Pozbądź się kopciucha!

Od 4 stycznia można składać wnioski o dofinansowanie inwestycji związanych z wymianą źródła ciepła na paliwo stałe. Zastępując stare piece nowymi, proekologicznymi kotłami, mieszkańcy mogą otrzymać dotację w wysokości nawet 6 tys. zł

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Z początkiem 2021 roku władze Józefowa uruchomiły kolejny program dofinansowań wymiany źródeł ciepła, aby zachęcić mieszkańców do pozbycia się kopciuchów. Można otrzymać pomoc finansową na zakup i montaż mniej emisyjnych urządzeń typu: pompy ciepła, kotły gazowe lub olejowe, kotły elektryczne, kotły opalane biomasą zgodne z obecnie obowiązującymi standardami.

Maksymalna kwota dotacji wynosi 6 tys. zł. Dofinansowanie mogą otrzymać właściciele budynków wielorodzinnych bądź lokali w tych budynkach, a także właściciele innych budynków, w których jest zainstalowane źródło ciepła na paliwo stałe. Wystarczy wypełnić i złożyć wniosek dostępny w Urzędzie Miasta Józefowa i na stronie http://www.jozefow.pl. Przypominamy, że dotacja może być wypłacona tylko wtedy, gdy wnioskodawca przedstawi kartę produktu/etykietę energetyczną lub inny równoważny dokument poświadczający, że zakupione urządzenie spełnia określone wymagania dotyczące klasy efektywności energetycznej.

Wnioski o udzielenie dofinansowania są przyjmowane do wyczerpania puli pieniędzy na ten cel (w budżecie miasto zabezpieczyło kwotę 450 tys. zł), jednak nie później niż do 31 marca. Przy procedurze rozpatrywania złożonej dokumentacji pod uwagę bierze się kolejność złożenia wniosku o dofinansowanie.

Z terenu Józefowa zniknęły już 193 kopciuchy, a według prognoz w tym roku zostaną zlikwidowane kolejne 42 piece. Zgodnie z obowiązującą uchwałą antysmogową kotły niespełniające wymagań muszą zostać zlikwidowane do końca 2022 roku.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.