Trwa walka o tunel

W drugiej połowie stycznia powinna zakończyć się procedura przetargowa dotycząca wyłonienia wykonawcy, który zaprojektuje i zbuduje tunel pod linią kolejową w ciągu ul. Jankowskiego w Celestynowie

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Władze gminy Celestynów są zdeterminowane, aby budowa tunelu drogowego pod torami kolejowymi doszła do skutku, choć nie brakuje problemów przy realizacji inwestycji.

– Pierwszy chętny wykonawca, który złożył najkorzystniejszą cenowo ofertę w przetargu, nie zgodził się na przedłużenie związania ofertą. W związku z tym zdecydowaliśmy się na rozmowy z drugim w kolejności oferentem, który zgodził się na przedłużenie związania ofertą – wyjaśnia w rozmowie z „Linią” wójt gminy Celestynów Witold Kwiatkowski.

Przypomnijmy, że najkorzystniejsza cenowo oferta opiewała na kwotę 28 mln 165 tys. zł, a kolejna wynosiła już 30 mln 135 tys. zł. Władze Celestynowa planują przeznaczyć na tę inwestycję 24 mln 286 tys. zł, z czego 2 mln 500 tys. zł dołoży powiat, ponad 13 mln 286 tys. zł dadzą PKP PLK, a resztę gmina. Wykonawców, którzy wzięli udział w przetargu, poznaliśmy już 25 września, mimo to do tej pory postępowanie nie zostało jeszcze rozstrzygnięte. – Trwa procedura przetargowa, ale mam nadzieję, że po połowie stycznia będziemy mieli już bardziej konkretną informację i decyzję – zapowiada wójt Kwiatkowski. Plan jest taki, że w 2021 roku powstaną dokumentacja i projekty, jest to też czas na uzyskanie niezbędnych pozwoleń. – Umowa jest tak skonstruowana, że jeżeli nie będziemy mieli możliwości realizacji tego kontraktu, czy to z przyczyn finansowych, czy merytorycznych, bo problemów nie brakuje, to rozwiążemy umowę z wykonawcą – zapewnia wójt. I dodaje, że robi wszystko, by nie dopuścić do tego czarnego scenariusza. Przed świętami wójt spotkał się ze starostą, aby porozmawiać o dofinansowaniu budowy tunelu przez powiat.

– W 2021 roku na wniosek gminy przekażemy 400 tys. zł na dokumentację i tę kwotę zabezpieczyliśmy w budżecie. Przychyliliśmy się też do wniosku wójta, który prosił o przeniesienie 1 mln 600 tys. zł na 2022 rok i 500 tys. zł na rok 2023 – mówi w rozmowie z „Linią” starosta Krzysztof Szczegielniak.

3 komentarze do “Trwa walka o tunel

 • 5 stycznia 2021 o 11:52
  Permalink

  A może sfinansują to ci, którym nie pasował wiadukt proponowany przez PLK, bo gmina to ma chyba ważniejsze wydatki.

  Odpowiedz
  • 6 stycznia 2021 o 09:56
   Permalink

   To nie ma być inwestycja wygodna dla plk tylko wygodna dla mieszkańców. Idąc twoim tokiem myślenia to może trzeba tam zostawić przejazd kolejowy.

   Odpowiedz
  • 6 stycznia 2021 o 13:41
   Permalink

   33 ml na hale i basen? W tej chwili w małym miasteczku na Lubelszczyźnie buduje się hale na 300 osób za 14 ml. W innej wsi budowano basen za 25ml i wcale nie jest jakiś ekstra. Trojmiasto_Otwock_Jozefow_Karczew 75 tys ludzi i wydaje się że będzie prowizorka, ani przyzwoitej hali ani basenu. Nie mówię że ma to być hala jak w niedalekich Puławach (koszt 90ml na 3000tys widzów) no ale myślę że 1500 pojemności minimum powinno być.

   Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.