Czas zadbać o most Niepodległości!

Oddany w 2018 roku most drogowy na Świdrze, noszący dumne miano 100-lecia Odzyskania Niepodległości, nie cieszy się specjalnym szacunkiem lokalnych grafficiarzy. Bazgroły sprayem „zdobią” dźwiękochłonne ekrany  i pylony. Wygląda to paskudnie. – Czas wyczyścić most! – apeluje lokalny społecznik

 

PRZEMEK SKOCZEK

Z inicjatywą usunięcia szpecących most malunków wystąpił Filip Idzikowski. Ten lokalny społecznik jest znany m.in. z pomysłu sprowadzenia biało-czerwonej Iskry. W poprzednim numerze „Linia” pisała, że samolot trafi do Otwocka. Teraz pan Filip proponuje inną akcję, zapraszając do udziału mieszkańców, którym leży na sercu troska o estetykę przestrzeni publicznej. Jak tłumaczy, wyzwanie ma dla niego także walory edukacyjne.

– W ostatnim czasie na terenie Otwocka cyklicznie mają miejsce skrajnie idiotyczne akcje dewastowania sprejami kościołów, wystaw, stacji kolejowych, przystanków i samochodów. Przyglądam się temu z zażenowaniem, a że sprawa ma podtekst polityczny i pseudoideologiczny, nikt nie wie, co z tą hecą lewo-prawo zrobić. Moja odpowiedź brzmi: kultura i edukacja społeczeństwa – mówi otwocczanin. – Proponuję zacząć od nowego mostu. Trzeba wyczyścić ekrany. Zróbmy to razem! Potem, aby wandale tu nie wrócili, warto okleić ekrany foliami z biało-czerwonymi grafikami, na przykład przedstawiającymi historie związane ze 100-leciem odzyskania niepodległości. Pleksiglasowe ekrany mostu są jak przeźroczyste ekrany podświetlone od środka. Po zmroku te grafiki będą wyglądać naprawdę spektakularnie – proponuje Idzikowski.

Jak zapewnia, chęć włączenia się do działania zadeklarowali już strażacy z OSP Józefów, którym bardzo podoba się ta inicjatywa. Teraz potrzebna jest tylko zgoda administratora mostu, czyli władz powiatu. Z tym nie będzie problemu, ponieważ ta akcja wyprzedza plany starostwa.

– Cieszy mnie fakt, że powstała oddolna inicjatywa związana z podjęciem prac mających na celu oczyszczanie mostu 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Zawsze wspieram mieszkańców, którzy z troską podejmują działania na rzecz swojej okolicy – podkreśla starosta otwocki Krzysztof Szczegielniak. – Prace związane z czyszczeniem mostu planowaliśmy wykonać wiosną, Zarząd Dróg Powiatowych uwzględnił je w swoim harmonogramie. Dlatego chętnie przyjmiemy każdą pomoc ze strony społeczników. Deklaruję swoją otwartość dla tej inicjatywy. Po ustaleniu konkretnego terminu działań zapewnimy niezbędny sprzęt i zabezpieczymy teren tak, aby prace przebiegały sprawnie i bezpiecznie. Kwestię ewentualnego oklejenia mostu i zmiany jego wyglądu pozostawiam otwartą. Myślę, że należy omówić to na spotkaniu z inicjatorami projektu – podkreśla starosta.

Swoje wsparcie przy oklejaniu mostu zadeklarował też Miejski Ośrodek Kultury, Turystyki i Sportu w Otwocku. – To, jakby nie było, inicjatywa o walorach kulturalnych. Chcemy ją wesprzeć. Tym bardziej że wpisuje się w nasze plany. Złożyliśmy właśnie wniosek o dotację w ramach programu „Niepodległa”. Chcemy stworzyć w mieście duży patriotyczny mural. Nie zdradzę jeszcze szczegółów, ale jeśli się uda, będzie to jedna z wizytówek Otwocka – mówi dyrektor MOKTiS-u Tomasz Winnicki.

16 komentarzy do “Czas zadbać o most Niepodległości!

