Samolot bezpłatny, ale dokumentacja kosztuje

„Bezkosztowy” samolot, który zostanie wkrótce sprowadzony do Otwocka, na początek będzie kosztował miasto co najmniej 36 tys. zł – tyle trzeba zapłacić, by wykonać projekt postumentu pomnika. Radni zastanawiają się też, gdzie powinna stanąć Iskra

SYLWIA WYSOCKA

W styczniu „Linia” informowała, że do Otwocka trafi wycofany z użytkowania samolot szkoleniowy TS-11 Iskra. Będzie on symbolicznym pomnikiem poświęconym pamięci mjr. Tomasza Pajórka i mjr. Mariusza Oliwy, którzy zginęli 11 listopada 1998 roku podczas zwiadu pogodowego przed defiladą innych maszyn w Święto Niepodległości w Warszawie. Samolot ma być przekazany miastu nieodpłatnie przez jednostki podległe Ministrowi Obrony Narodowej m.in. dzięki staraniom Filipa Idzikowskiego, inicjatora przedsięwzięcia Niebo bez Granic. Obecnie trwają procedury związane z demobilizacją i transportem Iskry. Jako realny termin odsłonięcia pomnika z oczywistych względów pod uwagę brany jest 11 listopada.

Podczas ubiegłotygodniowej sesji rady miasta okazało się, że nieodpłatnie przekazany samolot będzie kosztował, i to więcej, niż wstępnie zakładano. Na samą dokumentację techniczną pomnika, którego elementem będzie Iskra, zarezerwowano najpierw 20 tys. zł, ale szybko okazało się, że potrzeba jeszcze 16 tys. zł (łącznie 36 tys. zł). Ta kwota umożliwi zaprojektowanie konstrukcyjnego zamocowania samolotu. – Ten wydatek budzi kontrowersje, ponieważ przez długi czas mieliśmy informację, że będzie to bezkosztowe dla miasta – zauważył radny Marcin Michalczyk. Prezydent podkreśla, że zabezpieczenie pieniędzy na dokumentację jest konieczne, jeśli pomnik ma stanąć na 11 listopada. Koniec końców radni zgodzili się na taki wydatek w budżecie.

Wciąż nie została jednak wybrana lokalizacja pomnika. Wskazywane zwyczajowe miejsca przy ul. Andriollego lub u zbiegu ulic Andriollego i Poniatowskiego nie budzą entuzjazmu. Wielu mieszkańców podkreśla, że pomnik przy tak ruchliwych drogach dodatkowo ograniczałby widoczność w i tak już niebezpiecznym miejscu. Radni zgłaszają wstępnie także inne propozycje, m.in. Soplicowo (radny Marcin Michalczyk) lub wzniesienie przy ul. Armii Krajowej na terenie należącym do Otwockiej Spółdzielni Mieszkaniowej nieopodal ul. Kruczej (radny Arkadiusz Krzyżanowski). Sprawa jest otwarta. Jak podkreślił prezydent Margielski, gdy będzie procedowany projekt uchwały w sprawie budowy pomnika, rada miasta chce uczestniczyć w wyznaczaniu miejsca, które byłoby najbardziej odpowiednie na tego rodzaju instalację.

14 komentarzy do “Samolot bezpłatny, ale dokumentacja kosztuje

 • 3 marca 2021 o 11:59
  Permalink

  Niech Pan Filip założy fundację i sam finansuje swoje patrityczne zachciewajki a nie podatnicy!

  Odpowiedz
 • 3 marca 2021 o 21:04
  Permalink

  To „wzniesienie przy ul. Armii Krajowej na terenie należącym do Otwockiej Spółdzielni Mieszkaniowej nieopodal ul. Kruczej” to górka saneczkowa? Prosiłbym nie stawiać tam samolotu, jak spadnie śnieg to na tej górce jest duży ruch.

