Niebezpieczne pasy przy tunelu drogowym

Te dwa przejścia dla pieszych stały się prawdziwą zmorą kierowców, którzy wyjeżdżają z tunelu drogowego na ul. Żeromskiego i ul. Filipowicza w Otwocku. – Pasy znajdują się bardzo blisko wylotu tunelu i piesi nie mogą czuć się bezpiecznie, bo kierowcy często w ostatniej chwili dostrzegają ich na przejściu. Kiedyś dojdzie tu do tragedii albo jakiegoś karambolu w tunelu – alarmują Czytelnicy „Linii”, prosząc o interwencję

AGNIESZKA JASKULSKA

Zanim wybudowano tunel drogowy na ul. Żeromskiego i ul. Filipowicza (w ramach modernizacji linii kolejowej), dwa oznakowane przejścia, które znajdują się po obydwu stronach tunelu, ułatwiały życie pieszym. Teraz pasy stały się zmorą wielu kierowców, a nawet samych pieszych, którzy czasami z duszą na ramieniu przechodzą na drugą stronę ulicy. Chodzi o dotychczasowe przejście dla pieszych od strony ul. Filipowicza, które znajduje się tuż przy wylocie tunelu na wysokości osiedla Kmicica i budynku „Gurewicza”. Kolejne niebezpieczne pasy znajdują się po drugiej stronie torów na ul. Żeromskiego, również przy wylocie tunelu na wysokości ul. Szlacheckiej.

Tunel drogowy otworzono dla ruchu 10 grudnia, ale nie wzięto pod uwagę, że te dwa przejścia stwarzają zagrożenie dla mieszkańców. – Kierowcy, którzy wyjeżdżają z tunelu, często w ostatniej chwili dostrzegają przechodzącego pieszego i muszą gwałtownie hamować, aby go nie potrącić – tłumaczą Czytelnicy, którzy zadzwonili do „Linii”, prosząc o interwencję. – Pasy na wysokości „Gurewicza” powinny zostać zlikwidowane, tym bardziej że kilkadziesiąt metrów dalej, na skrzyżowaniu ul. Filipowicza i ul. Andriollego, są oznakowane i oświetlone przejścia dla pieszych. Jest tam również sygnalizacja świetlna – podkreślają Czytelnicy. I dodają, że z drugiej strony tunelu, od strony ul. Żeromskiego, jest podobna sytuacja z przejściem dla pieszych, które znajduje się blisko wylotu tunelu, a kilkadziesiąt metrów dalej są następne pasy. – Trochę tego za dużo. Kierowcy zamiast jechać, co chwilę muszą się zatrzymywać – tłumaczą Czytelnicy.

O te dwa przejścia zapytaliśmy Zarząd Dróg Powiatowych, który jest zarządcą drogi. – Zajmujemy się sprawą – przyznaje Marcin Kasprzak z ZDP. I dodaje, że sytuacja nie jest jednak taka prosta, bo przejścia dla pieszych znajdują się na terenie budowy związanej z modernizacją linii kolejowej. Tunel drogowy jest bowiem tylko jednym z elementów powstającego układu komunikacyjnego – w tym miejscu budowane jest bezkolizyjne skrzyżowanie, które zastąpi stary przejazd drogowo-kolejowy ze szlabanami.

Pod koniec ubiegłego tygodnia Marcin Kasprzak z ZDP omówił z powiatowym inżynierem ruchu drogowego sytuację dotyczącą dwóch przejść. – Pasy, które znajdują się z obydwu stron tunelu drogowego, zostaną zlikwidowane. Pod koniec ubiegłego tygodnia złożyliśmy odpowiednie pismo do PKP PLK, czyli inwestora modernizacji linii kolejowej, w którym prosimy o zlikwidowanie tych dwóch przejść – tłumaczy Marcin Kasprzak.

Sprawie przyjrzała się także policja. – Dotychczas do komendy nie wpłynęły sygnały dotyczące zagrożeń bezpieczeństwa na przejściu dla pieszych znajdującym się przy tunelu drogowym. Na razie komenda nie odnotowała również zdarzeń w tym miejscu – mówi sierż. sztab. Paulina Harabin, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Otwocku.

5 komentarzy do “Niebezpieczne pasy przy tunelu drogowym

 • 3 lutego 2021 o 08:55
  Permalink

  i nic nie zrobią i tak będzie do pierwszego trupa.
  Zlikwidują przejście, ludzie będą chodzić na dziko
  Dla kierowcy przeniesienie przejścia kilkadziesiąt metrów dalej wydaje się być OK, ale czy dla staruszka też?
  Ameryki nie odkryję, piesi i kierowcy muszą mieć oczy dookoła głowy i głowę na karku.
  Jedni muszą się rozglądać przed wejściem na pasy drudzy muszą uważać cały czas.
  Pieszy i kierowca są równie ważni,
  Pieszy nie masz szans z samochodem.
  Samochód nie ma szans zatrzymać się w miejscu.
  Bezpieczna prędkość istnieje tylko w kodeksie drogowym, w rzeczywistości jak jest wypadek to każda prędkość jest za duża.

  Odpowiedz
 • 3 lutego 2021 o 09:09
  Permalink

  Przy dozwolonej szybkości w mieście 50 km /h nic się nie stanie. Natomiast przy jeździe wsiowej i pseudo rajdowej nagminnie praktykowanej w Otwocku owszem wypadki będą i jest to kwestia czasu.

  Odpowiedz
 • 3 lutego 2021 o 14:57
  Permalink

  Ogólnie każde rondo i skrzyżowanie jest potencjalnie z tego samego powodu niebezpieczne.Ktos w końcu powinien odsunąć pasy i przystanki o 100-200 metrów od tych miejsc !!!

  Odpowiedz
 • 10 lutego 2021 o 20:42
  Permalink

  Kilka dni temu przed przejściem od strony Gurewicza samochód wyjeżdżający z tunelu w stronę parku musiał ostro hamować mając pieszego na środku ulicy i jadąc pod słońce. Dobrze, że było sucho ale stres był u pieszego i kierowcy. Naprawdę nie rozumiem dlaczego nie zlikwidowano tych przejść najbliższych tunelu od razu kiedy go otwierano.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.