Zrobią ekspertyzę starego sądu

Władze Otwocka chcą zlecić ekspertyzę stanu techniczno–budowlanego budynku przy ul. Czaplickiego 7, czyli wybudowanej w 1928 roku willi Racówka. Dokument będzie podstawą do określenia możliwości dalszego wykorzystania nieruchomości

SYLWIA WYSOCKA

Racówka to duża, piętrowa willa z elementami stylu klasycystycznego. W 1935 roku kupił ją na licytacji otwocki adwokat Antoni Maciejko z przeznaczeniem na siedzibę sądu grodzkiego. 4 sierpnia 1936 roku otrzymał na to zgodę burmistrza Ottona Samojłowicza-Salomonowicza. Przeprowadzono prace adaptacyjne i w tym samym roku sąd rozpoczął pracę w willi. W czasie wojny działał w ograniczonym zakresie i pod nadzorem Niemców. Po wojnie sąd mieścił się w willi jeszcze w latach 1945-1965. W 1997 roku Racówka została wpisana na listę obiektów objętych opieką konserwatora zabytków. Obecnie jest m.in. siedzibą organizacji pożytku publicznego.

W piątek, 8 stycznia władze Otwocka ogłosiły, że poszukują firmy, która wykona ekspertyzę stanu techniczno-budowlanego willi. Ma ona wykazać, czy budynek nie stwarza niebezpieczeństwa dla ludzi i mienia ani nie wpływa negatywnie na zdrowie i otoczenie, a także określić, czy jego stan techniczny jest zgodny z obowiązującymi przepisami i normami. Oprócz diagnozy stanu wymagane jest także określenie zakresu prac, które byłyby konieczne do doprowadzenia stanu budynku do zgodnego z prawem.

Zapytaliśmy urząd miasta, czy w związku ze zleceniem ekspertyzy planuje  jakieś inwestycje w budynku. Decyzje jednak zapadną dopiero wtedy, kiedy będą znane wyniki opracowania. – Planowana ekspertyza zostanie przeprowadzona w celu określenia potencjalnych możliwości wykorzystania nieruchomości i będzie podstawą do podejmowania dalszych decyzji – informuje Kamil Mazek z wydziału inwestycji urzędu miasta.

Ekspertyza ma być gotowa do 19 lutego, o ile miasto w postępowaniu konkursowym znajdzie wykonawcę zlecenia.

One thought on “Zrobią ekspertyzę starego sądu

 • 23 stycznia 2021 o 20:57
  Permalink

  „Ekspertyza ma być gotowa do 19 lutego, o ile miasto
  w postępowaniu konkursowym znajdzie wykonawcę zlecenia.”

  Popieram optymizm – bo to dobra rzecz, przewaznie.
  Popieram taaaki optymizm (data!) – bo zabawny. 🙂

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.