 • 20 stycznia 2021 o 20:10
  Permalink

  Nie było by problemu gdyby nie było tych ekranów.
  Nie bardzo rozumiem kogo one chronią przed hałasem.To że będą wysprejowane to było oczywiste, dziwne że decydenci tego nie przewidzieli.

  Odpowiedz
  • 21 stycznia 2021 o 18:32
   Permalink

   Czyli co, winny jest inwestor czy moze projektant ? Most od dołu też jest już „ozdobiony” bazgrołami. Idąc dalej tym tokiem rozumowania – gdyby nie było mostu to nikt by go nie niszczył …

   Odpowiedz
   • 22 stycznia 2021 o 10:13
    Permalink

    Tak. Masz rację,winny jest i inwestor i projektant i gdyby nie było mostu, nie było by problemu. A tak na poważnie za przeproszeniem, nasrali tam tych ekranów na potęgę. Po co? Żeby chronić rzekę i las przed hałasem? W Wólce Mlądzkiej wybudowali S17 i na pewnych odcinkach nie postawili ekranów, choć są zabudowania. Hałas niemiłosierny w porównaniu do sytuacji z przed budowy. Nie rozumiem schematów decydujących o stawianiu ekranów.

    Odpowiedz
    • 22 stycznia 2021 o 13:26
     Permalink

     Syzyfowa praca z tym odnawianiem, naiwna wiara w patriotyzm grafficiarzy, obsiać całorocznym bluszczem i będzie ładnie.
     Ewentualnie niech Pan Społecznik jeszcze czołg Rudy 102 sprowadzi i w nim mostu pilnuje;)

     Odpowiedz
    • 22 stycznia 2021 o 20:16
     Permalink

     100 metrów od mostu są domy jednorodzinne które powstały na długo przed trasą i mostem. Mieszkają w nich ludzie którzy może nie chcą słuchać ciągłego hałasu samochodów. Może lepiej zamontować ukryty monitoring, złapać graficiarzy i pociągnąć do odpowiedzialności a sprawę nagłośnić.

     Odpowiedz
     • 23 stycznia 2021 o 04:04
      Permalink

      Jak most wyremontują ludzie harcerze i strażacy i zrobi się tam coś ciekawego angażując ich w to już go nie ruszą bo to będzie ich most o wiele bardziej niż teraz zabazgrany. Tak to działa. Monitoring oczywista sprawa.

      Odpowiedz
 • 23 stycznia 2021 o 03:50
  Permalink

  Dziekuję za dobre słowa Pana Starosty i jego współpracowniczki Pani Kingi Błaszczyk, która natychmiast zajęła się tą sprawą. Zgodnie z zapewnieniem Starosty wierzę, że z nastaniem cieplejszych dni w jak najszerszym gronie zakasamy rękawy aby zrobić ze strażakami z powiatowych OSP coś bardzo widocznego i dobrego.

  Most Niepodległości oraz Iskra Niepodległości mają charakter długofalowych rozbudowanych projektów nowoczesnej edukacji patriotycznej i obywatelskiej i o tyle nad Iskrą pracowałem ponad 3 lata to inicjatywa z mostem narodziła się w 15 min na wycieczce rowerowej brzegiem Świdra. Poprostu.

  Osoby piszące coś o czołgach itp nie pojmują celu takich inicjatyw ale edukacja obywatelska to proces b.trudny i trwa długo a dotyczy nie tylko graficiarzy, wandali, ale ich również. Już wkrótce przedstawię trzeci projekt związany z najwiekszym chyba symbolem Niepodległości Polski.

  Pewien jestem, że bez względu na trudności i nasze narodowe wady, wszystkie trzy będą w tym roku zrealizowane i ludzie przestaną kojarzyć słowo patriotyzm z „ruskim czołgiem” tylko np z opowieścią o najpiękniejszyc zabytkach i osobach zasłużonych dla naszego powiatu.

