Mobilne aparaty RTG

Dwa mobilne urządzenia RTG trafiły niedawno do szpitali w Otwocku. Nowa aparatura będzie służyć pacjentom szpitala powiatowego przy ul. Batorego oraz Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. prof. Adama Grucy

SYLWIA WYSOCKA

Samorząd województwa mazowieckiego za blisko 8 mln zł kupił 20 aparatów RTG, które trafiły do placówek medycznych na terenie Mazowsza. To kolejny zakup w ramach realizowanego przez samorząd województwa projektu unijnego o wartości 360 mln zł. Jak podkreślił marszałek Adam Struzik, zapotrzebowanie na nowoczesny i niezawodny sprzęt jest bardzo duże, dlatego zdecydowano o zakupie przenośnych aparatów rentgenowskich. Taki sprzęt w dobie pandemii koronawirusa umożliwia ograniczenie przemieszczania się pacjentów po szpitalu, tym samym minimalizując ryzyko rozprzestrzeniania wirusa.

Aparatura to nowoczesne, kompaktowe i lekkie urządzenia marki Samsung GM 85. Ich atutem jest nieduży jak na tego typu sprzęt rozmiar, który umożliwia personelowi medycznemu przetransportowanie go w niewielkiej windzie czy też przemieszczanie się z nimi bardzo wąskimi korytarzami do sali chorych. Aparaty charakteryzują się niskim zużyciem energii. Pełne ładowanie trwa tylko cztery godziny i wystarcza na cały dzień pracy urządzenia. Dodatkowo urządzenia gwarantują doskonałą jakość obrazu i umożliwiają dostosowanie dawki promieniowania do wieku badanego pacjenta, dzięki czemu mogą być stosowane również w diagnostyce dzieci. Aparaty posiadają funkcję Remote View, dzięki której lekarze mają na bieżąco dostęp do obrazu za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Ta opcja jest przydatna np. w salach operacyjnych. Dzięki możliwości uchwycenia większej części ciała za pośrednictwem detektora personel medyczny będzie mógł otrzymać np. obraz całego kręgosłupa pacjenta. Sprzęt zapewnia nie tylko wysoką jakość obrazu, lecz także większe bezpieczeństwo pacjenta podczas badania (redukuje dawkę promieniowania).

Wśród 20 szpitali z Mazowsza, do których trafiły aparaty, znalazły się dwie placówki z Otwocka. Są to Powiatowe Centrum Zdrowia przy ul. Batorego oraz Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. prof. Adama Grucy Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego przy ul. Konarskiego.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.