Perspektywy powiatowej edukacji

Już po raz 23. Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” przygotowała ranking najlepszych liceów i techników w kraju. To miarodajny wskaźnik dla uczniów, którzy niedługo staną przed wyborem dalszej ścieżki edukacji. Czy szkoły z powiatu otwockiego wypadają w nim dobrze? W tym roku LO im. Słowackiego w skali kraju znalazło się na 179. miejscu, a LO im. K.I. Gałczyńskiego na 665. pozycji

SYLWIA WYSOCKA

Jak co roku Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” przygotowała ranking 1000 liceów i 500 techników, których uczniowie w ubiegłym roku szkolnym osiągnęli najlepsze wyniki z egzaminów maturalnych (w przypadku techników również z egzaminów zawodowych), a także odnieśli znaczące sukcesy w ogólnopolskich i międzynarodowych olimpiadach przedmiotowych. Ranking powstaje głównie z myślą o uczniach szkół podstawowych i ich rodzicach, którzy niedługo będą podejmować bardzo ważną decyzję dotyczącą wyboru szkoły średniej. Przy tym wyborze mogą wziąć pod uwagę m.in. to, na którym miejscu w rankingu „Perspektyw” plasuje się preferowana przez nich szkoła.

W tegorocznej klasyfikacji wzięto pod uwagę 2186 liceów ogólnokształcących i 1743 technika, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w czerwcu 2020 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a średnie wyniki z języka polskiego i matematyki, które są zdawane obowiązkowo, były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej. Kryteria dla liceów to: wyniki egzaminów z przedmiotów podstawowych (30 proc.),  przedmiotów dodatkowych (45 proc.) oraz osiągnięcia w olimpiadach (25 proc.). W przypadku techników pod uwagę były brane: olimpiady (20 proc.), wyniki egzaminów z przedmiotów podstawowych (20 proc.),  przedmiotów dodatkowych (30 proc.) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30 proc.).

Dobrą wiadomością dla najbardziej ambitnych uczniów z powiatu otwockiego jest to, że najlepsze szkoły znajdują się w Warszawie. W Ogólnopolskim Rankingu Liceów i Techników „Perspektywy” 2021 triumfowały XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie (miejsca drugie i trzecie kolejno: Uniwersyteckie LO w Toruniu i XIII LO w Szczecinie) oraz Technikum Mechatroniczne nr 1 w ZSLiT nr 1 w Warszawie (miejsca drugie i trzecie kolejno: Technikum nr VII w Nowym Sączu i Technikum Nowoczesnych Technologii w Kleszczowie). Otwockie szkoły uplasowały się na dalszych pozycjach.

Złota tarcza znów dla „Słowaka”

W rankingu dotyczącym województwa mazowieckiego Liceum Ogólnokształcące nr III im. Juliusza Słowackiego w Otwocku znalazło się na 48. miejscu, a w zestawieniu ogólnopolskim zajęło 179. pozycję i tym samym otrzymało złotą tarczę (tytuł przyznawany szkołom, które znalazły się w pierwszej dwusetce). I choć to wyróżnienie cieszy, nie można nie zauważyć lekkiego spadku szkoły w rankingu. Rok temu „Słowak” był sklasyfikowany na 154. miejscu, a we wcześniejszych latach znajdował się nawet o kilka oczek wyżej. W grupie najlepszych liceów w kraju na 665. miejscu uplasowało się również Liceum Ogólnokształcące nr I im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego (135. miejsce w ranking województwa mazowieckiego). To skok dla otwockiego „Gałczyna”, bo w 2020 roku uplasował się na 792. pozycji.  Na 147. miejscu w rankingu wojewódzkim (738 miejsce w kraju) sklasyfikowano Katolickie Liceum Humanistyczne im. św. Jadwigi Królowej Polski.

„Ekonomik” najlepszy z techników

Jeśli chodzi o średnie szkoły techniczne z powiatu otwockiego, w tegorocznym rankingu najlepiej wypadło Technikum nr 1 w Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych, które zajęło 473. miejsce (58. w województwie mazowieckim). Jest to jednak znaczący spadek, ponieważ w ubiegłym roku szkoła zajmowała 235. miejsce. Z kolei Technikum nr 2 w Otwocku, czyli popularny „Nukleonik”, znalazło się na 62. miejscu w województwie, ale w rankingu ogólnopolskim jest obecnie poza pierwszą pięćsetką.

Starosta Krzysztof Szczegielniak ostrożnie podchodzi do klasyfikacji rankingowej szkół. – Rankingi nie zawsze muszą być miarodajne, bo nie ujmują wszystkich aspektów pracy szkoły. W rankingu „Perspektyw” licea ogólnokształcące oceniane są za pomocą konkretnych kryteriów, takich jak sukcesy szkoły w olimpiadach i wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych. Dlatego doradzałbym młodym ludziom, którzy stają przed wyborem szkoły średniej, dokładne zapoznanie się z profilami i programami nauczania oraz sprawdzenie, czy wybrany profil spełni ich oczekiwania. Niedługo do szkół podstawowych powiatu trafią informatory zawierające ofertę edukacyjną oraz opis działalności naszych szkół średnich – informuje starosta. – Zawsze zachęcam uczniów do wybierania otwockich szkół. To ogromny komfort – uczyć się tu, na miejscu, i mieć więcej czasu dla siebie. Jestem przekonany, że jeżeli uczeń będzie chciał naprawdę się uczyć, to kończąc którąkolwiek z otwockich szkół średnich, może z powodzeniem dostać się na wymarzony kierunek studiów – przekonuje starosta.

Ranking najlepszych liceów w województwie mazowieckim

 1. XIV LO im. Stanisława Staszica, Warszawa
 2. XXVII LO im. Tadeusza Czackiego, Warszawa
 3. 2 Społeczne LO z Oddziałami Międzynarodowymi im. P. Jasienicy STO, Warszawa
 4. V LO im. Księcia Józefa Poniatowskiego, Warszawa
 5. II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego, Warszawa
 6. IX LO im. Klementyny Hoffmanowej, Warszawa
 7. VIII LO im. Władysława IV, Warszawa
 8. LXVII LO im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Warszawa
 9. XVIII LO im. Jana Zamoyskiego, Warszawa
 10. LXIV LO im. Stanisława Ignacego Witkiewicza, Warszawa

Ranking najlepszych techników w województwie mazowieckim

 1. Technikum Mechatroniczne nr 1w ZSLiT nr 1, Warszawa
 2. Technikum w ZSE, Mińsk Mazowiecki
 3. Technikum Architektoniczno-Budowlane im. S. Noakowskiego, Warszawa
 4. Technikum w ZSE im. Bohaterów Westerplatte, Radom
 5. Technikum Lotnicze nr 9 im. Bohaterów Narwiku, Warszawa
 6. Technikum w ZS CE im. I. Łukasiewicza, Płock
 7. Technikum nr 2 w ZSP nr 2 im. M. Kopernika, Siedlce
 8. Technikum nr 1, Piaseczno
 9. Technikum Geologiczno-Geodezyjno-Drogowe im. Stanisława Kluźniaka, Warszawa
 10. Technikum Elektroniczne nr 3 im. Żołnierzy AK „Żywiciel”, Warszawa

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.