Zniszczyli i ukradli figurę Matki Bożej

Dewastacja 100-letniej kapliczki poruszyła wielu mieszkańców i internautów. – Sprawcy zniszczyli figurę Matki Bożej, a nawet zabrali jej roztrzaskane elementy! – mówi zszokowana Adriana Jakubowska z Otwocka, która niedawno wraz z mężem odnowiła kapliczkę. Po kilku dniach od zdarzenia sprawą zajęła się policja, która wszczęła postępowanie i szuka sprawców

AGNIESZKA JASKULSKA

Kapliczka przy ul. Chrobrego w Otwocku jest datowana na 1919 rok. – Najstarsi mieszkańcy Kresów wspominają, że powstała ona jako wotum mieszkańców w pierwszą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości – wspomina Adriana Jakubowska. – Pamiętam ją z czasów dzieciństwa. Okoliczni mieszkańcy zawsze o nią dbali, ale kilka razy została zdewastowana. Zawsze była jednak odnawiana, bo jest bliska sercom mieszkańców – podkreśla pani Adriana. I dodaje, że wraz z mężem zaangażowała się w odrestaurowanie kapliczki za własne pieniądze. – Mamy do tego miejsca ogromny sentyment i z bólem serca patrzyliśmy, jak w ostatnich latach kapliczka była niszczona – tłumaczy mieszkanka Otwocka.

Renowację kapliczki przeprowadzono jesienią ubiegłego roku. Odbyło się to za zgodą właściciela działki. – Odświeżyliśmy i odnowiliśmy m.in. cokół, na którym stanęła nowa, chociaż nieduża figurka Matki Bożej, a przy cokole posadziliśmy sporo wrzosów, uporządkowaliśmy też przylegający teren, który był zaśmiecony. Planowaliśmy zamocować pamiątkową tablicę, a potem poprosić księdza, aby poświęcił to miejsce, ale nasze plany pokrzyżowała epidemia koronawirusa – mówi pani Adriana. – Nasz wysiłek docenili jednak okoliczni mieszkańcy, którzy cieszyli się, że to miejsce ponownie wypiękniało. Często tam przychodzili, przynosili kwiaty i znicze. Dla wielu osób kapliczka jest symbolem wiary. Można tu się pomodlić lub po prostu w samotności pomyśleć nad życiem, znaleźć chwilę wytchnienia – podkreśla mieszkanka Otwocka.

Przydrożne kapliczki wpisały się w krajobraz wielu polskich miejscowości. – W dawnych czasach były one dla ludzi drogowskazem, nie tylko w wymiarze duchowym czy religijnym, lecz także dosłownie wskazywały drogę, były jakby punktem orientacyjnym. Do dzisiaj wielu mieszkańców pielęgnuje tradycję i dba o przydrożne kapliczki. Młodsze pokolenia również się w to angażują. Nasz wysiłek doceniły siostry zakonne z pobliskiego Szensztackiego Instytutu Sióstr Maryi. To one poinformowały o zdewastowaniu kapliczki – mówi mieszkanka Otwocka.

Wandale zniszczyli kapliczkę na Kresach w nocy z niedzieli na poniedziałek (z 17 na 18 stycznia). – Sprawcy rozbili figurę u podstawy, i zabrali wszystkie elementy uszkodzonej figury! – mówi zszokowana pani Adriana. – Coś we mnie pękło. Nie mogłam uwierzyć, że znowu ktoś podniósł rękę na symbol, który dla wielu osób ma znaczenie i reprezentuje pewne wartości. Nie wiem, co trzeba mieć w sercu i w głowie, żeby robić coś tak podłego! – podkreśla.

Sprawa została zgłoszona na policję tuż po zdarzeniu. W pierwszej chwili funkcjonariusze mieli kłopot z tym, że zgłoszenia dokonał jeden z mieszkańców Kresów, a nie właściciel działki, na której stoi kapliczka. Jednak po interwencjach mieszkańców i odnalezieniu właściciela działki funkcjonariusze jednak zajęli się sprawą. – W niedzielę złożono stosowne zawiadomienie w sprawie aktu wandalizmu. Zostało już wszczęte postępowanie. Trwa poszukiwanie sprawców uszkodzenia mienia, za co grozi do pięciu lat więzienia – tłumaczy sierż. sztab. Paulina Harabin z otwockiej komendy policji. Pani Adriana dodaje, że funkcjonariusze są bardzo zaangażowani w poszukiwania sprawcy, który prawdopodobnie mieszka w okolicy. – Policjanci chodzą od domu do domu i wypytują o szczegóły. Mam nadzieję, że znalezienie sprawcy to tylko kwestia czasu – mówi. I podkreśla, że kapliczka zostanie nie tylko odbudowana, lecz także dobrze zabezpieczona przed wandalami. – Cała kapliczka zostanie zabezpieczona m.in. specjalną szybą pancerną. Planujemy również zamontowanie kamer. Odbudowa kapliczki i zabezpieczenie jej przed wandalami to koszt 15 tys. zł. Bez wsparcia finansowego ludzi dobrej woli nie zrealizujemy tego. Dlatego w internecie zorganizowaliśmy zbiórkę na ten cel – mówi mieszkanka Otwocka.

Akty wandalizmu sakralnego w Otwocku

Dewastacja kapliczki przy ul. Chrobrego na Kresach to nie pierwsze takie zdarzenie w mieście.

 • W październiku 2020 r. zniszczono figurę Matki Bożej Niepokalanej u zbiegu ul. Warszawskiej i ul. Dłuskiego.
 • W marcu 2018 r. dwaj wandale zniszczyli figurę Jezusa w kapliczce przy ul. Narutowicza naprzeciwko OSP Otwock-Jabłonna.
 • W lutym 2017 r. złodziej ukradł krzyż z rzeźby Chrystusa przy ul. Orlej na wprost wiaduktu kolejowego przy PKP Otwock.
 • W czerwcu 2015 r. z terenu kościoła pw. św. Wincentego à Paulo skradziono zabytkowy krzyż.

 O wszystkich tych zdarzeniach „Linia” szczegółowo informowała.

Osoby, które mogą pomóc w odnalezieniu sprawców lub widziały zdarzenie, są proszone o kontakt z otwocką komendą policji pod nr tel. 47 724 12 13.

Bezpośrednie darowizny można wpłacać na stronie www.zrzutka.pl – „Na odbudowę zniszczonej kapliczki w Otwocku”.

2 komentarze do “Zniszczyli i ukradli figurę Matki Bożej

 • 4 lutego 2021 o 08:08
  Permalink

  Nie pamiętam juz kìedy, ale byl taki czas kilkanaście lat temu, ze zniszczono wiele takich kapliczek w tej okolicy. Wydaje sie, ze szyby pancerne kamery to przerost formy nad treścią. Cały urok takich kapliczek jest w tym , ze sa ” blisko” bezpośrednio niczym nie oddzielone. Z naszej kapliczki, którą mijaliśmy od dzieciństwa zrobi sie pomnik. A jak śpiewał Kaczmarski niedługo ,, zabraknie brązu na pomniki,,. Moze wystarczyła by tabliczka typu: ,,nie niszcz moze to budował Twoj dziadek::,,

  Odpowiedz
  • 4 lutego 2021 o 18:05
   Permalink

   Brawo, za komentarz.
   Przecież te figurki to właśnie mieszkańcy niszczą…
   Ale ukraść krzyż w centrum miasta to już przesada…
   A niebiescy bochaterowie jak zwykle „śpią”.

   Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.