Dwa razy wyższy czynsz dla najemców

Niektórzy mieszkańcy bloków administrowanych przez Otwocką Spółdzielnię Mieszkaniową zapłacą nawet dwa razy większy czynsz niż dotychczas. Podczas ostatniej kontroli spółdzielnia dopatrzyła się kilkudziesięciu lokatorów, którzy nie są właścicielami mieszkania, a przez lata płacili taki sam czynsz jak oni. Teraz będą musieli zapłacić jak za wynajęcie lokalu na wolnym rynku lub się wyprowadzić

AGNIESZKA JASKULSKA

Jedna z mieszkanek bloku OSM przysłała do redakcji list z prośbą o interwencję. – Mieszkam tu od niemal 40 lat. Wcześniej nie stać nas było na wykup lokalu, a teraz już nie ma takiej możliwości. Wszystkie rachunki na bieżąco regulujemy i nie mamy zadłużenia – tłumaczy Czytelniczka, która mieszka na jednym z osiedli w Otwocku. – Teraz OSM przysłała pismo, że nasz czynsz drastycznie wzrośnie. W moim przypadku będzie to kilkaset złotych. OSM chce pozbyć się lokatorów, którzy wynajmują mieszkania i nie są właścicielami lokalu. Wszystko po to, by sprzedać takie mieszkania – przekonuje kobieta.

Co na to spółdzielnia? – W styczniu wypowiedzieliśmy dotychczasowe stawki czynszu lokatorom, którzy wynajmują mieszkania od spółdzielni. Dotyczy to tylko kilkudziesięciu najemców, a nie wszystkich lokatorów bloków OSM – zastrzega Józefów Smorąg, prezes OSM. – Najemcy przez lata korzystali z tego, że mogli płacić czynsz tak jak inni lokatorzy, którzy mają prawo własności. Teraz jednak to musi się zmienić, bo podczas ostatniej kontroli Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych okazało się, że najemcy nie mogą płacić takiego samego czynszu jak właściciele lokali – tłumaczy prezes Józef Smorąg.

OSM zobowiązano do uporządkowania tego stanu. Dlatego spółdzielnia wypowiedziała dotychczasowe stawki czynszu najemcom i poinformowała, że zgodnie z uchwałą zarządu OSM od maja zostanie wprowadzona opłata pod nazwą „czynsz najmu”, która jest zbliżona do cen wynajmu mieszkań na wolnym rynku. Opłata będzie naliczana według metrażu – 20 zł za metr kwadratowy. – Od maja lokatorzy wynajmujący np. około 40-metrowe mieszkanie, którzy dotychczas płacili ok. 800 zł za czynsz, według nowej stawki będą musieli zapłacić niemal dwa razy więcej niż dotychczas, czyli np. 1600 zł. Za taką kwotę można wynająć ok. 40-metrowe mieszkanie na wolnym rynku – tłumaczy prezes OSM. I podkreśla, że najwyższa stawka, którą OSM mogła wprowadzić, wynosi 30 zł za metr kwadratowy. – Zdecydowaliśmy się jednak na wprowadzenie niższej opłaty – zaznacza Józef Smorąg.

Jak tłumaczy prezes OSM, wielu najemców mogło wynająć mieszkanie w spółdzielni, a w rzeczywistości powinno starać się np. o lokal komunalny od miasta. – Do spółdzielni już zgłosiło się kilku najemców, którzy podpisali umowę z OSM według nowych opłat. Czekamy na pozostałych kilkunastu lokatorów – mówi prezes Józef Smorąg. I dodaje, że najemcy, którzy nie zgadzają się na nowe opłaty za czynsz, będą musieli się wyprowadzić i wynająć mieszkanie na wolnym rynku lub postarać się o lokal komunalny.

2 komentarze do “Dwa razy wyższy czynsz dla najemców

 • 25 lutego 2021 o 08:23
  Permalink

  I bardzo dobrze. Trzeba się było ogarnąć a nie całe życie żyć na konto innych.

  Odpowiedz
 • 27 października 2021 o 21:43
  Permalink

  Prezes osm to ukrainski gruby zlodziej.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.