Umowa na tunel za 30 mln zł podpisana

Inwestycja ma zwiększyć bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i usprawnić układ komunikacyjny w Celestynowie. Tunel w samym centrum miejscowości zgodnie z planem będzie gotowy w połowie 2023 roku. W środę, 24 lutego podpisano umowę z wykonawcą.

PRZEMEK SKOCZEK

Zamiast z przejazdu kolejowego na ul. Jankowskiego, gdzie często ustawiają się kolejki samochodów, już za nieco ponad dwa lata mieszkańcy mają korzystać z tunelu, który połączy obie strony Celestynowa. Wartą 30 mln zł inwestycję niemal w połowie (14,8 mln zł) pokryje gmina Celestynów. PKP Polskie Linie Kolejowe przeznaczą na ten cel 12,7 mln zł, które pozyskały z Unii Europejskiej, a brakujące 2,5 mln zł dołoży Starostwo Powiatowe w Otwocku (ul. Jankowskiego jest drogą powiatową).

Przetarg na budowę wygrało Warszawskie Przedsiębiorstwo Mostowe Mosty. Podczas podpisywania umowy reprezentował je wiceprezes zarządu Rafał Gorczyca. Ze strony PKP PLK był obecny Paweł Kłos, zastępca dyrektora Regionu Centralnego Centrum Realizacji Inwestycji. Wójt Witold Kwiatkowski nie krył radości, mimo że ta inwestycja to dla samorządu bardzo duże obciążenie. – Podpisanie umowy poprzedziło niemal sześć lat starań, rozmów i negocjacji. Cieszę się, że ten etap mamy za sobą. Lepsze i bezpieczniejsze drogi w Celestynowie to większe szanse na rozwój i nowe miejsca pracy. Dzięki inwestycji kierowcy nie będą czekać na przejeździe, zaoszczędzą czas i szybciej dotrą do celu, a ich auta wygenerują mniej spalin. Zyskają mieszkańcy i przedsiębiorcy prowadzący biznes w naszej gminie – podsumował.

Na rozstrzygnięcie czekają nadal kwestie związane z ochroną konserwatorską, którą objęto otoczenie ul. Jankowskiego. Od decyzji konserwatora gmina i starostwo odwołały się do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prace budowlane przy tunelu planowo mają rozpocząć się wiosną 2022 roku, a zakończyć pod koniec roku. Jeśli ten harmonogram zostanie utrzymany, kierowcy pojadą nowym tunelem prawdopodobnie w połowie 2023 roku. Niestety ze wstępnej prezentacji wynika, że w tunelu w Celestynowie nie przewidziano ścieżki rowerowej. Wójt Kwiatkowski tłumaczył to brakiem przestrzeni, która w terenie zabudowanym jest zawsze ograniczona. – Realizujemy inwestycję w systemie „projektuj i buduj”, więc nic nie jest jeszcze przesądzone. Być może na etapie tworzenia dokładnego projektu okaże się, że wygospodarujemy dostatecznie dużo miejsca, by ścieżkę zbudować – dodaje wójt.

8 komentarzy do “Umowa na tunel za 30 mln zł podpisana

 • 24 lutego 2021 o 23:00
  Permalink

  14 mln ze środków gminy = 14 mln z kieszeni nas, mieszkańców.

  Odpowiedz
 • 24 lutego 2021 o 23:00
  Permalink

  Inwestycja „jest ważna dla zapewnienia bezpieczeństwa i podniesienia standardu życia mieszkańców Celestynowa”? Co za bzdury. Tunel spowoduje natężenie hałasu, ruchu i smogu w samym centrum miasteczka. Byle wypadek na 50 albo nowej trasie do lublina i google będzie prowadził wszystkich przez środek Celestynowa. To jakiś absurd, że gmina chce kierować tiry i ciężarówki do centrum miasteczka. Jak w każdym cywilizowanym miejscu ruch powinien być kierowany na obrzeża, a nie samo centrum. Poza tym Celestynów powinien być bezpieczny dla rowerzystów i dzieci, a w tunelu Wójt nie zaplanował nawet ścieżki rowerowej!

