Szczepienia w DPS-ach zgodnie z planem, ale seniorzy będą musieli jeszcze poczekać

[AKTUALIZACJA, 18 STYCZNIA, GODZ. 15:54]
Kilka dni temu rozpoczęły się zapisy dla seniorów 80+, ale w weekend Narodowy Fundusz Zdrowia i Agencja Rezerw Materiałowych odwołały dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 do szpitali węzłowych, co wywołało chaos, zwłaszcza w punktach szczepień m.in. w powiecie otwockim. Część punktów znajdujących się np. w przychodniach nie rejestruje już seniorów na szczepienia lub odwołuje zapisy. – Szczepienia seniorów miały rozpocząć się pod koniec stycznia, ale teraz okazało się, że nie ma szczepionek i nie wiadomo, kiedy rozpocznie się szczepienie seniorów 80+. Ci, którzy zdążyli się zarejestrować nie będą skreśleni z listy. Zostaną zaszczepieni w późniejszym terminie – zapewnia Michał Mrówka, członek zarządu PCZ w Otwocku, który jest szpitalem węzłowym. – Jesteśmy jednak przygotowani na zaplanowane w tym tygodniu zaszczepienia ok. 200 pensjonariuszy i personelu z domów pomocy społecznej i zakładów opiekuńczo-leczniczych – zaznacza Michał Mrówka.

AGNIESZKA JASKULSKA

W Powiatowym Centrum Zdrowia przy ul. Batorego w Otwocku, który jest tzw. szpitalem węzłowym, powoli kończy się szczepienie osób z tzw. etapu zero, czyli personelu medycznego i niemedycznego pracującego w służbie zdrowia. Do placówki zgłosiło się dwa tysiące lekarzy, pielęgniarek, ratowników i personelu niemedycznego z powiatu otwockiego, a także z Warszawy i okolic. – W naszej placówce proces szczepienia przebiega bardzo sprawnie. Dotychczas zaszczepiliśmy około tysiąc osób z grupy „zero” – mówi Michał Mrówka, członek zarządu PCZ. – Część z tych osób już otrzymała drugą dawkę szczepionki, którą przyjmuje się po 21 dniach od pierwszego szczepienia, aby zwiększyć odporność na COVID-19. Wszystko wskazuje na to, że do końca stycznia zaszczepimy wszystkich z grupy zero, którzy zgłosili się do naszej placówki – dodaje Katarzyna Olszewska, kierownik działu rozliczeń usług medycznych w PCZ.

W ubiegłym tygodniu poza szczepieniami na terenie szpitala trwało testowanie nauczycieli i personelu szkolnego. – Takich testów na koronawirusa wykonaliśmy ponad 500. W poniedziałek, 18 stycznia rozpoczynamy szczepienia około 200 pensjonariuszy domów pomocy społecznej i zakładów opiekuńczo-leczniczych, m.in. w Otwocku i Józefowie. Personel zajmujący się seniorami również zostanie zaszczepiony – podkreśla Olszewska. I dodaje, że do takich placówek przyjedzie specjalnie przygotowany zespół medyczny z odpowiednio zabezpieczonymi dawkami szczepionek.

W najbliższym czasie ze szczepień będą mogli skorzystać także pracownicy służb mundurowych, pozostali nauczyciele, pracownicy żłobków, a także seniorzy. Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk tłumaczył podczas konferencji prasowej, że osoby powyżej 80. roku życia powinny mieć przywilej wyboru najszybszych terminów, ponieważ są najbardziej narażone. – W pierwszej kolejności na szczepienia mogą już teraz zapisywać się seniorzy powyżej 80. roku życia. Dla niech rejestracja rozpoczęła się w piątek, 15 stycznia. Natomiast od piątku, 22 stycznia będą mogły zarejestrować się osoby powyżej 70. roku życia – tłumaczy Katarzyna Olszewska z PCZ. I dodaje, że rejestracji można dokonać internetowo lub dzwoniąc do przychodni, w której jest punkt szczepień (lista w ramce), m.in. w przychodni rejonowej przy ul. Armii Krajowej lub ul. Mickiewicza w Otwocku. – Szczepienia zarejestrowanych seniorów powyżej 70. roku życia mają rozpocząć się w poniedziałek, 25 stycznia – podkreśla Olszewska.

