Pierwszy dzwonek po zdalnym nauczaniu

Po kilku miesiącach zdalnej nauki w poniedziałek, 18 stycznia do szkół wrócili uczniowie klas 1-3. Starsze dzieci wciąż będą uczyć się w domu. Szkoły w powiecie otwockim są przygotowane na powrót najmłodszych uczniów do nauki stacjonarnej, która będzie możliwa w reżimie sanitarnym niemal takim samym, jaki obowiązywał na początku roku szkolnego. W ostatnich dniach 900 nauczycieli klas 1-3 z terenu powiatu otwockiego poddano testom na obecność koronawirusa. Większość pedagogów i pracowników szkół jest też zainteresowana szczepieniem przeciwko COVID-19.

AGNIESZKA JASKULSKA

Na ten moment czekali nie tylko rodzice i dzieci, lecz także nauczyciele. Po kilku miesiącach zdalnej nauki w poniedziałek w podstawówkach znowu zadzwonił szkolny dzwonek. Do nauki stacjonarnej wrócili najmłodsi uczniowie klas 1-3 (w następnej kolejności, w zależności od rozwoju sytuacji, do szkół mają wrócić ósmoklasiści i maturzyści). Placówki przygotowywały się do tego od dłuższego czasu. W ostatnich dniach w całej Polsce nauczyciele i personel szkolny byli masowo poddawani testom na koronawirusa, aby mieć pewność, że rozpoczynając naukę z dziećmi, są zdrowi. Testy wykonywano także w powiecie otwockim, m.in. w punkcie w szpitalu powiatowym przy ul. Batorego w Otwocku i punkcie w SP nr 1 w Otwocku.

– W ubiegłym tygodniu wykonano 900 testów wśród nauczycieli i pozostałego szkolnego personelu – informuje Urząd Miasta w Otwocku. Nie byli na nie kierowani ozdrowieńcy. – W naszej szkole testy przeszło 19 nauczycieli klas 1-3, a także 16 pracowników szkoły, m.in. stołówki czy świetlicy, logopeda, psycholog i pedagog – mówi Dorota Rejek, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Otwocku. Natomiast w SP nr 5 w Świdrze testy przeszło około 40 nauczycieli i pracowników. – Cała nasza kadra jest również zainteresowana szczepieniami przeciwko COVID-19 – zapewnia Joanna Tarnowska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 w Świdrze. Podobnie jest z kadrą pedagogiczną i pracownikami administracyjnymi w innych placówkach edukacyjnych.

Szkoły w powiecie otwockim są przygotowane na powrót najmłodszych uczniów do stacjonarnej nauki. – Edukacja będzie odbywała się w reżimie sanitarnym niemal takim samym, jaki obowiązywał na początku roku szkolnego – podkreśla dyrektor „Jedynki” Dorota Rejek. I dodaje, że teraz niektóre wytyczne sanitarne są bardziej restrykcyjne niż wcześniej. – Obecnie musimy zapewnić dzieciom więcej czasu na spożywanie posiłków ze względu na to, że klasy w różnych porach będą chodziły na stołówkę. Wyznaczono także konkretnych pracowników do kontaktu z dziećmi i roznoszenia posiłków – mówi Dorota Rejek. I dodaje, że niektóre lekcje będą kończyły się dwie-trzy minuty wcześniej, aby dzieci miały więcej czasu na zejście do szatni i przebranie się. Szkoła ma zapas środków odkażających i dezynfekcyjnych, a także maseczek. – Mimo że to rodzice powinni zapewnić swojemu dziecku maseczkę, przygotowaliśmy ich zapas także dla uczniów – podkreśla Dorota Rejek.

W większości szkół każda klasa będzie miała „swoją” salę, gdzie będą prowadzone wszystkie zajęcia, a każda grupa będzie wychodziła na przerwę w swoim gronie (dzieci nie będą miały wspólnych przerw z innymi klasami). Podobnie będzie z obiadami. – Każda klasa będzie szła na stołówkę w określonym czasie, aby dzieci nie kontaktowały się z innymi uczniami – mówi Joanna Tarnowska, dyrektor SP nr 5. – Nasza szkoła jest duża, dlatego możemy zapewnić 128 uczniom klas 1-3 komfortowe i bezpieczne warunki nauki. Każda klasa ma nie tylko przypisaną dla niej salę do nauki, lecz także „swoją” łazienkę. Mamy również zapas środków dezynfekcyjnych i maseczek – zapewnia Tarnowska. I dodaje, że w szkole będą odbywały się także zajęcia specjalne, m.in. logopedyczne czy dydaktyczno-wyrównawcze.

Trzy szkoły podstawowe w Józefowie również dobrze przygotowały się do powrotu uczniów. – W SP nr 2 jest 11 oddziałów klas 1-3. Dlatego klasy trzecie zostały przeniesione do dużego budynku szkolnego od ul. Granicznej. Natomiast klasy 1-2 będą uczyły się w budynku od ul. Sienkiewicza – podkreśla Krystyna Olesińska, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Józefowie. – W SP nr 3, gdzie jest 10 oddziałów klas 1-3, uczniowie klas trzecich będą mieli zajęcia na piętrze, a młodsze klasy, tak jak dotychczas, na parterze – dodaje. Dyrektorzy szkół w powiecie otwockim podkreślają, że świetlice będą otwarte dla uczniów, ale apelują do rodziców, aby pozostawiać dzieci tylko w wyjątkowych sytuacjach, gdy faktycznie nie będą one miały zapewnionej opieki przez rodzinę.

Do szkół wróciły też praktyki zawodowe

Od poniedziałku, 18 stycznia – oprócz uczniów klas 1-3 szkół podstawowych – do szkół wracają też praktyki zawodowe w kształceniu zawodowym, nauka stacjonarna dla uczniów klas 1-3 szkół podstawowych specjalnych, w tym funkcjonujących w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych oraz w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.