Centrum kultury i edukacji wśród sosen

Wiadomo już, jak mogą wyglądać nowa biblioteka i miejskie przedszkole przy ul. Asnyka w Michalinie. W ubiegłym tygodniu został rozstrzygnięty konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej centrum kultury i edukacji

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej budynku biblioteki i przedszkola przy ul. Asnyka wraz z zagospodarowaniem terenu ogłoszono we wrześniu 2020 roku. Wpłynęło aż 31 prac i jedna po terminie. Propozycje można było składać do 15 stycznia. Pięcioosobowy sąd konkursowy, w którym znaleźli się członkowie Stowarzyszenia Architektów Polskich, zastępca burmistrza Piotr Gąszcz i eksperci z urzędu miasta odpowiedzialni za zagospodarowanie przestrzenne oraz inwestycje, wybrał trzy najlepsze propozycje. Były one oceniane według takich kryteriów jak: atrakcyjność rozwiązań architektonicznych obiektu i zagospodarowania terenu, rozwiązania funkcjonalne i przestrzenne budynku oraz zagospodarowania terenu, trafność przyjętych rozwiązań energoefektywnych i proekologicznych, realność i ekonomika przyjętych rozwiązań.

W ubiegłym tygodniu burmistrz Marek Banaszek ogłosił wyniki konkursu. – Liczba i bogactwo form, kształtów, treści, pomysłów była dla nas bardzo miłym zaskoczeniem. Dzięki temu ufamy, że dokonany wybór spełnia nasze oczekiwania i w przyszłości budynek będzie ozdobą naszego miasta – mówił podczas ogłaszania wyników burmistrz. W konkursie najlepiej został oceniony projekt pracowni Regio sp. z o.o. z Warszawy. Na drugim miejscu znalazła się propozycja zespołu z pracowni architektonicznej Studio4Space z Krakowa z architektami Magdaleną Mróz i Geoffreyem Eberle’em z Barcelony, a na trzecim pomysł architektów ze studia Architektura Mijo z Warszawy. Wszystkie prace konkursowe będzie można obejrzeć podczas wystawy w Miejskim Ośrodku Kultury.

Zwycięska koncepcja wpisuje się w sosnowy charakter okolicy i klimat drewnianych budynków Józefowa. Praca, która wygrała, to projekt zakładający dwa odrębne budynki. Na przedstawionej wizualizacji widać tylko bibliotekę, przedszkole znajduje się w innej części działki. Jest tu kilka interesujących rozwiązań, m.in. zielony dach z różnymi roślinami, drewniane piony, ciekawe zestawienie motywu świdermajer z bryłą budynku. Idea projektantów była taka, aby obiekt wtapiał się w las i w dzień prawie nie było go widać wśród otaczających drzew.

Wiemy, że nowe przedszkole pomieści 125 dzieci. W części bibliotecznej znajdą się pomieszczenia przeznaczone do pełnienia funkcji kulturalnych, edukacyjnych i społecznych, będzie również część komercyjna przeznaczona na gastronomię. Planowane są też: całodobowy punkt oddawania i zwrotu książek, tzw. książkomat, trzy wypożyczalnie książek, czytelnia naukowa i biblioteka multimedialna, sale do warsztatów, spotkań w grupach z wydzieleniem strefy dla młodszych dzieci. Ma to być miejsce lokalnego multimedialnego centrum wiedzy, informacji i kultury, z którego będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy Józefowa.

Planowany w Michalinie obiekt ma zastąpić wyeksploatowaną infrastrukturę służącą edukacji przedszkolnej, a także zaspokoić potrzeby lokalowe miejskiej biblioteki. Miejsca do parkowania dla korzystających z przedszkola i biblioteki zaplanowano od strony ul. Asnyka i ul. 11 Listopada. Jedno z nich może być przeznaczone na stanowisko do ładowania samochodów elektrycznych i hybrydowych. Zieleń wokół budynku została zaprojektowana w formie parku z możliwie jak największym wykorzystaniem istniejących drzew.

Na podstawie wybranej koncepcji w tym roku zostaną zlecone prace architektoniczne. W budżecie miasta zabezpieczono na to 1 mln 250 tys. zł. W przyszłym roku planowane jest ogłoszenie przetargu na roboty budowlane. 

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.