  Projekt kulturalny oczywiście otwarty na wszystkich i tym bardziej ciekawy że można zaczynać go właśnie teraz gdy ludzie pozamykali się „w czołgach”. Może z nich wyjdą i cos stworzą to o naszym moście i jego rewitalizacji usłyszy całe Mazowsze.

  Odpowiedz
  • 23 stycznia 2021 o 11:59
   Permalink

   Na otwockich ulicach można zawieszenie urwać, na chodnikach nogi połamać, co kilka dni następny sklep wywiesza ogłoszenie „do wynajęcia” a tu ciągle patriotyczna martyrologia. Powyższe inicjatywy trafiły na podatny grunt, proponuję następną pt. Narodowa Przychodnia Specjalistyczna na ul. Batorego bo oczy krwawią na widok tego syfu. Wszędzie załóżmy monitoring pilnujący patriotycznych gadżetów, zatrudnijmy armię operatorów tego monitoringu, podnieśmy podatki od nieruchomości żeby ich opłacić, tego potrzebują obywatele tego miasta w tych ciężkich czasach.
   Tak tak, zgadzam się, naród bez swej historii jest nic nie wart.

   Odpowiedz
   • 29 stycznia 2021 o 17:20
    Permalink

    A kto tu pisze o „patriotycznej martyrologii”… jakie Wy na to nadwrażliwi.. Ja np. zgłoszę projekt horyzontu-linii czasu z rysunkami najpiękniejszych zabytków Otwocka: Górewicza, Gałczyńskiego, „Dzierżyńskiego”, Magistratem, szpitalem oficerskim, MZO, trzema wieżami ciśnień z wpisanymi w opowieść postaciami Andriollego i Geisslera. Coś się jeszcze doda np dwa samoloty:) Nadać temu tylko biało-czerwoną tonację, zrobić akcję wokół z plakatami kalendarzami i już! Dobrze aby wszystko namalowała tzw młodzież trudna. Proszę bardzo. Ciekawe czy ktoś coś wymyśli innego… No tak z 20 projektów by się przydało…

    Odpowiedz
 • 23 stycznia 2021 o 20:33
  Permalink

  A wlasciwie dlaczego robicie z tego az taki problem ?
  Przynajmniej troche kolorów w tej beznadziejnej, smutnej, szarej, ruskiej wiosce.
  Lepiej tam niz np. w tunelu, w przejsciu podziemnym, na dworcu.

  Póki niczego nie psuja – imho OK.
  Ale oczywiscie „bezpieczenstwo first” !

  Odpowiedz
 • 23 stycznia 2021 o 20:49
  Permalink

  „foliami z biało-czerwonymi grafikami, na przykład przedstawiającymi
  historie związane ze 100-leciem odzyskania niepodległości. ”
  – Proponuje bajke o bitwie pod Cedynia. 🙂

  „naprawdę spektakularnie”
  – Noo, jak ten tam tego… odrzutowiec. 🙂

  Ktos niedawno fantazjowal, ze z powodu tego samolocika to do Otwocka beda przyjezdzac masowo turysci.
  Jestem przekonany, ze teraz to nawet korki beda na trasie, bo turysci (szczególnie Rosjanie i Niemcy,
  ale moze tez kilku moslemów i Krzyzaków, no i autobusy pelne pielgrzymów, z Portugalii i Chorwacji)
  beda wielokrotnie prze-jezdzac i filmowac. 🙂

  Luuuudzie, opamietajcie sie w koncu !
  Albo zobaczcie jak np. w centrum Berlina wyglada taki „plot informacyjny”
  przy never-ending-bauplacu („wielka dziura”) polskiej ambasady in spe (od 10-20 lat),
  nota bene za wielkie pieniadze, jak zwykle kuzyn i szwagier zarobil.
  Zenada, bezsens, niezrozumiale, a nawet kontrproduktywne, szkodliwe.

  1) Pomysl niemadry.
  2) To nie miejsce na taka Tematyke (w tej formie – propagandzie).
  3) I tak beda dalej bazgrac, zadna folia tego nie zmieni.
  4) I kto potem usunie/sfinansuje np. bialego Orla z domalowanymi glowami, rogami i wasem ?
  5) Bedzie nieestetycznie, bedzie wstyd, najpózniej po kilku miesiacach.

