Dobre zmiany w sanepidzie

W Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Otwocku doszło do zmian kadrowych. Na przełomie roku wieloletnia szefowa sanepidu Krystyna Kołodziej przeszła na zasłużoną emeryturę. Zastąpiła ją dr n. med. Agata Wolska, od 20 lat jest związana z inspekcją sanitarną – nowa szefowa PSSE ma wykształcenie medyczne i jest ekspertem w zakresie epidemiologii oraz zdrowia publicznego. – Epidemia koronawirusa wiele zmieniła w naszej rzeczywistości, zwłaszcza w zakresie dbania o higienę. Dlatego swoje działania skoncentruję na edukacji zdrowotnej i promocji zdrowego stylu życia nie tylko wśród dzieci i młodzieży, lecz także wśród dorosłych – podkreśla Agata Wolska, nowa dyrektor PSSE w Otwocku

AGNIESZKA JASKULSKA

Nowa szefowa Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Otwocku nie mieszka na terenie powiatu otwockiego, ale już uległa urokowi naszych okolic. – To piękne tereny, gdzie jest dużo lasów. Dojeżdżam do Otwocka z drugiej strony Warszawy, ale dzięki nowej obwodnicy nie ma problemu z szybkim dojechaniem na miejsce – mówi w rozmowie z „Linią” dr n. med. Agata Wolska.

Nowa szefowa otwockiego sanepidu jest absolwentką m.in. Uniwersytetu Medycznego w Łodzi na Wydziale Wojskowo-Lekarskim. W 2006 roku obroniła doktorat w zakresie biologii medycznej, ma specjalizację z epidemiologii i ukończyła studia podyplomowe dotyczące innowacyjnych badań naukowych. Od 30 lat pracuje w jednostkach ochrony zdrowia. Zanim związała się z otwocką PSSE, przez pięć i pół roku kierowała Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Pruszkowie, a przez wiele lat była kierownikiem Oddziału Promocji Zdrowia Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie.

Agata Wolska zapoznaje się ze specyfiką powiatu otwockiego i nie ukrywa, że planuje wprowadzić kilka zmian, ale na razie jest za wcześnie, aby mówić o szczegółach. Obecnie otwocki sanepid, tak jak inne jednostki, zajmuje się przede wszystkim epidemią koronawirusa. – COVID-19 został zidentyfikowany w Polsce znacznie później niż w innych państwach w Europie czy na świecie, dlatego służby sanitarne miały możliwość w większym stopniu przygotować się na epidemię koronawirusa niż inne kraje – tłumaczy dr n. med. Agata Wolska. – Epidemia koronawirusa miała duży wpływ na życie ludzi. Depresje, zaburzenia psychiczne i neurologiczne dotykają co trzecią osobę, która przeszła ciężką chorobę. U wielu osób pojawiają się znacznie większa frustracja, nerwowość i zaburzenia pamięci, które przekładają się na konflikty rodzinne. Obowiązujące obostrzenia, mimo że utrudniają codzienne życie, edukację, dostęp do służby zdrowia czy spowodowały paraliż niektórych branż gospodarczych, jednak przyniosły efekt. Obecnie wirus nie rozprzestrzenia się tak jak wcześniej. Szczepienia przeciw COVID-19 polepszą ten stan i zaczniemy wracać do normalności. To jednak nie będzie już taka sama rzeczywistość jak przed epidemią, ponieważ koronawirus powoli „wtopi” się w nasze środowisko, tak jak grypa czy inne choroby wirusowe, z którymi ludzkość żyje – wyjaśnia dr n. med. Agata Wolska. I dodaje, że przed pandemią ludzie przywiązywali mniejszą wagę do higieny, dlatego wiele różnych chorób, np. grypa, zatrucia bakteryjne i wirusowe przewodu pokarmowego, szybko się rozprzestrzeniały.

– Podczas pandemii izolacja społeczna, zdalna nauka czy praca oraz reżim sanitarny spowodowały, że obecnie nie ma np. problemów z wszawicą, a wiele typowych chorób w okresie zimowym znacząco zmalało w naszych statystykach, np. grypa, zakażenia rotawirusowe czy zakażenia bakteryjne i wirusowe przewodu pokarmowego – mówi nowa szefowa PSSE w Otwocku.

– Wiele osób bagatelizuje codzienną higienę, która jednak jest kluczowa dla zdrowia publicznego. Zadaniem stacji sanitarno-epidemiologicznej jest identyfikowanie zagrożeń zdrowotnych w społeczeństwie, np. ognisk koronawirusa czy innych chorób, eliminowanie ich poprzez prowadzenie nadzoru sanitarnego i wygaszanie ognisk, np. nakładając kwarantannę oraz współdziałając z innymi służbami medycznymi – zaznacza dr n. med. Agata Wolska. I podkreśla, że epidemia koronawirusa przypomniała społeczeństwu, jak ważne jest zachowywanie podstawowych zasad higieny również poza domem.

– Od tego zależy zdrowie każdego z nas. Dlatego kierując PSSE w Otwocku, będę chciała skupić się na edukacji dzieci, młodzieży i dorosłych w zakresie szeroko pojętej promocji zdrowia i profilaktyki chorób, a także promować zdrowy styl życia, zachęcać placówki szkolne do realizacji programów edukacyjnych proponowanych przez inspekcję sanitarną. Kształtując nawyki higieniczne od najmłodszych lat, dużo łatwiej jest dbać tylko o zdrowie – tłumaczy dr n. med. Agata Wolska. I dodaje, że otwocki sanepid, mimo że od roku walczy głównie z COVID-19, to jednak nie skupiała się wyłącznie na koronawirusie.

– Cały czas przeprowadzane są kontrole jakości wody np. wykorzystywanej do produkcji żywności czy kosmetyków, sprawdzamy, czy w przedsiębiorstwach przestrzegane są zasady bezpieczeństwa warunków pracy, produkcji, transportu żywności – mówi dr n. med. Agata Wolska. I dodaje, że PSSE w Otwocku powoli przygotowuje się do trybu pracy sprzed epidemii. – W najbliższym czasie wiele osób z branży gastronomicznej będzie wracało do pracy, dlatego prawdopodobnie już od marca będzie można robić badania na nosicielstwo.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.