Galeria działa, a przejścia nadal nie ma

Wraz z ponownym otwarciem Galerii Kupiecka wrócił temat zlikwidowanego przy okazji jej budowy przejścia dla pieszych na ul. Staszica.

SYLWIA WYSOCKA

Mieszkańcy ulic Wiśniowej, Bartosza i Racławickiej w Otwocku, a także innych w tym rejonie w drodze do centrum miasta przechodzili przez pasy na ul. Staszica, nieopodal ul. Kupieckiej.

W trakcie budowy galerii handlowej, a dokładnie miejsc postojowych, przejście zostało zlikwidowane i w opinii Powiatowego Inżyniera Ruchu nie może ponownie tam powstać. Mieszkańcom został jednak nawyk przechodzenia w tym bardzo niebezpiecznym i nieoznakowanym miejscu, czemu trudno się dziwić, bo aktualnie wyznaczone przejście nie tylko jest oddalone od tego zlikwidowanego o kilkaset metrów, lecz także dojście do niego wiedzie niezwykle wąskim chodnikiem. – Zmroził mi krew w żyłach widok kobiety z dwojgiem dzieci, która wtargnęła na ul. Staszica w miejscu, gdzie dziś nie ma przejścia dla pieszych, a swoją złość na kierowców, którzy z oczywistych powodów nie zatrzymują się tam, by przepuścić pieszych, wyraziła, kopiąc w jeden z samochodów – opowiada „Linii” wiceprzewodniczący Rady Miasta Otwocka Arkadiusz Krzyżanowski.

Na problem braku przejścia już w sierpniu ubiegłego roku zwracała uwagę wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Otwockiego Grażyna Olszewska. Złożyła w tej sprawie do poprzedniego zarządu powiatu interpelację, w której prosiła o przywrócenie bezpiecznego przejścia dla pieszych na ul. Staszica. Jak mówi w rozmowie z „Linią” wiceprzewodnicząca Olszewska, pod wnioskiem w tej sprawie podpisało się ponad 200 mieszkańców Otwocka. – Przywrócenie bezpiecznego przejścia na tej ulicy, która jest drogą powiatową, to konieczność – podkreśla Grażyna Olszewska.

Do tematu wrócono podczas styczniowej sesji rady powiatu. Stało się to przy okazji dyskusji na temat wniosku inwestora Galerii Kupiecka, który chce kupić od powiatu dwie niewielkie nieruchomości (o łącznej pow. 44 m kw.) przy ul. Staszica, w sąsiedztwie galerii handlowej.

Wraz z kilkorgiem radnych sprzedaży stanowczo sprzeciwił się członek zarządu powiatu Dariusz Kołodziejczyk. W jego opinii inwestor najpierw powinien wywiązać się z obowiązku dotyczącego przeniesienia zlikwidowanego podczas budowy galerii przejścia dla pieszych. To na wniosek inwestora została zatwierdzona nowa organizacja ruchu wyznaczająca przejście dla pieszych w innym niż dotychczas miejscu. Mimo że większość radnych poparła sprzedaż nieruchomości, starosta Krzysztof Szczegielniak zapowiedział powrót do rozmów z inwestorem na temat wykonania przez niego nowych przejść. – W okolicy Galerii Kupiecka powinny być dwa przejścia dla pieszych – informuje starosta. – Jedno poniżej ul. Kupieckiej, a drugie od ul. Staszica. Od pewnego czasu trwała wymiana korespondencji pomiędzy Zarządem Dróg Powiatowych a właścicielami galerii na temat wywiązania się przez nich z wcześniejszych zobowiązań. Wierzę, że przejście na ul. Kupieckiej zostanie wykonane w najbliższym czasie. Potem przystąpimy do zmiany organizacji ruchu i wykonania drugiego przejścia dla pieszych. Nowe pasy w tym miejscu muszą się pojawić. Są one niezbędne dla bezpieczeństwa mieszkańców – mówi w rozmowie z „Linią” Krzysztof Szczegielniak.

Pomimo wielokrotnych prób nie udało się nam skontaktować z przedstawicielem inwestora Galerii Kupiecka.

 

Komentarz

Dariusz Kołodziejczyk, radny powiatu otwockiego
Podczas sesji rady powiatu byłem zdania, że nie należy podejmować uchwały o wyrażeniu zgody na sprzedaż działek inwestorowi Galerii Kupiecka, dopóki nie wywiąże się on z zobowiązań, jakie ma wobec powiatu i mieszkańców Otwocka. Chodzi o realizację obowiązków wynikających z zatwierdzonej organizacji ruchu, a jednym z nich jest wykonanie przejścia dla pieszych.
Trzeba pamiętać, że na etapie budowy galerii powiat udostępnił te nieruchomości inwestorowi, by mógł on nimi dysponować w trakcie prowadzenia prac. To był gest dobrej woli w stosunku do lokalnego przedsiębiorcy, ale obydwie strony powinny traktować się po partnersku.
Uważam, że dopiero wtedy, kiedy przejście będzie zrobione, a proszą o to okoliczni mieszkańcy, będzie można podjąć dalsze działania w celu sprzedaży nieruchomości, np. przyjąć stosowną uchwałę. Skoro mimo zatwierdzenia projektu organizacji ruchu i pism ze strony ZDP inwestor uchyla się od wytyczenia przejścia, naszym obowiązkiem jako organu władzy publicznej jest doprowadzić do egzekucji ustaleń, które miały wcześniej miejsce.

One thought on “Galeria działa, a przejścia nadal nie ma

  • 10 lutego 2021 o 21:15
    Permalink

    Piękny przykład dała dzieciom. Dzieciaki nie chciały przechodzić a ona ciągnęła je pod koła.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.