Panele słoneczne na żłobku

Pod koniec grudnia władze Otwocka wybrały oferty firm, które zajmą się termomodernizacją kolejnych dziewięciu placówek oświatowych. Do końca sierpnia pięć przedszkoli, trzy szkoły i żłobek miejski przejdą modernizację m.in. w zakresie źródeł ciepła i oświetlenia. Cena wszystkich wybranych ofert to nieco ponad 3 mln 900 tys. zł

SYLWIA WYSOCKA

Obecnie trwa jeszcze pierwszy etap kompleksowych prac termomodernizacyjnych prowadzonych w otwockich placówkach oświatowych. Chodzi o trzy szkoły podstawowe nr: 2, 6 i 12. Docelowo modernizacją ma być objętych 12 placówek. Na całość projektu miasto otrzymało ponad 7 mln 819 tys. zł dofinansowania z funduszy unijnych. Pod koniec października ogłoszono przetarg na prace w kolejnych dziewięciu placówkach: przedszkolach nr 4, 6, 15, 17 i 18, szkołach podstawowych nr 4, 7 i 9 oraz żłobku miejskim. Zakres prac obejmuje wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej oraz robót budowlanych dotyczących: oświetlenia wewnętrznego, modernizacji wewnętrznej instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej z montażem paneli fotowoltaicznych (to w żłobku miejskim) oraz robót budowlanych polegających na dociepleniu budynku, wymianie drzwi i okien.

Każda z placówek stanowiła odrębną część zadania, w związku z czym dla każdej oddzielnie wybrano wykonawcę. Pod koniec grudnia miasto ogłosiło, czyje oferty wybrało (szczegóły w ramce). Do każdej części przetargu zgłosiło się po kilku wykonawców, wyłoniono różne podmioty (tylko firmie Topaz z Radomia udało się złożyć na tyle dobre oferty, że przeprowadzi prace aż w trzech placówkach), biorąc pod uwagę najbardziej korzystną cenę oraz okres gwarancji i rękojmię. Prace w formule „zaprojektuj i wybuduj” mają potrwać nie później niż do końca sierpnia 2021 r. Łączna cena ofert to nieco ponad 3 mln 900 tys. zł.

Przypomnijmy, że wcześniej miasto zmieniało placówki wytypowane do termomodernizacji i miało kłopoty ze znalezieniem wykonawców, którzy złożyliby oferty mieszczące się w zakresie możliwości finansowych. Obecna cena wydaje się korzystna w stosunku do poprzedniej propozycji, w której łączny koszt termomodernizacji trzech budynków szkół (nr 2, 6 i 12) wynosił blisko 5 mln zł.

Gdzie, co, kto i za ile?

Przedszkole nr 15, ul. Majowa 44

Zakres prac: wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej i wykonania robót budowlanych w zakresie oświetlenia wewnętrznego, modernizacji c.o. wraz z wykonaniem przyłącza gazowego i adaptacją pomieszczenia na kotłownię, z niezbędnymi uzgodnieniami i odbiorami; docieplenia stropodachu oraz ścian zewnętrznych w formule „zaprojektuj i wybuduj”.

Wykonawca: konsorcjum firm, lider: Pro-form Daniel Flisek, Warszawa. Cena: 579 tys. 763 zł.

Przedszkole nr 18, ul. Komunardów 4

Zakres prac: wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej i wykonania robót budowlanych w zakresie oświetlenia wewnętrznego, modernizacji c.o., modernizacji c.w.u., docieplenie stropu, docieplenie ścian zewnętrznych w formule „zaprojektuj i wybuduj”.

Wykonawca: Topaz sp. z o.o., Radom. Cena: 239 tys. 210 zł.

Przedszkole nr 4, ul. Dwernickiego 1

Zakres prac: wykonanie dokumentacji projektowo- kosztorysowej i wykonania robót budowlanych w zakresie oświetlenia wewnętrznego, modernizacji c.o., modernizacji c.w.u., docieplenie stropu, docieplenie ścian zewnętrznych w formule „zaprojektuj i wybuduj”.

Wykonawca: Saniterm, Komarówka Podlaska.

