Amest Otwock z nagrodą Związku Przedsiębiorców i Pracodawców

Amest Otwock został wyróżniony w konkursie „Dobra Firma 2020” Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Spółka otrzymała prestiżową nagrodę w kategorii „Najlepszy Innowator”. – W naszej działalności kładziemy szczególny nacisk na dwie kwestie: dbałość o środowisko naturalne i efektywność – podkreśla Felice Scoccimarro, prezes Amest Otwock Sp. z o.o.

Prezes Amest Otwock, Felice Scoccimarro (z lewej), z nagrodą ZPP „Dobra Firma 2020”

Gospodarowanie odpadami to jedno z największych wyzwań, które obecnie stoją przed każdym z nas – nie tylko przed światowymi przywódcami oraz politykami na szczeblu krajowym i samorządowym, lecz także biznesem. Tylko wspólne i odpowiedzialne działanie może sprawić, że nasza planeta nie zostanie dosłownie zalana niebezpiecznymi dla ludzi, zwierząt i roślin śmieciami. Tymczasem każdego roku w Polsce likwiduje się tysiące nielegalnych dzikich wysypisk. Jednocześnie spada liczba legalnie działających obiektów, w których zachowywane są odpowiednie standardy ekologiczne.

– Dokładamy wszelkich starań, by proces unieszkodliwiania odpadów na naszym składowisku odbywał się na najwyższym możliwym poziomie. Dlatego prowadzony jest on na ograniczonym polu składowym, dzięki czemu możliwe jest minimalizowanie oddziaływania obiektu na środowisko naturalne. Wszystkim zabiegom technicznym towarzyszą prace zabezpieczające stateczność zboczy, a także zapewniające im przeciwerozyjną obudowę roślinnością pionierską. Rekultywacja obejmuje również inicjowanie procesów glebotwórczych i tworzenie warunków siedliskowych dla roślin – mówi Felice Scoccimarro z Amest Otwock Sp. z o.o.

Innowacje kluczem do bezpieczeństwa

Ważnym czynnikiem w kontekście efektywnego i ekologicznego gospodarowania odpadami jest również odpowiednie wykorzystanie surowców powstających w procesie unieszkodliwiania, m.in. biogazu składowiskowego. Na terenie Amest Otwock jest on nie tylko ujmowany, lecz także w profesjonalny i bezpieczny sposób – również dla jakości powietrza – zamieniany w energię elektryczną, która później trafia do sieci przesyłowej.

– Cieszymy się, że nasze inicjatywy, prowadzące do zwiększania efektywności procesu gospodarowania odpadami w regionie, są doceniane przez zewnętrznych ekspertów. Nagroda „Dobra Firma 2020”, którą otrzymaliśmy od Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, to już kolejne tego rodzaju wyróżnienie. To dowodzi, że Amest Otwock jest spółką, której zależy na profesjonalnym i bezpiecznym prowadzeniu tak ważnej dla całego społeczeństwa działalności – wskazuje Felice Scoccimarro.

Procesy wspierające dobrostan środowiska naturalnego inicjowane przez Amest Otwock zostały zauważone również m.in. w raporcie „Kryzys śmieciowy na Mazowszu – jak walczyć z plagą dzikich wysypisk” Warszawskiego Forum Samorządowego. Bezpieczeństwo pracy przedsiębiorstwa potwierdzają również przeprowadzane kontrole Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Państwowej Straży Pożarnej czy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.  

Edukacja „zieloną” przyszłością dla środowiska

Amest Otwock w ciągu ostatnich miesięcy przeprowadził także wiele inicjatyw promujących postawy proekologiczne wśród lokalnej społeczności. Wakacyjna akcja „Sprzątamy Otwock”, zachęcająca mieszkańców do dbania o czystość najbliższej okolicy, zaowocowała uprzątnięciem fragmentu lasu w Świdrze i części terenów zielonych w pobliżu ul. Batorego i ul. Karczewskiej. Podczas finału inicjatywy – pikniku ekologicznego na terenie składowiska Amest Otwock z udziałem wiceministra klimatu Jacka Ozdoby – odbyły się m.in. warsztaty dotyczące ochrony środowiska.

Kolejnym krokiem przedsiębiorstwa jest powołanie Akademii Ekologicznej Amest Otwock, w ramach której możliwe będzie poznanie tajników funkcjonowania składowiska i gospodarowania odpadami. Zorganizowane grupy dzieci i młodzieży, gdy pozwoli na to sytuacja pandemiczna, będą mogły na własne oczy zobaczyć proces profesjonalnego przetwarzania śmieci. Na terenie składowiska już teraz funkcjonują m.in. pasieka, staw będący ostoją dla ptaków i ryb oraz ścieżka edukacyjna.

materiał płatny

One thought on “Amest Otwock z nagrodą Związku Przedsiębiorców i Pracodawców

  • 13 stycznia 2021 o 09:43
    Permalink

    Ciepło, ciepłej jeszcze ciepłej, gorąco.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.