  Odpowiedz
 • 4 marca 2021 o 17:42
  Permalink

  Ponieważ projekt ma charakter lotniczy, propaństwowy i związany jest z obchodami Święta Niepodległości proponuje aby wystąpić o dofinansowanie z programów Ministerstwa Kultury np: „Niepodległa”, „Patriotyzm Jutra” oraz wielu innych. Myślę, że dla Fundacji Narodowej sumy powyżej 100.000 zł nie powinny stanowić problemu.
  Powinno się również powołać kierownika projektu, który dopilnuje przeprowadzenia prac ponieważ czasu do 11 listopada na jego realizację jest bardzo, bardzo mało i zaczną się kolejne problemy.
  Np: współpraca z dziennikarzami. Bardzo dobry byłby wyjazd samorządowców i dziennikarzy do 41 Bazy Lotnictwa Szkoleniowego w Dęblinie oraz spotkanie z pilotami Biało-czerwonych Iskier zwieńczone pięknym zdjęciem przy samolocie przekazanym przez Szefa MON na okładkę Linii. Delegacja z Otwocka powinna odwiedzić też Muzeum Sił Powietrznych gdzie w głównym miejscu przez Muzeum na filarach stoi taka sama Biało-czerwona Iskra jaka będzie w Otwocku.
  Co do „bezkosztowności” projektu budowy monumentu dla pilotów Iskry na Święto Niepodległości; uważam, że pan radny po prostu nie skorzystał z okazji aby nie zabierać głosu. Niestety tak się dzieje jak w przestrzeni medialnej i kulturalnej nie prowadzi się żadnych działań informacyjno-edukacyjnych co czyniliśmy wielokrotnie wcześniej budując fundament pod projekt. Bardzo liczę więc na ciekawy artykuł o historii Biało-czerwonej Iskry „Pajórka i Oliwy”, samolocie z Andriollego i tego co władze ale i zwykli ludzie myślą o tym projekcie. Powodzenia.

  Odpowiedz
 • 5 marca 2021 o 16:32
  Permalink

  W innych miastach to taki szrot deponują na przedmieściach, a nie w centrum. Zobaczycie, za 5 lat będzie szpetnie (graffiti, gołębie, „patyna”, brud, …..). A za 10 lat nikt nie będzie rozumiał sensu takiej dziwnej ruskiej ekshibicji/ekspozycji.

  A jeszcze całkiem niedawno w Magistracie była debata (i nawet, nie do wiary, decyzja) o „eliminacji brzydoty/brzydkosci” w przestrzeni publicznej na terenie „miasta(?)” Otwocka. Coś w rodzaju konkursu: „upiększamy nasza wioskę”. 🙂
  Bardzo popieram, szanowny panie Margielski. Ale teraz bardzo proszę: konsekwentnie !!!

  Odpowiedz
  • 7 marca 2021 o 17:25
   Permalink

   Informuje pana, że lata 90-te jakiś czas temu minęły. Możliwe, że nie był pan w muzeum a napewno już nie muzeum lotnictwa. Na szrocie to stoją 15-letnie beemki i passaty a nie polskie odrzutowce z lat 60-tych. Iskry i Biesy są w wielu miejscach ozdobą i urozmaiceniem przestrzeni w technikę lotniczą i przyciągające ludzi ze względu na iluminacje świetlną oraz grę świateł i cieni w nocy co stanowi bardzo ciekawe miejsce spotkań. Ciemność widzę..

   Odpowiedz
   • 10 marca 2021 o 02:27
    Permalink

    A ja Pana informuje, ze tak jest np. w Яросла́вль-ju (kolo Maskwý).

    „Od Kutna/Konina Rassija sie zaczyna”,
    cos w tym rzeczywiscie jest, ojej.

    To juz chyba bardziej oryginalnie byloby postawic wielka glowe Lenina.
    Wiecej turystów by sie zjechalo. I wiecej mlodziezy (np. na deskorolkach).

    A tak to tylko te wspomniane niezbyt patriotyczne i technicznie kompetentne golebie.
    No i te nasze sympatyczne otwockie kloszardy. Glodne wrazen i edukacji. I ochrony przed deszczem. 🙂

    Odpowiedz
 • 6 marca 2021 o 15:12
  Permalink

  Współczuję władzom tego miasta, dziś ciężko się przeciwstawić pomysłom przeróżnych narodowych „inicjatorów” bo tam nie po linii partyjnej, to jest PRL Bis.

  Odpowiedz
  • 10 marca 2021 o 02:58
   Permalink

   Panowie, a moze by tak zaraz, gdzies w parku,
   w koncu ludziska maja przyjezdzac i sie dziwowac,
   piekna ch-wa replika, a jeszcze lepiej zaraz oryginal :
   https://pl.wikipedia.org/wiki/ORP_Gryf_(1936)#/media/Plik:ORP_Gryf.jpg

   Oczywiscie z jednej strony na bialo-czerowono, a z drugiej – pozlacany.
   Co godzine diaprojekcje, co dwie godziny hejnal,
   co trzy blaszana orkiestra (hymn, mazurek i polonez na wielkiej tubie),
   a w samo poludnie – saluty z placpatronowej armatki, z konfetti i z konfektami.

   Starac sie, kombinowac, maszerowac, modlic !
   Bozia pewnie pomoze, a Unia napewno zaplaci.

