Przetasowania w radzie miasta

Po nieoczekiwanej rezygnacji Andrzeja Sałagi z funkcji przewodniczącego komisji budżetu i finansów jego miejsce zajął dotychczasowy przewodniczący komisji inwestycji i gospodarki miejskiej Jarosław Łakomski. Przewodniczącego Łakomskiego zastąpił z kolei wiceprzewodniczący rady miasta Jakub Kosiński. To nie koniec zmian w radzie, bo mandatu zrzekł się radny Mateusz Głasek

SYLWIA WYSOCKA

Pod koniec lutego do członków Rady Miasta Otwocka wpłynęła decyzja Andrzeja Sałagi, przewodniczącego komisji budżetu i finansów, dotycząca rezygnacji z pełnionej funkcji. Radny konsekwentnie odmawiał podania przyczyn tej decyzji. Podczas ostatniego posiedzenia prowadzonej przez siebie komisji podziękował tylko radnym za współpracę, choć przyznał, że „różnie się ona układała”. W rozmowie z „Linią” radny Sałaga również nie wyjawił powodów rezygnacji. Powiedział tylko, że starał się jak najlepiej wykonywać swoje obowiązki, ponieważ jego zdaniem z racji pobierania wyższej diety przewodniczący każdej komisji powinien być jak najlepiej przygotowany do prowadzenia obrad i wiedzieć więcej. Zapewnił także, że nadal będzie pracował dla dobra mieszkańców.

Podczas sesji rady miasta 24 lutego radni przyjęli rezygnację przewodniczącego Sałagi. Jego następcą został Jarosław Łakomski (jedyny zgłoszony kandydat), który wcześniej musiał jednak zrezygnować z przewodniczenia komisji inwestycji i gospodarki miejskiej. Miejsce przewodniczącego Łakomskiego w tej komisji zajął wiceprzewodniczący rady miasta Jakub Kosiński (jedyny zgłoszony kandydat). Kosiński będzie teraz pełnił dwie funkcje: przewodniczącego komisji i wiceprzewodniczącego rady miasta. Statut miasta nie wyklucza tego typu rozwiązań, a sam radny deklaruje, że pogodzi obowiązki. – Bycie radnym nie jest łatwe. Wielokrotnie wymaga od nas wielu poświęceń, ale jesteśmy tutaj od ciężkiej pracy i musimy jak najwięcej dawać z siebie na rzecz mieszkańców – podkreślił Kosiński.

Czy w ten sam sposób rozumieją swoją funkcję wszyscy radni? Weryfikują to oczywiście wyborcy, niemniej jak czytamy w ustawie o samorządzie gminnym: „radny jest obowiązany brać udział w pracach rady gminy i jej komisji oraz innych instytucji samorządowych, do których został wybrany lub desygnowany” (art. 24 ustawy). Zgodnie z udostępnionymi przez Biuro Rady Miasta Otwocka informacjami nie wszyscy radni realizują ten obowiązek. Jak wynika ze statystyk, radny Mateusz Głasek, który został nawet przewodniczącym doraźnej komisji statutowej, przez cały 2020 rok we wszystkich posiedzeniach komisji i sesji rady reprezentował swoich wyborów zaledwie kilka razy. Ze względu na zarzuty, które pojawiły się w związku z tym wobec niego, radny oznajmił w internetowym wpisie, że diety przekazał jako darowizny na rzecz miasta Otwocka oraz na cele dobroczynne. Poinformował także, że już jakiś czas temu zgłosił, że zrezygnuje z mandatu. „Jeszcze trzeba domknąć parę spraw i to się stanie” – napisał Głasek. W krótkiej rozmowie telefonicznej z „Linią” radny potwierdził swoją decyzję.

Udało się nam potwierdzić, że pod koniec lutego radny Mateusz Głasek złożył w biurze rady pismo informujące o zrzeczeniu się mandatu. Decyzja nie została uzasadniona na piśmie. W takiej sytuacji wygaśnięcie mandatu stwierdza komisarz wyborczy w drodze postanowienia w terminie 14 dni od daty wystąpienia przyczyny wygaśnięcia mandatu. Po stwierdzeniu wygaśnięcia mandatu radnego jego miejsce zajmie kandydat z tej samej listy, który w wyborach otrzymał kolejno największą liczbę głosów, a nie utracił prawa wybieralności. W tym przypadku jest to Magdalena Nowak (177 głosów), obecnie naczelnik Wydziału Nieruchomości w Urzędzie Miasta Otwocka, lub kolejno Angelika Piwek (103 głosy), pracownica Urzędu Miejskiego w Karczewie. Wszyscy są kandydatami z listy KWW SIM Samorządowa Inicjatywa Mieszkańców.

One thought on “Przetasowania w radzie miasta

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.