Z naczelnika na skarbnika

Karczewscy radni jednogłośnie zgodzili się, by funkcję skarbnika gminy pełnił Piotr Rosik (na zdjęciu z prawej), kandydat zgłoszony na to stanowisko przez burmistrza Michała Rudzkiego. Nowo powołany skarbnik był do tej pory kierownikiem referatu księgowości w Urzędzie Miejskim w Karczewie

SYLWIA WYSOCKA

Po perypetiach związanych z odrzuceniem kandydatury Małgorzaty Pajek na skarbnika burmistrz Karczewa zgłosił nowego kandydata. Został nim Piotr Rosik, dotychczasowy kierownik referatu księgowości w wydziale budżetowo-finansowym. – Kierował on jedną z rządowych instytucji sektora finansów publicznych. W Urzędzie Miejskim w Karczewie pełni funkcję kierownika od prawie półtora roku. Na pewno w tym czasie dał się poznać jako osoba godna zaufania – rekomendował go burmistrz. – Jest to kandydat, który spełnia wszystkie wymogi formalne. Uważam, że to osoba, która podoła wyzwaniu, jakim jest bycie skarbnikiem, ponieważ wie, jak funkcjonuje urząd, zna specyfikę gminy i sytuację wewnątrz urzędu – dodał Michał Rudzki.

Przedstawiony kandydat uzyskał pozytywną opinię najpierw na posiedzeniu połączonych komisji Rady Miejskiej w Karczewie, a następnie podczas nadzwyczajnej sesji w poniedziałek, 18 stycznia, gdy został jednogłośnie zaakceptowany 11 głosami radnych. – Cieszę się, że kandydat na stanowisko skarbnika znalazł się w urzędzie. To bardzo dobrze, że zaproponowano taki wewnętrzny awans. Uważam, że jest to dobry ruch w zarządzaniu zasobami ludzkimi, bo to będzie motywujące dla pozostałych pracowników, którzy otrzymali sygnał, że warto podnosić kwalifikacje i się starać – skomentowała jeszcze przed oficjalnym powołaniem skarbnika wiceprzewodnicząca rady Anna Rudnicka.

Przed głosowaniem radni wnikliwie przepytali kandydata. Piotr Rosik był pytany m.in. o obecną sytuację finansową gminy Karczew, którą ocenił jako stabilną. – Wszystkie inwestycje realizowane są na bieżąco, dochody bieżące są zbilansowane z wydatkami bieżącymi, nie ma obecnie problemów w funkcjonowaniu urzędu, a zadłużenie gminy mieści się w ramach określonych w przepisach – mówił Rosik. Pytany przez przewodniczącego rady Piotra Żelazkę o możliwość podnoszenia podatków, kandydat na skarbnika stwierdził, że nie ma konieczności podnoszenia stawek podatków lokalnych z uwagi na trudną sytuację panującą w kraju, a obecnie osiągane z tego tytułu dochody wystarczają na bieżące wydatki, co jest spowodowane m.in. coraz bardziej skuteczną windykacją należności.

Poproszony o ocenę relacji między radą a burmistrzem Piotr Rosik dyplomatycznie stwierdził: – Myślę, że współpraca na linii rada miejska – burmistrz Karczewa jest obecnie dość trudna, ale zapewniam, że jestem osobą otwartą, która stara się wokół siebie budować atmosferę sprzyjającą współpracy. Będę zatem dążył do tego, żebyśmy jak najlepiej współpracowali z burmistrzem i radą miejską, do czego zapraszam. Myślę, że powołanie mnie na skarbnika będzie nowym otwarciem i współpraca ulegnie poprawie.

 

 

Komentarz
Piotr Rosik, nowy skarbnik gminy Karczew
Awans zawodowy cieszy, jednak zdaję sobie sprawę z tego, że funkcja skarbnika wiąże się z ogromnym nakładem pracy i bardzo dużą odpowiedzialnością. Wiem, „na co się piszę”, ale jestem osobą pracowitą, która lubi to, co robi. Moje doświadczenie zdobyte w sektorze finansów publicznych będzie bardzo pomocne w pełnieniu nowej funkcji. Oczywiście na początku potrzebny jest okres przejściowy związany ze zmianą stanowiska i dostosowaniem się do nowych warunków, ale myślę, że w moim przypadku nastąpi do bardzo szybko i płynnie, ponieważ pracuję w urzędzie prawie półtora roku i dość dobrze go poznałem. Stoi przede mną duże wyzwanie, ale sądzę, że spełnię oczekiwania zarówno burmistrza, jak i radnych, którym dziękuję za zaufanie, jakim mnie obdarzyli. Różnice zdań, które czasami są zauważalne we współpracy burmistrza z radą miejską, nie będą wpływały deprymująco na moją pracę. Skarbnik z definicji jest osobą apolityczną. W swojej pracy przede wszystkim skupię się na jak najlepszym  realizowaniu gospodarki finansowej gminy Karczew zgodnie z przepisami prawa i decyzjami podjętymi przez burmistrza i radnych. Postaram się dążyć do tego aby wszystkie decyzje w sferze finansowej były podejmowane w zgodzie. Liczę na nowe otwarcie i dobrą współpracę, będę starał się dużo rozmawiać i w sprawach spornych dążyć do kompromisu tak, aby gospodarka finansowa gminy była prowadzona w sposób rzetelny i bezproblemowy.”

Sylwetka

Piotr Rosik zdobył dyplom magisterski na kierunku finanse i rachunkowość. Przez 4 i pół roku pracował w Urzędzie Gminy Dębe Wielkie, gdzie do jego obowiązków należało m.in. księgowanie dochodów i wydatków urzędu, rozliczanie podatku VAT, sporządzanie sprawozdań budżetowych, finansowych i statystycznych, ewidencja podatków i opłat lokalnych. Przez 10 miesięcy pracował w Instytucie Pamięci Narodowej w Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Zajmował się tam m.in. kierowaniem i sprawowaniem nadzoru nad pracą sekcji ewidencji sprzedaży, zakupu i windykacji wierzytelności, rozliczaniem podatku od towarów i usług, sporządzaniem i weryfikacją sprawozdań budżetowych i statystycznych, nadzorem nad odprowadzaniem dochodów. W Urzędzie Miejskim w Karczewie pracuje od roku i czterech miesięcy. W tym czasie m.in. kierował pracą referatu księgowości, pełnił obowiązki skarbnika podczas jego nieobecności, zajmował się realizacją projektów współfinansowanych ze środków zewnętrznych, sporządzaniem sprawozdań budżetowych, finansowych, statystycznych itp.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.