Śmieci mieszczą się w budżecie

W przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów od mieszkańców Otwocka złożono siedem zgłoszeń. Pozytywnym zaskoczeniem jest to, że wszystkie oferty są niższe od kwoty, którą władze miasta zabezpieczyły na tę usługę w budżecie

SYLWIA WYSOCKA

Przetarg na odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych został ogłoszony w grudniu ubiegłego roku. Usługa ma obejmować okres od marca do grudnia 2021 roku. Zainteresowane firmy mogły składać oferty do 20 stycznia. Łącznie wpłynęło siedem zgłoszeń (szczegóły w ramce). Tuż przed otwarciem ofert miasto podało, że na sfinansowanie zamówienia przeznaczyło 14 mln 148 tys. 80 zł brutto. Wszystkie oferty mieszczą się w tej kwocie. Najniższą złożyła firma PreZero Service z Kutna.

Jak poinformował podczas posiedzenia komisji rady miasta w środę, 20 stycznia prezydent Jarosław Margielski, obecnie trwa analiza ofert. Jego zdaniem są jednak powody do zadowolenia: – Oferty na odbiór odpadów pozytywnie nas zaskoczyły – stwierdził prezydent, podkreślając, że zaproponowane ceny to efekt starań, które miasto podjęło dwa lata temu. – Działania, które rozpoczęliśmy, dzisiaj przynoszą oczekiwany rezultat. Nie byłoby tego, gdyby nie przyjęty wtedy na siebie ciężar w postaci podziału zamówienia publicznego, zachęcenia konkurencji, szukania w okolicy firm, które mogłyby złożyć oferty w Otwocku, a później samego procesu przejmowania usługi przez nowego operatora ze świadomością, że ta zmiana będzie dla nas uciążliwa. Dziś przyniosła ona skutek w postaci stałego zwiększania konkurencji na naszym rynku. Teraz wpłynęło siedem ofert, a dwa lata temu złożono tylko jedną propozycję – podkreślił.

Czy to oznacza, że mieszkańcy zapłacą mniej za śmieci? – Cena ofert na pewno przełoży się na kwotę, którą musieliśmy dokładać do odbioru odpadów z budżetu miasta. Było to ok. 2,5-3 mln zł rocznie, żeby system się zbilansował. Kwota po przetargu wskazuje, że system powinien się zbilansować, jednak z decyzją, czy dzięki temu będzie można zaproponować obniżkę cen dla mieszkańców, chwilę poczekamy. W tym roku chcemy sprawdzić tonaże odpadów. Jeśli będą na poziomie z ubiegłego roku, przymierzymy się do obniżek cen dla mieszkańców. Do tego czasu trzeba uzbroić się w cierpliwość, ponieważ złożone oferty to jedno, a rozstrzygnięcie przetargu i podpisanie umowy to drugie. Mam już informacje o wpływających odwołaniach, więc sama procedura może jeszcze trochę potrwać. Na pewno cieszy konkurencja, która jest efektem wcześniej podjętych przez nas działań – komentuje w rozmowie z „Linią” prezydent Margielski.

Oferty złożone w przetargu:

  • Eko – Sam Bis Sp. z o.o., Jakubów – 10 mln 369 tys. 212 zł,
  • konsorcjum firm: RDF Sp. z o.o., Ostrołęka, MPK PURE HOME Sp. z o.o., Ostrołęka – 10 mln 154 tys. 834 zł,
  • PROGRES Maciej Borowiecki, Sulejówek – 10 mln 646 tys. 122 zł,
  • PreZero Service Centrum Sp. z o.o., Kutno – 9 mln 689 tys. 932 zł,
  • Remondis Otwock Sp. z o.o., Otwock – 11 mln 166 tys. 233 zł,
  • PARTNER Sp. z o.o. Sp.k., Warszawa – 12 mln 246 tys. 320 zł,
  • KOMA MARCIN PECHCIN, Dębe Wielkie – 10 mln 310 tys.792 zł.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.