Żłobek po gimnazjum

W budynku po gimnazjum w Gliniance ma powstać pierwszy gminny żłobek. Władze Wiązowny ubiegają się o dofinansowanie tej inwestycji. Pierwsze maluchy z opieki żłobkowej będą mogły skorzystać już w przyszłym roku

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

W gminie Wiązowna jest obecnie ponad pół tysiąca maluchów, które mogłyby skorzystać ze żłobka, a na jej terenie funkcjonują tylko dwie takie prywatne placówki mogące pomieścić ok. 70 dzieci w wieku do trzech lat. Odpowiadając na potrzeby mieszkańców, władze postanowiły stworzyć publiczny żłobek. – Z przeprowadzonej analizy wynika, że jest to przedsięwzięcie bardzo pożądane. Na terenie gminy Wiązowna jest ok. 600 dzieci w wieku żłobkowym – informuje Anna Sikora, naczelnik wydziału rozwoju gospodarczego w urzędzie gminy.

Władze złożyły wniosek do rządowego programu i ubiegają się o dofinansowanie utworzenia i funkcjonowania żłobka w Gliniance. – Dysponujemy wolnymi przestrzeniami w budynku po gimnazjum w Gliniance. Nie ma  powodów, żeby sztucznie utrzymywać tam siódme i ósme klasy, które możemy spokojnie zmieścić w szkole podstawowej przy ul. Napoleońskiej 1 – wyjaśnia wójt Janusz Budny. Gminny żłobek ma powstać na parterze budynku szkoły. Pomieszczenia zostaną przebudowane i dostosowane tak, by powstały tam trzy sale z miejscem do spania dla dzieci, a także łazienki, kuchnia i sala sensoryczna. Na początek żłobek ma pomieścić 45 dzieci (trzy grupy), ale docelowo będzie tam więcej maluchów.

– Obejrzeliśmy razem z projektantką taki gminny żłobek w miejscowości Sobienki w gminie Osieck. Tam jest nowy obiekt, ale wyposażenie oraz koszty utrzymania i zatrudnienia pracowników są porównywalne. Byliśmy tam, żeby przekonać się, jak to funkcjonuje. Jesteśmy w stanie w krótkim czasie doprowadzić do otwarcia takiego żłobka w Gliniance i otrzymywać pieniądze na jego utrzymanie przez jakiś czas – zapewnia wójt Budny.

Koszty przystosowania pomieszczeń po gimnazjum, w tym przeprowadzenie robót budowlanych, wykonanie nowych instalacji i zakup wyposażenia dla żłobka, szacuje się na ok. 400 tys. zł. Dofinansowanie jest na poziomie 60 proc. (już bez VAT).

Żeby gmina mogła ubiegać się o pomoc finansową na utworzenie i prowadzenie żłobka przez dwa lata, trzeba było wcześniej przeprowadzić rozeznanie co do zakresu przebudowy, przygotować wstępny kosztorys i wprowadzić takie zadanie do budżetu gminy. Termin składania wniosków mijał pod koniec stycznia. Kilka dni wcześniej, podczas sesji rady gminy, radni zadecydowali o przeznaczeniu 15 tys. zł na opracowanie dokumentacji projektowej (koncepcji) polegającej na przystosowaniu pomieszczeń szkoły do pełnienia funkcji żłobka.

– Wiemy, że sam projekt przebudowy może kosztować ok. 47 tys. zł, dlatego teraz zabezpieczymy w budżecie 15 tys. zł, a resztę dołożymy, gdy otrzymamy pieniądze, albo zapiszemy w kolejnych zmianach do budżetu – poinformował na sesji wójt Budny. – Kompleksową dokumentację projektową wraz z dostosowaniem obiektu będziemy opracowywać do czerwca – dodała Anna Sikora. Na same prace adaptacyjne i roboty budowalne gmina będzie miała pół roku. Wyniki naboru na dofinansowanie mają być znane w czerwcu lub lipcu.

Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, to od stycznia 2022 roku żłobek zostanie otwarty dla najmłodszych mieszkańców. Organem prowadzącym placówkę będzie gmina Wiązowna. W kolejnych latach gmina zamierza ubiegać się o dofinansowanie z rządowego programu „Maluch+” na jej doposażenie. W dalszej perspektywie ma też utworzenie kolejnych gminnych żłobków. – Planujemy utworzenie takiej placówki w centralnej albo północnej części gminy, bo żłobek w Gliniance nie zaspokoi potrzeb mieszkańców – zapowiada wójt Budny.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.