Seniorzy boją się, że nie dożyją szczepień

Od połowy stycznia ruszyła rejestracja seniorów, którzy chcą zaszczepić się przeciwko COVID-19. Pierwszeństwo miały osoby w wieku powyżej 80 lat. Od kilku dni trwa także rejestracja seniorów, którzy ukończyli 70. rok życia. – Po wielu trudnościach udało mi zapisać się razem z żoną na szczepienie. Okazało się, że wyznaczono nam termin dopiero na połowę marca. Nie wiem, czy dożyjemy do tego szczepienia – martwi się 90-letni pan Czesław z Otwocka, który zadzwonił do redakcji

AGNIESZKA JASKULSKA

Na rozpoczęcie zapisów na szczepienia przeciwko COVID-19 z niecierpliwością czekało wielu seniorów. – Już pierwszego dnia, gdy rozpoczęła się rejestracja, pół dnia wydzwaniałam do różnych punktów, aby wraz z 87-letnią żoną zapisać się na szczepienie. Ostatecznie udało mi się dodzwonić i zapisać nas obydwoje na szczepienie w przychodni rejonowej przy ul. Armii Krajowej w Otwocku – podkreśla 90-letni pan Czesław. – Zapewniano nas, że termin szczepienia zostanie szybko wyznaczony. I faktycznie. Pracownica przychodni po kilku dniach zadzwoniła i poinformowała, że mogę z żoną przyjść na szczepienie… w połowie marca! Nie wiem, czy mam się cieszyć, że w ogóle udało się nam zarejestrować, czy płakać przez odległy termin szczepienia. Mamy czekać dwa miesiące na tak ważną szczepionkę! To oburzające, ale jednocześnie bardzo przygnębiające, bo nie wiem, czy z żoną dożyjemy tego szczepienia –  wyjaśnia pan Czesław. I podkreśla, że rząd w ostatnim czasie zapewniał, że szczepionki są, a seniorzy będą mieli pierwszeństwo szczepień, a teraz okazuje się, że trzeba czekać aż kilka tygodni. – To jakaś kpina, a nie narodowe szczepienie! –  podkreślają seniorzy, którzy dzwonili do naszej redakcji.

Od kilku dni na szczepienie mogą zapisać się także seniorzy w wieku powyżej 70 lat. Jedną z możliwości jest rejestracja poprzez całodobową, bezpłatną infolinię pod numerem 989. Tymczasem seniorzy alarmują, że telefon (także w punktach szczepień w przychodniach) jest głuchy lub cały czas zajęty. – Nie mogłam dodzwonić się do żadnego punktu szczepień, dlatego poszłam osobiście do przychodni, żeby się zarejestrować, ale okazało się, że już nie ma miejsc – podkreśla 81-letnia pani Elżbieta, która próbowała zapisać się na szczepienie w przychodni w Józefowie. – Co z tego, że uruchomiono procedurę rejestracji na szczepienia, skoro to nie działa. Nie można do-dzwonić się do przychodni i punktów szczepień, a jeśli jakimś cudem to się uda, okazuje się, że już nie ma miejsc, że są jakieś limity w grafiku i  że brakuje szczepionek – denerwuje się pani Elżbieta.

Przychodnia miejska w Józefowie, tak jak większość innych punktów szczepień, informuje pacjentów, że brakuje miejsc na szczepienia przeciw COVID-19. I tłumaczy, że Ministerstwo Zdrowia i NFZ ograniczyły liczbę szczepień do 30 tygodniowo w jednym punkcie, a możliwość zapisów jest tylko do końca marca. Dlatego większość punktów szczepień (zwłaszcza w przychodniach) już kilka dni po tym, gdy rozpoczęła się rejestracja seniorów, zakończyło zapisywanie na szczepienia.

W poniedziałek, 18 stycznia mazowiecki oddział NFZ przesłał do punktów szczepień komunikat z prośbą o zakończenie umawiania pacjentów „na wewnętrzne terminy e-rejestracji” z dniem 19 stycznia. Oznacza to, że po tym dniu umawianie się na szczepienia jest możliwe tylko poprzez systemy ogólnopolskie: infolinię 989 lub Internetowe Konto Pacjenta, a nie bezpośrednio w poszczególnych punktach. O kolejnych wytycznych w sprawie szczepień i terminach zapisów przychodnia poinformuje niezwłocznie po otrzymaniu informacji od organizatorów szczepień – Ministerstwa Zdrowia i NFZ.

Lekarze przypominają, że szczepienie przeciwko koronawirusowi składa się z dwóch dawek. – Drugą dawkę szczepionki należy przyjąć po 21 dniach od pierwszego szczepienia, aby zwiększyć odporność na COVID-19. Dlatego poza osobami, które teraz szczepią się pierwszy raz, są też osoby, które muszą otrzymać drugą dawkę – tłumaczą lekarze.

Nie masz jak dojechać na szczepienie?

Zarejestrowani na szczepienia seniorzy, którzy mają wyznaczony termin, a mają problem z dotarciem do punktu szczepień, mogą skorzystać ze specjalnie zorganizowanego przez samorządy transportu (informacje są dostępne na stronach urzędów gmin). – Strażacy również będą pomagali dotrzeć do punktów szczepień osobom, które nie mogą tam dojechać we własnym zakresie. Większość naszych jednostek w powiecie otwockim dysponuje busami i lekkimi pojazdami strażackimi – wyjaśnia kpt. Maciej Łodygowski z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Otwocku. 

Jak się zarejestrować?

Rejestracji można dokonać za pomocą:

 • całodobowej, bezpłatnej infolinii 989 (do zapisu wystarczy nr PESEL oraz nr telefonu komórkowego),
 • systemu e-rejestracja na stronie internetowej http://www.pacjent.gov.pl.

Zapisz się przez SMS!

 • W piątek, 22 stycznia Kancelaria Premiera poinformowała o nowej możliwości rejestracji na szczepienia. Należy wysłać sms o treści „SZCZEPIMY SIE” na numer tel. kom. 664 908 556.

5 komentarzy do “Seniorzy boją się, że nie dożyją szczepień

 • 25 stycznia 2021 o 17:43
  Permalink

  A jak już się wyszczepią to wyszczepieni będą żyć i żyć ,szczególnie że szczepionka była testowana na osobach zdrowych i do 55 r.ż.

  Odpowiedz
 • 25 stycznia 2021 o 17:50
  Permalink

  A jak już się wyszczepią to będą żyć w radosnym uniesieniu bez końca, Szczególnie że cudo badano na zdrowych osobach do 55 rż

  Odpowiedz
  • 26 stycznia 2021 o 19:58
   Permalink

   Jakby przypadkiem seniorom przyszło odejść z tego świata to minister zdrowia apeluje aby w/w wysłali SMS o treści REZYGNUJĘ, żeby nie zmarnowała się żadna dawka;)

   Odpowiedz
 • 26 stycznia 2021 o 08:34
  Permalink

  Chyba powinno być: „Seniorzy boją się, że nie przeżyją szczepień”

  Odpowiedz
 • 3 lutego 2021 o 21:57
  Permalink

  O seniorach piszecie ale co z senioritami jest ich więcej ?

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.