Gdzie zbudować halę?

Prezydent Otwocka chce, by rada miasta już teraz przeznaczyła 100 tys. zł na projekt od dawna zapowiadanej hali sportowej. Wniosek o dofinansowanie budowy kompleksu sportowego na terenie miasta został złożony w ramach Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych. Jest też nowa potencjalna lokalizacja obiektu – chodzi o teren stacji pomp przy skrzyżowaniu ulic Batorego i Kraszewskiego

SYLWIA WYSOCKA

Mieszkańcy Otwocka od lat daremnie czekają na miejską halę sportową z basenem. Obietnice składane przez kolejne władze od kilku dekad pozostają mrzonkami, a ich symbolem są słynne cegiełki, z których zyski miały zostać przeznaczone na budowę pływalni. Tymczasem wciąż bywają one powodem do drwin, a niektórzy mieszkańcy sceptycznie patrzą na kolejne zapowiedzi i zadają sobie pytanie, czy tym razem w końcu się uda. Niedawno władze Otwocka zgłosiły wniosek o dofinansowanie budowy hali do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, a prezydent Jarosław Margielski już pod koniec stycznia zaproponował radnym, by z budżetu miasta przeznaczyć 100 tys. zł na dokumentację niezbędną do przygotowania budowy kompleksu sportowego.

(Nie) czekając na dofinansowanie

Budowa hali została wyceniona na 32 mln zł, dofinansowanie, o które obecnie stara się miasto, wynosi 4 mln zł. Konkurencja w naborze do Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych jest bardzo duża, ponieważ – jak podało Centrum Informacyjne Rządu – w ramach zakończonego w grudniu trzeciego naboru samorządy zgłosiły cztery tysiące projektów o wartości blisko 16 mld zł. W aktualnym naborze do podziału jest kwota blisko 10 razy mniejsza (1,64 mld zł). Wprawdzie Otwock ma dużo szczęścia przy przydzielaniu tych pieniędzy, ale nie wiadomo, czy otrzyma pełne dofinansowanie trzech zgłoszonych inwestycji (poza budową hali sportowej złożono jeszcze wnioski o środki na budowę schroniska dla zwierząt oraz budowę przejść dla pieszych i rozwój systemu monitoringu). Co ważne, nie ma obowiązku, aby przyznane pieniądze wydać od razu – można to zrobić do końca 2023 roku. Czekając na wyniki naboru, pod koniec stycznia prezydent Margielski zaproponował radnym przeznaczenie 100 tys. zł na opracowanie dokumentacji niezbędnej do budowy hali.

– Jeżeli uda się otrzymać dofinansowanie, najlepiej w wysokości 4 mln zł, będziemy musieli je wydać do końca 2023 roku. Mając na uwadze, że budowa kompleksu sportowego jest jednym z głównych zadań inwestycyjnych, o którym mówimy od wielu lat, doszedłem z radnymi do wniosku, że trzeba wreszcie zająć się realizacją tego pomysłu. Dlatego chciałbym przygotować proces inwestycyjny i złożyłem wniosek o to, żeby przeznaczyć 100 tys. zł na opracowanie dokumentacji niezbędnej do budowy hali – tłumaczył prezydent podczas posiedzenia komisji budżetu w poniedziałek, 25 stycznia. Prezydent zaproponował, by już teraz zapisano w budżecie pieniądze na opracowanie koncepcji, bo to pozwoli zaoszczędzić czas , a w przypadku przyznania dofinansowania dzięki temu faktycznie będzie można wydać je do końca 2023 roku.

Hala niedaleko Lidla?

Prezydent zaznaczył, że nie zapadła jeszcze ostateczna decyzja dotycząca lokalizacji przyszłego kompleksu sportowego. Obecnie pod uwagę brane są trzy miejsca. – Mamy już przygotowaną koncepcję hali na terenie dawnej Zieleni Miejskiej u zbiegu ulic Pułaskiego i Andriollego. Jednak było do niej wiele uwag, również ze strony radnych. Ta lokalizacja ma dużo zalet, np. bliskość trzech dużych szkół, których uczniowie mogliby odbywać w niej lekcje WF-u, w pobliżu planowany jest też odwiert geotermalny. Jednak jest również wiele minusów: liczba miejsc parkingowych, słaba komunikacja i nie najlepszy odbiór mieszkańców – tłumaczył Margielski.

