Majdan w pierwszej strefie?

Zarząd Transportu Miejskiego na razie nie przychylił się do propozycji Wiązowny w sprawie rozszerzenia pierwszej strefy biletowej. Władze gminy mają nadzieję, że ZTM zmieni zdanie po otwarciu parku rozrywki Majaland, gdy z komunikacji miejskiej będzie korzystać więcej mieszkańców, zwłaszcza dojeżdżających z Warszawy

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Mieszkańcy Majdanu w gminie Wiązowna czekają na powrót do pierwszej strefy biletowej. Z powodu budowy węzła „Lubelska” na trasie S17 w stronę Warszawy przesunięto przystanki MAJDAN – STACJA PALIW. To sprawiło, że pierwsza strefa oddaliła się od większości zabudowań znajdujących się na terenie Majdanu.

Władze Wiązowny zwróciły się do ZTM z wnioskiem o rozszerzenie obszaru pierwszej strefy. – Tu chodzi też o mieszkańców Warszawy, którzy dojeżdżają do pracy w szpitalu w Zagórzu. Korzystając z komunikacji miejskiej, będą też przyjeżdżać do parku rozrywki Majaland w Góraszce i centrum handlowego, które ma tam powstać. Planowane otwarcie Majalandu nastąpi na Wielkanoc 2021 roku. Z tych powodów zwróciliśmy się do dyrektora ZTM z prośbą o przesunięcie granicy pierwszej strefy biletowej – wyjaśnia wójt Janusz Budny.

Zaproponowano dwa warianty. Pierwszy zakłada przesunięcie strefy do przystanków GÓRASZKA oraz wyliczenie rocznych kosztów takiego rozwiązania dla gminy wraz z orientacyjnym terminem realizacji. Takie same propozycje uwzględniał drugi wariant, który zakłada jednak przesunięcie pierwszej strefy do przystanków URZĄD GMINY W WIĄZOWNIE. Niestety, ZTM na razie nie widzi uzasadnienia dla takiego rozwiązania, ponieważ pierwsza strefa biletowa obejmuje obszar administracyjny Warszawy, a tereny pozawarszawskie, do jakich zalicza się gmina Wiązowna, są objęte drugą strefą. Wyjątek stanowi przystanek WIDOCZNA (poprzednia nazwa MAJDAN – STACJA PALIW). Zalicza się on do pierwszej strefy, ale tylko ze względu na szpital w Zagórzu, do którego przyjeżdża wielu mieszkańców Warszawy.

 – Musimy uzbroić się w cierpliwość. Jeżeli powstanie park rozrywki, a później centrum handlowe, będzie to kolejny powód do przesunięcia strefy. Nadal będziemy o to zabiegać – zapowiada wójt Wiązowny, który razem z burmistrzem Wawra ma zamiar szukać poparcia w tej sprawie u władz Warszawy.

Gmina Wiązowna co roku zwiększa wydatki na komunikację publiczną, aby usprawnić połączenia z Warszawą i Otwockiem. W 2020 roku na ten cel przeznaczyła 2 mln 904 tys. 334 zł. W tym roku planuje wydać na to ok. 3 mln 300 tys. zł.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.