Przebudowa skrzyżowań na 801

Zanim dojdzie do poszerzenia drogi krajowej nr 801 w stronę Józefowa, władze miasta chcą poprawić bezpieczeństwo na dwóch skrzyżowaniach na tej trasie. Na mocy porozumienia z samorządem województwa mazowieckiego Józefów miałby wykonać projekt ich przebudowy, a potem urząd marszałkowski mógłby przystąpić do prac

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Władze Józefowa od dłuższego czasu prowadzą systematyczne rozmowy w sprawie rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 801 na terenie miasta. W tym celu burmistrz Marek Banaszek spotkał się z Tomaszem Lewandowskim, dyrektorem Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich (MZDW) w Warszawie. – Niedawno został oddany do użytku nowy odcinek obwodnicy S2 i fragment przebudowanego Wału Miedzeszyńskiego w naszą stronę, ale to jest niewystarczające. W związku z tym pojawiła się iskierka nadziei w sprawie przebudowy drogi nr 801, bo w MZDW dostrzeżono, że węzeł z Wałem Miedzeszyńskim i S2 przyczyni się do zwiększenia zainteresowania kierowców tą trasą i ruch będzie tam większy niż do tej pory – poinformował na lutowej sesji rady miasta burmistrz Banaszek.

Inwestycja jest na styku kompetencji dwóch dużych samorządów, marszałka i prezydenta Warszawy. – Wiem, że odbywają się już wstępne rozmowy, żeby te dwa podmioty rozpoczęły współpracę i wspólnie zaprojektowały rozbudowę drogi nr 801 w stronę Józefowa – dodał burmistrz. Granica umowna znajduje się na drodze 721 przy ul. Wyszyńskiego, czyli rozbudowany miałby zostać odcinek do Warszawy od ul. Wyszyńskiego w Józefowie do połączenia z S2. Uzgodnienia dotyczące poprowadzenia trasy cały czas trwają. Burmistrz podkreślił, że potrzeba na to czasu. – Dlatego podczas spotkania z dyrektorem Lewandowskim bardziej zwróciłem uwagę na konieczność poprawy bezpieczeństwa wszystkich użytkowników drogi. Próbowałem zachęcić dyrektora do współpracy i deklaracji, że MZDW zajmie się dwoma skrzyżowaniami w Górkach: z ul. Górczewską i drogi nr 721 z ul. Wyszyńskiego – relacjonuje Marek Banaszek.

Po tym spotkaniu do zarządu województwa mazowieckiego zostało wysłane pismo o gotowości Józefowa do przystąpienia do współpracy z urzędem marszałkowskim. – Chodzi o to, żeby w rozmowach z władzami Warszawy zarząd nie ustępował w sprawie dalszej rozbudowy drogi nr 801. To może trwać jeszcze długo, a te skrzyżowania nie nadają się do użytku. Jest tam bardzo niebezpiecznie, zwłaszcza w godzinach wzmożonego ruchu drogowego, zdarzają się wypadki. Dlatego uważam, że trzeba coś zrobić, by poprawić bezpieczeństwo na tych dwóch skrzyżowaniach, czyli je przebudować. Dlatego zaproponowałem przystąpienie do współpracy – wyjaśnia burmistrz Banaszek.

Józefów mógłby podpisać porozumienie z województwem mazowieckim, jeżeli będzie na to zgoda. Wtedy burmistrz zarekomenduje radzie miasta podpisanie porozumienia i przystąpienie do zaprojektowania odcinka trasy drogi 801, na którym są dwa skrzyżowania (chodzi o odcinek od ul. Wyszyńskiego do Górek). Odbyłoby się to na mocy udzielenia województwu mazowieckiemu pomocy rzeczowej, do czego będzie potrzebna uchwała rady miasta. Po sporządzeniu tej dokumentacji samorząd województwa przystąpi do wykonania projektu. Na razie został wysłany list intencyjny w tej sprawie i burmistrz obiecał informować o dalszych krokach. Mankamentem tego rozwiązania jest to, że koszt projektu wynosi ok. 1 mln zł. Dobra wiadomość jest taka, że gdy władze Józefowa podpiszą porozumienie i wykonają projekt, samorząd województwa mazowieckiego przystąpi do jego realizacji. – To będzie nie tylko duże wyzwanie finansowe, lecz też organizacyjne i nie jestem pewien, czy przy tej liczbie zadań damy radę temu podołać bez zwiększenia zatrudnienia w urzędzie. Przy tym projekcie jest bardzo dużo pracy, wiąże się on z konsultacjami społecznymi, a w naszym planie inwestycyjnym w budżecie na ten rok też jest co robić – zapowiedział burmistrz.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.