  Odpowiedz
  • 26 lutego 2021 o 08:45
   Permalink

   A teraz to co fruwają górą nad Celestynowem .ludzie zastanówcie się co piszecie ,jakie tiry czy jest ich aż tak dużo,troszkę życzliwości dla ludzi mieszkających po północnej stronie Celestynowa .Gratulacje dla Wójta i wszystkich którzy się do tego przyczynili,pozdrawiam i życzę sukcesu.

   Odpowiedz
 • 24 lutego 2021 o 23:02
  Permalink

  Widać, że Wójt idzie po trupach mając za nic nadrzędne zasady ustawy o ochronie zabytków, publicznie wyśmiewając jeden z ostatnich zabytków w gminie i konsekwentnie, od lat dążąc do jego zniszczenia (mieszkańcy Celestynowa wiedzą, że taki los spotkał już nie jeden celestynowski zabytek). A to wszystko tylko po to, żeby sprowadzić do centrum miasteczka cały ruch ciężarówek i tirów objeżdżających wypadki na 50 i 70. I to ma niby zapewnić „bezpieczeństwo”?? W tym tunelu nie będzie nawet ścieżki dla rowerzystów. Absurdalna sytuacja, a przecież jest tyle innych miejsc na ten bezkolizyjny przejazd…

  Odpowiedz
 • 25 lutego 2021 o 20:48
  Permalink

  Tunel będzie miał magnes przyciągający tiry objeżdżający wypadki na 50-tce?
  A może to będzie trójkąt bermudzki wciągajacy tiry z 70tki? Z 70tki??!!
  I w dodatku będzie przebiegać pod zabytkiem powodując jego zniszczenie?

  wow …

  Czy jest na sali lekarz?

  Odpowiedz
  • 26 lutego 2021 o 08:54
   Permalink

   Kolego czy ty w ogóle wiesz o co chodzi ,bo mnie się wydaje że nie.zerknij w mapę i zobacz gdzie jest trasa nr 70.Ważnieisze są dla ciebie stare usychające drzewa i połamane drzewa jak życie ludzkie ,wielki wstyd

   Odpowiedz
 • 25 lutego 2021 o 21:18
  Permalink

  „jest tyle innych miejsc na ten bezkolizyjny przejazd”

  O! np. w Zabieżkach!
  Proponuję jedną z poniższych nazw tunelu:

  1) Tunel w Celestynowie z siedzibą w Zabieżkach im. Podupadających Zabytków
  2) Oddział Zamiejscowy w Zabieżkach Tunelu w Celestynowie pw. Walczących o Bezpieczeństwo
  3) Delegatura w Zabieżkach Tunelu w Celestynowie pod patronatem Tirów z „70-tki”

  wybudować jeszcze drogi dojazdowe po obu stronach torów i będzie piknie

  Odpowiedz
 • 27 lutego 2021 o 13:13
  Permalink

  umowa umową ale chyba wszyscy mają świadomość, że tunel ten będzie tylko palcem na mapie rysowany
  – Wójt nie ma pieniędzy na tę inwestycję – wstępnie 14 mln, a gdzie pieniądze na utrzymanie tego cuda techniki, gdzie kasa na remonty okolicznych dróg, które będą miały przejąć ruch dla ludzi, którzy już obecnymi drogami do swoich posesji nie dojadą
  – okoliczni mieszkańcy jak i przedsiębiorcy też raczej nie czekają z niecierpliwością na rozpoczęcie budowy
  – Konserwator Zabytków też nie powiedział ostatniego zdania
  – co ciekawe Wójt ze swoją ekipą głośno sprzeciwia się planom budowy obwodnicy przez Gminę a w sam środek gminy wpycha tunel
  – a przede wszystkim gdzie Wójt znajdzie 15 metrów aby tunel zmieścić!!! i gdzie chce zmieścić to rondo od strony Obrońców Pokoju?

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.