   Eeeeech, pikna jes ta nasza Masovian Venezia.
   „Gola, ale wesola”. Brudno, ale „nie ma nudno”. 🙂
   Prowincjalny, orientalny, malomiasteczkowy
   intrygancki, dyletancki, bigoteryjny mini-Absurdystan.

   Pytanie tylko: co to (ta nibykretywnosc, ten kiczopatetyczny populizm, to stanie w miejscu, a nawet cofanie sie)
   ma wspólnego z Europa, z rozsadnym rozwojem (miasta i spolecznosci), z jakoscia zycia, z przyszloscia naszych Dzieci ??

   Bo, przypomne moze, juz po nastepnym deszczu ………

   Odpowiedz
   • 10 marca 2021 o 09:07
    Permalink

    Pomnik Biało-czerwonej Iskry to historia lotnictwa i instalacja techniczno-świetlna wzbogacającą przestrzeń publiczną, pełniąca funkcje upamiętnienia bohaterów, edukacji, punktu międzypokoleniowych spotkań, miejsca uroczystości patriotycznych oraz spełnienia sentymentalnych potrzeb mieszkańców Otwocka za „samolotem”. Pomnik powstanie z pierwszej Iskry przeznaczonej przez Wojsko Polskie na cele społeczne po wycofaniu samolotu z 60letniej służby polskiemu lotnictwu. Polecam również nasz projekt LIBERATOR na Górze Lotnika, który zakończy się budową widokowej Wieży Lotników – hołdu bogaterom Powstania Warszawskiego.

    Odpowiedz
    • 10 marca 2021 o 15:18
     Permalink

     Za przeproszeniem: bla-blaaa (przepisane z oficjalnej dokumentacji).

     Imho 99,5% mieszkanców Otwocka nie ma ani bladego ani zielonego
     nt. prawdziwej historii Polski, nie jest w stanie nawet narysowac kontur Mazowsza,
     nie pojmuje nawet znaczenia slowa „region” (a na tym wlasnie opiera sie UE).
     A o Otwocku wie tylko: Zydzi, bohaterzy, tragedia, sosenki. No i juz historyczny, sic, OKS.

     I nie pomoze tu jakis gruchot – trzeba zmienic szkole, telewizje, kosciol, ZHP, bajki/bajery z ratusza.
     Trzeba zmienic wszystko. Zmienic SIE, najpierw myslenie, potem dzialanie.

     Ale powiem szczerze: jestem bardzo pesymistyczny.
     Bo, przepraszam za brutalne sformulowanie, tzw. „material ludzki” w 3/4 nie ten.
     I balast zacofania, zaklamania, kulactwa, zabobonów, otepienia itd.

     Otwock jest smutny, w Otwocku jest smutno. I tak jeszcze minimum 2 pokolenia bedzie.
     Decydujaca jest mentalnosc. Nie wybiórcza mistyfikacja i legendomania. Oraz upraszczanie i splycanie.

     Niestety, szanowni Panowie Andrzej, Filip & Co.,
     obawiam sie, ze i tak nie zrozumiecie.

     PS: „Boso, ale w ostrogach.”, sorry, wczoraj zapomnialem jak to szlo.

     Odpowiedz
     • 10 marca 2021 o 15:20
      Permalink

      „kontur” – errata: dop. chyba jednak = konturów. 🙂

      Odpowiedz
 • 11 marca 2021 o 22:13
  Permalink

  Jeśli miasto zamierza wyciąć choć jedno drzewo pod budowę tego megalomańskiego kiczu to będzie świadectwo najzwyklejszej, choć ostatnio tak powszechnej głupoty.

  Odpowiedz
  • 12 marca 2021 o 01:52
   Permalink

   Pewnie i jakis piekny plac defilad i inszych poboznopatriotycznych imprezek w pakiecie. 🙂
   Miejsce na podium dla warszawskich kukielek, dla wojskowej orkiestry
   i dla lokalnych obslugiwaczy kropidel. Oraz na 200 krzeselek.
   No i oczywiscie na maly pas startowy. 🙂

   Zaplytkuja, zaasfaltuja, zabetonuja.
   Byle byle plasko i dostojnie, z cokolem.

   Znajomy mi opowiadal, ze juz teraz stawiaja maszty i wieszaja wyswietlacze.
   Pierwsze na lopoczace flagi. Drugie na numery piesni koscielnych. 🙂

   Nie wierzysz ? Patrz, tutaj juz taki jeden
   planuje caly system kolorowych laserów. 🙂 🙂

   Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.