Trzeba było szukać alternatywy. Zdaniem prezydenta korzystna byłaby lokalizacja przy obecnych obiektach sportowych OKS-u, ale rozmowy podjęte w tej sprawie z zarządem klubu nie przebiegają na tyle pomyślnie, żeby można było mówić o tym, że sprawa jest przesądzona. – Wysłaliśmy do OKS-u propozycję aktów notarialnych. W odpowiedzi zarząd klubu skierował do miasta uwagi, na które nie można się zgodzić – poinformował prezydent. – Jeśli ze strony stowarzyszenia OKS Otwock będzie widoczna obstrukcja i nie dojdziemy z zarządem klubu do porozumienia w sprawie tych terenów, nie będziemy wstrzymywali się z budową obiektów sportowych, które są strategiczne dla dalszego funkcjonowania miasta. Jeżeli w tym roku miasto nie osiągnie porozumienia i nie przejmie terenów pod przyszłe inwestycje, będziemy starać się wybudować kompleks sportowy w innej lokalizacji – podkreślił Margielski.

Ta kolejna lokalizacja to nieruchomość w pobliżu supermarketu Lidl przy ul.Kraszewskiego.. – Na tym terenie jest stacja pomp, ale na trzyhektarowej działce działają tylko dwie pompy, więc możemy przymierzyć się do budowy kompleksu sportowego w tym miejscu – powiedział prezydent, wymieniając zalety tego terenu: – To jest bardzo dobra lokalizacja pod względem komunikacyjnym. Po przekątnej znajduje się kompleks handlowo-usługowy, drugi powstaje przy ul. Kuklińskiego, obok są osiedla Morskie Oko i Ługi oraz trasa łącząca Otwock i Karczew – podkreślił prezydent.

Wybór lokalizacji to niejedyne wyzwanie, z którym będą musiały zmierzyć się władze miasta. Inwestycja na taką skalę wiąże się również ze staraniami o pozyskanie kolejnego dofinansowania. Jak informuje prezydent, chodzi m.in. o pieniądze z Ministerstwa Sportu. – Takie plany powodują, że w marcu 2022 roku miasto powinno już dysponować pozwoleniem na budowę, a to wymaga intensyfikacji pracy – zaznaczył prezydent Margielski. 

Co na to OKS?

O komentarz do wypowiedzi prezydenta Margielskiego dotyczących przebiegu negocjacji z OKS Otwock poprosiliśmy członka zarządu klubu Wojciecha Gąsiewskiego

– W imieniu obydwu podmiotów, to znaczy miasta i OKS-u, obecnie występują kancelarie prawne. Nasz pełnomocnik dostał wytyczne, które zapisał w odpowiedzi na akt notarialny przesłany przez prezydenta Otwocka, więc nasi pełnomocnicy ustalają teraz warunki brzegowe ewentualnej współpracy. W rozumieniu Klubu, zanim cokolwiek się wydarzy, musimy wynegocjować te warunki brzegowe. Liczę na to, że powstanie jakiś zespół do spraw negocjacji. Klub cały czas jest otwarty na te negocjacje. Uważam, że pieniądze i tego typu ustalenia – jak mówi powiedzenie – „potrzebują ciszy”, ale myślę, że znajdziemy punkt, w którym nasze oczekiwania się spotkają. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że to nie zarząd podejmuje decyzję o sprzedaży czy przekazaniu gruntu, tylko walne zgromadzenie stowarzyszenia OKS Otwock. Jest to gremium, które zaaprobuje sprzedaż lub nie, choć zarząd klubu może wydać jakieś rekomendacje. W związku z tym władze miasta i klub wiedzą, że musimy doprowadzić sprawę do finalnej umowy, która zabezpieczałaby obustronne interesy i którą następnie moglibyśmy przedstawić na walnym zgromadzeniu. Negocjujemy z miastem, ale to nie my jako zarząd podejmujemy tak ważną decyzję. I to nie jest tak, że my czegoś nie chcemy, przeciwnie chcemy, czego dowodem są negocjacje. W negocjacjach nie muszą uczestniczyć konkretne osoby. Zarząd ma więcej członków, spośród których możemy wytypować osoby do zespołu negocjacyjnego. Przedmiot negocjacji stanowi cena gruntu, która według nas jest zaniżona, ale są również inne kwestie, np. samo funkcjonowanie klubu i zabezpieczenie dodatkowych wpływów. Musimy tu funkcjonować jako pełnoprawny klub.
Czy chcemy zmian na terenie OKS-u? Oczywiście, chcemy, żeby miasto i klub się rozwijały, ale transakcja sama w sobie jest trudna, zawiera wiele skompilowanych elementów, dlatego posiłkujemy się pomocą prawników. Podsumowując: OKS nie jest zamknięty, ale negocjacje mają to do siebie, że jedna i druga strona muszą chcieć ustąpić, żeby wypracować kompromis.