Szefowa przychodni w Świdrze zapewnia, że Rodzinne Centrum Zdrowia przy ul. Grunwaldzkiej 13 oraz druga przychodnia przy ul. Kraszewskiego 95 w Otwocku są przygotowane na rejestrowanie i szczepienie seniorów. – Mamy trzy numery, na które można zadzwonić i zapisać się na szczepienie przeciwko COVID-19. Zarejestrowane osoby będą informowane o tym, kiedy dokładnie mają zgłosić się na szczepienie – zapewnia szefowa przychodni w Świdrze. – W tym tygodniu nasze zespoły medyczne pojadą do dziewięciu domów pomocy społecznych, aby szczepić pensjonariuszy – dodaje.

Zarejestrowani na szczepienia seniorzy, którzy mają problem z dotarciem do punktu szczepień, będą mogli skorzystać ze specjalnie zorganizowanego przez samorządy transportu. – Strażacy będą pomagali dotrzeć do punktów szczepień osobom, które nie mogą tam dojechać we własnym zakresie. Większość naszych jednostek w powiecie otwockim dysponuje busami i lekkimi pojazdami strażackimi – wyjaśnia kpt. Maciej Łodygowski z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Otwocku.

Jak się zarejestrować?

Rejestracji można dokonać za pomocą:

 • bezpośredniego kontaktu z dowolnym punktem szczepień
  w powiecie otwockim (lista w ramce poniżej),
 • całodobowej, bezpłatnej infolinii 989 (do zapisu wystarczy nr PESEL
  oraz nr telefonu komórkowego),
 • systemu e-rejestracja na stronie internetowej http://www.pacjent.gov.pl.

Rusza pierwszy etap szczepień

 • Obecnie rozpoczyna się pierwszy etap programu, w ramach którego mogą zaszczepić się m.in. pensjonariusze domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo-leczniczych, seniorzy, służby mundurowe (policja, straż pożarna, wojsko), a także nauczyciele.
 • Za kilka tygodni zostanie wdrożony drugi etap szczepień. Wtedy przeciw COVID-19 będą mogły zaszczepić się osoby powyżej 60. roku życia, które cierpią na choroby przewlekłe albo są w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego bądź stałego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, a także osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne.

LISTA PUNKTÓW SZCZEPIEŃ W POWIECIE

Otwock

 • Przychodnia Rejonowa PCZ przy ul. Armii Krajowej 3, tel. 22 778 12 00
 • Przychodnia Rejonowa PCZ przy ul. Mickiewicza 8, tel. 22 778 12 30
 • Centrum Medyczne przy ul. Świderskiej 9/11, tel. 22 789 89 89
 • Rodzinne Centrum Zdrowia przy ul. Grunwaldzkiej 13, tel. 22 710 18 01 lub 22 710 18 02
 • Rodzinne Centrum Zdrowia „Dworek” przy ul. Kraszewskiego 95,
  tel. 22 812 81 81 lub 730 701 300

Józefów

 • Centrum Medyczne Józefów przy ul. Armii Krajowej 5, tel. 22 789 89 89
 • Przychodnia Miejska przy ul. Skłodowskiej 5/7, tel. 22 789 21 21
 • Gabinet Diagnostyczno-Zabiegowy przy ul. ks. Skorupki 2, tel. 570 033 307

Celestynów

 • Przychodnia SPZOZ przy ul. Reguckiej 5, tel. 22 506 51 71

Karczew

 • Przychodnia Rejonowa przy ul. Otwockiej 28, tel. 22 780 65 91

Wiązowna

 • Poradnia POZ (gabinet Ewy Śmigasiewicz) przy ul. Napoleońskiej 53
  w Gliniance, tel. 22 789 97 22
 • Poradnia POZ (gabinet lekarzy E. Drewniak, W. Piechowicz) przy ul. Lubelskiej 36, tel. 22 789 01 15

Kołbiel

 • Przychodnia SPZOZ przy ul. Szkolnej 3, tel. 25 757 31 91

Sobienie-Jeziory

 • Przychodnia SPZOZ ul. Tysiąclecia 2, tel. 25 685 80 26

Osieck

 • Niepubliczny ZOZ „Przychodnia Rodzinna” przy ul. Rynek 21, tel. 25 685 70 22

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.