Dron (się) sprawdza

Do końca 2020 roku ekopatrol przeprowadził blisko 50 kontroli dotyczących tego, czym mieszkańcy Otwocka palą w piecach. Część kontroli jest wynikiem pracy drona, który bada powietrze nad Otwockiem i precyzyjnie wskazuje miejsca wymagające interwencji

SYLWIA WYSOCKA

Półtora roku temu Otwock otrzymał z budżetu województwa mazowieckiego 40 tys. zł na zakup drona służącego do badania dymu wydobywającego się z kominów gospodarstw domowych. Urządzenie jest wyposażone w aparaturę pozwalającą na detekcję substancji będących produktem spalania w domowych piecach i kotłach. System wykrywa i mierzy stężenie takich substancji jak: CO, SO2, NO2, H2S, a także pyły zawieszone PM10 i PM2,5. Przeznaczeniem drona jest wspieranie działań ekopatrolu w zakresie pomiaru i oceny wskaźników zanieczyszczenia powietrza, a także wykrywania źródeł niskiej emisji.

Użycie drona początkowo wiązało się z trudnościami, ponieważ pilotowanie tego typu urządzenia nie jest proste. Miasto musiało wyłonić podmiot zewnętrzny, który zająłby się tym profesjonalnie. Jak informuje Dominik Pytlak z wydziału ochrony środowiska, zgodnie z ogłoszonym zapytaniem ofertowym pilotowaniem drona do końca 2020 roku zajmowała się firma zewnętrzna. Badania były i będą prowadzone na terenie całej gminy z uwzględnieniem prognozy zanieczyszczenia powietrza. Kontrole są prowadzone z wykorzystaniem laboratorium z czujnikami do badania stanu jakości powietrza i wykrywania zanieczyszczeń pochodzących ze spalania odpadów. Pokazują one w czasie rzeczywistym wyniki badania dymu z kominów. To pozwala wskazać nieruchomości do bezpośredniej kontroli przez ekopatrol w czasie wykonywania badania lub w innym terminie. Dzięki pomiarom udaje się precyzyjnie wytypować domy, których piece zanieczyszczają teren w bliższej i dalszej okolicy.

Zgodnie ze statystykami przekazanymi przez wydział ochrony środowiska jesienią 2020 roku przeprowadzono 47 kontroli. Wynikały one z badań stanu powietrza i ze zgłoszeń mieszkańców. – W obecnej sytuacji prawnej możemy karać wyłącznie za stwierdzone spalanie odpadów, a podczas kontroli nie było takiej sytuacji – informuje Dominik Pytlak. – Duże dymienie i znaczna emisja pyłów zwykle są spowodowane rodzajem pieca (pozaklasowym kotłem na paliwo stałe) lub złym sposobem jego użytkowania. Podczas kontroli mieszkańcy są informowani o możliwościach związanych z poprawą sposobu palenia i przepisach, w tym o wchodzącym w życie 1 stycznia 2023 r. zakazie używania pozaklasowych pieców i kominków niespełniających norm, a także o gminnych i rządowych dotacjach do wymiany pieców – dodaje.

Mieszkańcy mogą zgłaszać nieprawidłowości do wydziału ochrony środowiska, tel. 22 779 20 01 do 6, wew. 171, e-mail: srodowisko@otwock.pl.

2 komentarze do “Dron (się) sprawdza

  • 21 stycznia 2021 o 13:31
    Permalink

    Już widzę strach i przerażenie w oczach właścicieli kopciuchów🤣. A tak na serio 47 kontroli i żadnego stwierdzenia spalania odpadów. Chociaż nos ewidentnie wyczuwa spalanie plastiku czy płyt wiórowych, śmierdzi jak cholera, ale i tak nikogo nie złapali. Śmiech na sali. W takim razie, jak jest tak dobrze, nie widzę sensu zakupu tak drogiej zabawki. A wystarczy kontrole przeprowadzać w godzinach wieczornych, ale ekopatrol nie pracuje.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.