7 komentarzy do “Gdzie zbudować halę?

 • 2 lutego 2021 o 20:23
  Permalink

  Lokalizacja przy Lidlu jest dobra pod względem komunikacyjnym ??? Ta wypowiedź to chyba kiepski żart !!! Ciekawe czym tam dojedziesz jak nie masz auta ???

  Odpowiedz
  • 3 lutego 2021 o 13:15
   Permalink

   Hala Sportowa miała powstać na placu dawnej zieleni miejskiej vis a vis szkoły podstawowej nr 12 z ogrzewaniem geotermalnym, na które to prezydent informował, że pozyskał 100% środków z budżetu państwa na odwierty.

   Czyżby obietnica prysła i poraz kolejny bańka mydlana prysła zostawiając nie smak i fiasko szumnie zapowiadanej potężnej inwestycji na bazie ogrzewania geotermalnego?

   Odpowiedz
   • 4 lutego 2021 o 12:38
    Permalink

    może to 100% środków rozeszło się jak kasa z cegiełek na basen zbierana 30 lat temu 🙂

    Odpowiedz
 • 2 lutego 2021 o 21:14
  Permalink

  Najbardziej ucieszą się mieszkańcy morskiego oka😀 jak postawią tam Castoramę a miasto basen to …. już teraz ruch tam jak w Warszawie.

  Odpowiedz
 • 3 lutego 2021 o 08:36
  Permalink

  A kiedy będzie basen w Otwocku? Sama hala wiele nie wnosi. Od 30 lat jest poruszany temat… Dlaczego nie może być basenu i hali sportowej? Przydałby się normalny kompleks sportowy w Otwocku, poza stadionem na świeżym powietrzu.

  Odpowiedz
 • 3 lutego 2021 o 11:29
  Permalink

  Brak przemysłu w Otwocku obliguje dziś moim zdaniem do skupienia na trzech inwestycjach miejskich: Stadion, Aquapark Otwock i Arena Otwock – hala z funkcją : widowiskową, sportową, wystawiennicza, koncertową itp. Pojemność min 1000. To powinny być wizje architektoniczne jak u Andriollego. Jeżeli ma to być stodoła za 20 ml. to lepiej lokować na OKS sportowcom się bardzo przyda. Lokalizacja na Batorego jest za dobra. Arena Otwock w tym miejscu wyciąga miasto ku Wisle i robi z ulice Batorego Aleje. Może poczekać na lepsze czasy i nie marnować tej działki , skoro nas dzis nie stać to nie marnujmy tym jutra. Bardzo trudny temat i uważam że wymaga szerokiej dyskusji.

  Odpowiedz
 • 3 lutego 2021 o 14:31
  Permalink

  1. a jak zawieje od oczyszczalni tym smrodem, to kto będzie chciał tam trenować
  2. brak komunikacji i lokalizacja na zad…piu
  3. inwestycja w żaden sposób się nie utrzyma, żaden obiekt tego typu nie jest samofinansujący (Stadion Narodowy, basen w Józefowie, Górze Kalwarii itd), nie stać miasta na utworzenie komunikacji miejskiej a będziemy mieli WIELKIE OTWOCKIE BASENIUM

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.