Cena: 196 tys. 876 zł.

Przedszkole nr 6, ul. Kubusia Puchatka 28

Zakres prac: wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej i wykonania robót budowlanych w zakresie oświetlenia wewnętrznego, docieplenie stropu, docieplenie stropodachu, docieplenie ścian zewnętrznych w formule „zaprojektuj i wybuduj”

Wykonawca: HEK sp. z o.o., Gawłowo. Cena: 196 tys. 123 zł.

Przedszkole nr 17, ul. Czaplickiego 7

Zakres prac: wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej i wykonania robót budowlanych w zakresie oświetlenia wewnętrznego, modernizacji c.o. w formule „zaprojektuj i wybuduj”

Wykonawca: Topaz sp. z o.o., Radom. Cena: 186 tys. 620 zł.

Szkoła Podstawowa nr 4, ul. Szkolna 31

Zakres prac: wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej i wykonania robót budowlanych w zakresie oświetlenia wewnętrznego, modernizacji c.o., montażu liczników ciepła z możliwością przesyłu danych do systemu do zdalnego monitorowania zużycia energii na cele c.o. i c.w.u. w formule „zaprojektuj i wybuduj”.

Wykonawca: Topaz spółka z o.o., Radom.

Cena: 266 tys. 811 zł

Szkoła Podstawowa nr 7, ul. Majowa 267

Zakres prac: wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej i wykonania robót budowlanych w zakresie oświetlenia wewnętrznego, modernizacji c.o., montażu liczników ciepła z możliwością przesyłu danych do systemu do zdalnego monitorowania zużycia energii do celów c.o. i c.w.u., docieplenie stropodachu, docieplenie łącznika dachu, docieplenie ścian zewnętrznych, docieplenie dachu w formule „zaprojektuj i wybuduj”.

Wykonawca: SGW, Budownictwo Waldemar Stelmach Spółka Komandytowa, Radom. Cena: 949 tys. zł.

Szkoła Podstawowa nr 9, ul. Narutowicza 275

Zakres prac: wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej i wykonania robót budowlanych w zakresie oświetlenia wewnętrznego, modernizacji c.o., docieplenia stropodachu oraz ścian zewnętrznych, wymiany okien w formule „zaprojektuj i wybuduj”.

Wykonawca: konsorcjum firm, lider: Pro-form Daniel Flisek, Warszawa. Cena: 539 tys. 557 zł.

Żłobek Miejski w Otwocku, ul. Wronia 7

Zakres prac: wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej i wykonania robót budowlanych w zakresie oświetlenia wewnętrznego, modernizacji c.o., docieplenia stropodachu oraz ścian zewnętrznych, montażu paneli fotowoltaicznych w formule „zaprojektuj i buduj”.

Wykonawca: Ravus Spółka z o.o. Warszawa.

Cena: 748 tys. 300 zł.

 

Komentarz

Jarosław Margielski, prezydent Otwocka
Rozstrzygnęliśmy komplet przetargów na kompleksową termomodernizację placówek oświatowych. Na ten cel mieliśmy przewidziane ok. pół miliona złotych więcej, więc na tym etapie mamy oszczędności, które traktujemy jako rezerwę na ewentualne prace dodatkowe. Po pracach w trzech pierwszych placówkach, które przechodzą termomodernizację, widzimy, że niezbędne są pewne prace dodatkowe, które pojawiły się w trakcie, a wcześniej nie dało się ich przewidzieć. Przy realizacji kompleksowych robót termomodernizacyjnych po prostu należy wykonać je w tym samym czasie. Dlatego jestem ostrożny w stwierdzeniu, że pół miliona złotych będzie można przeznaczyć np. na inną inwestycję. To będziemy wiedzieli dopiero po zrealizowaniu projektu. Na pewno cieszą kwoty przetargu. Wynika to z obecnej koniunktury na rynku budowlanym, która zmieniła się ze względu na trwającą pandemię. Obserwujemy spadek cen usług, a to cieszy, ponieważ za duże projekty, których realizację planujemy w najbliższym czasie, będziemy mogli zapłacić tyle, ile zakładamy.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.