Pomóż Natalii wygrać z rzadką chorobą

Natalka, dziś prawie pięcioletnia dziewczynka, urodziła się z bardzo rzadką chorobą występującą raz na milion urodzeń. W swoim krótkim życiu doświadczyła odrzucenia, ale jednocześnie odnalazła nową, kochającą rodzinę w domu Małgorzaty Gołąb z gminy Wiązowna. Dziewczynkę czeka jeszcze kilka kosztownych operacji i długa rehabilitacja. W tym roku Natalia została bohaterką wyjątkowej akcji charytatywnej „Świąteczna radość pomagania”, którą po raz szósty organizuje Urząd Gminy Wiązowna

AGNIESZKA JASKULSKA

W poprzednich latach bohaterami akcji byli m.in. cierpiący na dysplazję chrzęstną Teodor Górski, który pomyślnie przeszedł kilka operacji i powoli wraca do zdrowia, Rysio Nawrocki, który pokonał rzadkiego guza nerwów, oraz Hania Gieparda, u której zdiagnozowano rdzeniowy zanik mięśni. O małych bohaterach akcji „Linia” pisała wielokrotnie. W tym roku Urząd Gminy w Wiązownie poprzez akcję charytatywną „Świąteczna radość pomagania” zachęca do pomocy małej Natalii. „Linia” pisała o niej w marcu 2019 roku. Dziewczynka urodziła się z rzadką chorobą – zespołem Aperta, która obejmuje wiele wad wrodzonych. Natalia miała m.in.: zrośnięte palce u rączek i nóżek, deformację twarzy, wytrzeszcz oczu i nieprawidłowy rozwój kości czaszki. Biologiczni rodzice porzucili ją jeszcze w szpitalu.

Dziewczynka przez długi czas przebywała w Interwencyjnym Ośrodku Preadopcyjnym w Otwocku. Wtedy w jej życiu pojawiła się opiekunka Małgorzata Gołąb w Wiązowny. – Natalia skradła nam serca i od ponad roku jest częścią naszej rodziny. Nie wyobrażamy sobie bez niej życia – podkreśla pani Małgorzata, która jest dla Natalii jak prawdziwa mama.

Od czasu, gdy „Linia” opisała trudną sytuację dziewczynki, wiele zmieniło się w jej życiu. W nowej rodzinie Natalia zaznała mnóstwo ciepła, co pomogło jej w rozwoju. – Natalia jest bardzo ciekawa świata. W ostatnim czasie wydoroślała i mimo wielu problemów zdrowotnych jest pogodną dziewczynką, dobrze się rozwija, jest bardziej samodzielna i gadatliwa. Dlatego od jakiegoś czasu uczęszcza do przedszkola. Uwielbia wszystkie zajęcia manualne, takie jak rysowanie i malowanie. Niedawno ozdabiała upieczone świąteczne pierniczki –  cieszy się pani Małgorzata. – Cały czas walczymy o jej zdrowie, staramy się, by Natalia powoli odzyskiwała sprawność, a nie jest to łatwe, bo jej rączki, nóżki i główka mają wiele zniekształceń. Jej mózg rośnie szybciej niż czaszka, dlatego Natalia musiała przejść kilka zabiegów, ale to nie koniec – podkreśla pani Małgorzata.

Tuż przed wybuchem epidemii dziewczynka przeszła operację rozszczepienia dwóch paluszków w rączkach, dzięki czemu odzyskała częściową sprawność. – Dzięki temu zabiegowi Natalia może rysować i malować – wyjaśnia jej zastępcza mama. W marcu jest planowany następny zabieg rozdzielenia kolejnych paluszków w rączkach – operacje są wykonywane w prywatnej klinice w kraju (koszt operacji jednego paluszka to 16 tys. zł). – Takich zabiegów Natalia będzie musiała przejść jeszcze co najmniej 10. To kosztowne operacje i nie stać nas na nie, dlatego prosimy ludzi dobrej woli o wsparcie dla naszej Natalii – apeluje pani Małgorzata. I dodaje, że dziewczynka będzie miała wykonaną jeszcze m.in. operację główki, czeka ją też długa rehabilitacja.

Natalia potrzebuje pomocy. Dlatego w tym roku została bohaterką akcji charytatywnej, którą organizuje Urząd Gminy Wiązowna. – Jak co roku nasi aktywni wolontariusze jeszcze przed świętami dostarczyli do domów mieszkańców kilka tysięcy wyjątkowych pocztówek z życzeniami świątecznymi i apelem o przekazanie w zeznaniu podatkowym 1 proc. dla Natalii. Dzięki tej pomocy świat dziewczynki może stać się piękniejszy – podkreślają urzędnicy z Wiązowny. – Akcja „Świąteczna radość pomagania” to także wiele imprez towarzyszących, licytacji, konkursów i wydarzeń, w trakcie których przez cały rok będziemy zbierać pieniądze na potrzeby chorej dziewczynki. Wiemy, że z powodu pandemii nie będzie łatwo, ale dla chcącego nic trudnego. Razem damy radę, bo naprawdę warto pomagać! –  dodają.

Jak pomóc?

  • Wystarczy wpłacić darowiznę na konto Fundacji Polsat: 39 1140 1010 0000 7777 7000 1001 z dopiskiem: „Natalia Chomczyk 5638”.
  • W rocznym zeznaniu podatkowym w odpowiedniej rubryce należy wpisać KRS 000 135 92. Koniecznie z dopiskiem: „Natalia Chomczyk 5638”. 

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.