliskach. Całkowity koszt tego zadania to 815 tys. 189 zł – gmina ubiega się o dotację w wysokości 733 tys. 670 zł. Władze Osiecka złożyły jeszcze trzeci wniosek o 2 mln zł na rozbudowę szkoły podstawowej w Augustówce – dotyczy to sali gimnastycznej, jednej pracowni i świetlicy.

Gmina Kołbiel ponowiła wniosek na ok. 1 mln zł na budowę odcinka drogi Kołbiel – Borków, na co nie dostała wcześniej wsparcia.

Gmina Celestynów do grudniowego naboru złożyła te same wnioski, co do poprzedniego, gdy nie otrzymała dofinansowania. Pierwszy wniosek dotyczy budowy bezkolizyjnego skrzyżowania z linią kolejową nr 7 w ciągu ul. Jankowskiego w Celestynowie wraz z budową tunelu (prawie 15 mln zł), a drugi rozbudowy budynku szkoły podstawowej z oddziałami przedszkolnymi w Starej Wsi wraz z budową infrastruktury towarzyszącej (17 mln 700 tys. zł). Trzeci złożony wniosek jest na budowę stacji uzdatniania wody przy ul. Turystycznej w Regucie (prawie 4 mln 700 tys. zł).

Gmina Karczew złożyła dwa wnioski (te same, co w poprzednim naborze, gdy nie otrzymała dofinansowania): na modernizację oświetlenia ulicznego w całej gminie (ubiegała się o niespełna 5 mln zł) i budowę kanalizacji w Brzezince i Łukówcu (15 mln zł).

Miasto Józefów złożyło wnioski o dofinansowanie trzech projektów na łączną kwotę 8 mln 55 tys. zł. Są to: przebudowa ulic Orzechowej, Kossaka, Laskowej, Tetmajera, Sienkiewicza, Leśnej, Wspólnej oraz skrzyżowania ulic Skłodowskiej, Laskowej i 15 Sierpnia (3 mln zł), dofinansowanie budowy PSZOK-u (3 mln 7 tys. zł) i budowa wielorodzinnego budynku mieszkalnego przy ul. kard. Wyszyńskiego 99 (2 mln 47 tys. zł).

Powiat otwocki złożył trzy wnioski, w tym dwa na inwestycje w Otwocku. Są to: przebudowa skrzyżowania ulic Batorego, Matejki i Karczewskiej wraz z budową lewoskrętów (ok. 3 mln zł) oraz przebudowa chodników przy ul. Poniatowskiego, od ul. Filipowicza do ul. Narutowicza, i przy ul. Warszawskiej – koszt to ok. 5 mln zł.

– Na ul. Warszawskiej ma powstać ciąg pieszo-rowerowy. W przypadku ul. Poniatowskiego zobaczymy, czy wystarczy miejsca na ciąg pieszo-rowerowy, czy będą tam tylko nowe chodniki – mówi w rozmowie z „Linią” starosta Krzysztof Szczegielniak.

Trzeci wniosek powiatu dotyczy remontu przychodni specjalistycznej przy ul. Batorego wraz z remontem kuchni i apteki szpitalnej (4 mln zł).

 – Tym razem złożyliśmy tylko wnioski na dofinansowanie zadań w Otwocku (poza remontem przychodni przy szpitalu), bo poprzednim razem staraliśmy się o spore pieniądze na inwestycje w innych gminach. W kolejnych naborach ponownie chcemy składać wnioski na zadania na terenach wiejskich – wyjaśnia starosta. 

Miasto Otwock złożyło trzy wnioski. Pierwszy na budowę kompleksu sportowego (hali i basenu krytego). Wartość całego projektu wynosi 32 mln zł, miasto ubiega się o 4 mln zł. Inwestycja ma być realizowana na terenie OKS-u.

– Jesteśmy w trakcie negocjacji z władzami klubu. Wystosowałem pismo do zarządu, w tym do prezesa Janusza Golińskiego i wiceprezesa Piotra Skoczka, aby określili, jakie są ich warunki przeniesienia prawa użytkowania tego terenu na miasto. Czekam na informację zwrotną – mówi prezydent Otwocka Jarosław Margielski.

Drugi wniosek dotyczy poprawy bezpieczeństwa pieszych na terenie miasta i rozbudowy monitoringu miejskiego. Wartość projektu to 3 mln 500 tys. zł i o taką kwotę ubiega się miasto. – Jeżeli uda się pozyskać dofinansowanie, chcemy wybudować ok. 60 przejść dla pieszych przy szkołach, drogach powiatowych, w newralgicznych miejscach w mieście. To mają być aktywne przejścia, tzn. gdy pieszy do nich podejdzie, wzbudza oświetlenie. Takich przejść nie ma jeszcze ani w Otwocku, ani nigdzie w powiecie – podkreśla prezydent.

Trzeci wniosek jest związany z budową schroniska dla bezdomnych zwierząt z nowoczesnym, ogólnodostępnym wybiegiem dla psów. Na to zadanie miasto chciałoby otrzymać 4 mln zł, całkowity koszt to 6 mln 200 tys. zł. Schronisko miałoby powstać z dala od zabudowań w okolicy OPWiK, obok stawów Bielińskiego. – Zdaję sobie sprawę, że jest także wiele innych potrzeb, ale zrównoważony rozwój polega na tym, by pamiętać o działaniach, które może nie są zbyt popularne, ale potrzebne – tłumaczy ten wybór prezydent. – Wiem, że na budowę schroniska nigdy ze swoich środków nie moglibyśmy sobie pozwolić, co innego, jakbyśmy dostali dofinansowanie. Biorę też pod uwagę, że przy rozdziale pieniędzy prawie wszystkie gminy w Polsce mają potrzeby drogowe i takich wniosków będzie najwięcej. Niewiele jest samorządów, które podejmują realne działania na rzecz poprawy warunków bezdomnych zwierząt. Dlatego uważam, że ten pomysł ma duże szanse – mówi prezydent Margielski.

One thought on “Szansa na kolejne miliony od rządu

  • 5 marca 2021 o 16:38
    Permalink

    Nie „od (milosciwego) rzadu (cara)” – a od Nas Wszystkich.
    Oraz od UE.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.