  Tak jak religia to sprawa prywatna, tak patriotyzm to temat/symbolika
  na szczególne momenty, sytuacje, swieta, miejsca, wydarzenia.

  Nie popieram, nie pochwalam.

  Odpowiedz
  • 23 stycznia 2021 o 23:43
   Permalink

   Wycieczki będą, ale z Korei Północnej bo tam podobne klimaty:)

   Odpowiedz
  • 29 stycznia 2021 o 17:00
   Permalink

   Szkoda czasu na wchodzenie w głębszą polemikę skoro człowiek nie przeczytał i nie zrozumiał nawet, to przetłumaczę, że chodziło o zwrócenie uwagi na problem dewastacji, patologii wśród młodzieży i braku jakichkolwiek działań kulturalnych o tematyce patriotycznej. Projekt jest przecież otwarty – napisane jak byk i można wymysleć swój pomysł a nie jak jak dzieciuch krytykować a potem narzekać. Niestety Hitler i Stalin zrobili co swoje…

   Odpowiedz
   • 30 stycznia 2021 o 03:43
    Permalink

    „o tematyce patriotycznej.”

    A dlaczego nie np. jakies fajne… góry (na tych tu nudnie plaskich stepach) ?
    A dlaczego nie np. jakies fajne morze ?
    Albo niebo z chmurkami ?
    Albo choinki ?

    Albo przynajmniej jak w przedszkolu albo wszpitalu: zwierzatka, skrzaty i duze grzyby. 🙂

    Dlaczego zawsze tylko ta woda swiecona i ta nadmuchana klata ?? I bagnety i inne stare kotlety.

    Ja raz w Holandii widzialem na murach i plotach…. nuty, nuty muzyczne
    – znanych, popularnych tam przebojów przebojów. Tak tez mozna, imho b.sympatyczne.
    I duuuuuuzo zdrowsze.

    Odpowiedz
   • 30 stycznia 2021 o 03:59
    Permalink

    Hitler, Stalin, oreze, oredzie, gloria, wiktoria, …… zieeew, pszePana.
    Prosze koniecznie nie zapomniec Somossiery, Lenino, bulgarskiej Warny,
    Santo Domingo, tzw.”Zaolzia” oraz oczywiscie Lufthansy (Jan Władysław
    Maryja Rokita – w koncu walczyl za Nas, no nie).

    A moze wizualizacja np. łomotu w „Operacji Lom” ?
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Operacja_%C5%81om

    Jeszcze raz, dla przypomnienia i ochloniecia:
    mowa tu o 'najnormalniejszych na swiecie’,
    prostych i „glupich” przyulicznych ekranach,
    banalnych, trywialnych. Wot & wsjo.

    Moze przynajmniej raz zrezygnujemy z tradycyjnej
    (narodowej) operetki, co. Zrezygnujmy plizzz.

    PS:
    Ale uznaje Panska dobra wole i Panskie zaangazowanie.
    Mój respekt, to akurat juz calkiem na serio. Pozdrawiam.

    Odpowiedz
    • 16 marca 2021 o 22:22
     Permalink

     Ja stworzyłem tylko płaszczyznę do współpracy mieszkańców, artystów i środowisk offowych z władzą. Most wygląda jak wygląda i nazywa się tak a nie inaczej co determinuje tematykę ale to od kreatywności społeczeństwa i otwartości władzy zależy efekt. Zmontowałem skład artystyczno-strażacki, którą przyjął Starosta i obiecał powołać zespół, który wdroży projekt na wiosnę. Czekamy bo kulturalnych projektów jest w Otwocku jak na lekarstwo, kolejny lock-down i wszyscy znowu głupieją przed komputerami. Mam nadzieję, że czegoś ciekawego się wkrótce dowiemy a przede wszystkim Most Niepodległości zostanie oczyszczony. ps. tak na marginesie biało-czerwone wielkie muchomory byłyby ciekawe.

     Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.