Dziecięca mafia wyłudza pieniądze od seniorów

Szokujące! Kilka dni temu dwóch nastolatków podejrzanych o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej metodą na policjanta i na prokuratora wpadło w ręce otwockich kryminalnych. Dwóch 14-latków wyłudziło od 80-letniej mieszkanki Otwocka 30 tys. zł. Nastoletni przestępcy nie wiedzieli, że od jakiegoś czasu na ich tropie byli już kryminalni. Zostali zatrzymani niemal na gorącym uczynku. Policja podkreśla, że sprawa ma charakter rozwojowy i zatrzymań może być więcej. Okazało się, że 14-latkowie mają związek z innymi podobnymi przestępstwami nie tylko na terenie Mazowsza, lecz także w całej Polsce!

AGNIESZKA JASKULSKA

Młodzież od kilku miesięcy nie chodzi do szkoły. Zamiast tradycyjnego nauczania, ma zdalne lekcje przez internet. Nastoletni uczniowie pozostawieni bez opieki rodziców wpadają w nieodpowiednie towarzystwo także za pośrednictwem sieci. Wykorzystują to członkowie zorganizowanych grup przestępczych, którzy coraz częściej „werbują” nastolatków. Kilku z nich trafiło już w szeregi przestępców, którzy nauczyli ich, jak wyłudzać od seniorów duże sumy metodą na policjanta i na prokuratora. – W ostatnim czasie również w powiecie otwockim dochodziło do wielu prób wyłudzenia od starszych osób pieniędzy metodą na wnuczka, na policjanta czy na prokuratora – mówi sierż. sztab. Paulina Harabin, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Otwocku.

Kilka dni temu dwóch nastolatków podejrzanych o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej wpadło w ręce otwockich kryminalnych. Ofiarą dziecięcej mafii padła 80-letnia mieszkanka Otwocka. – Do starszej pani zadzwoniła kobieta, która przedstawiła się jako policjantka. 80-latka nie wiedziała, że to oszustka, która przekonała seniorkę, że jej oszczędności w banku są zagrożone. Kobieta poinformowała starszą panią, że musi jak najszybciej wypłacić pieniądze – tłumaczy sierż. sztab. Paulina Harabin. Seniorka uwierzyła we wszystko, co powiedziała jej oszustka. – Kobieta poinformowała 80-latkę, że gotówkę odbierze od niej młody mężczyzna, który niedługo przyjdzie pod bramę jej posesji – dodaje sierż. sztab. Harabin.

Seniorka wypłaciła z banku oszczędności życia, czyli 30 tys. zł, i wróciła do domu. Gotówkę włożyła do reklamówki, tak jak kazała jej fałszywa policjantka. Około godz. 17 przed bramą pojawiło się dwóch nastolatków. Jeden z nich odebrał od kobiety reklamówkę z pieniędzmi. Potem szybko odeszli… Nieletni przestępcy nie wiedzieli, że od jakiegoś czasu na ich tropie byli kryminalnych z Komendy Powiatowej Policji w Otwocku i kryminalni Komendy Stołecznej Policji, którzy rozpracowywali grupę zajmującą się przestępczością metodą na policjanta czy na prokuratora. Kryminalni z ukrycia obserwowali, jak dwóch nastolatków kręciło się niedaleko domu 80-letniej otwocczanki. – Gdy jeden z młodych mężczyzn skończył rozmowę telefoniczną, podszedł pod furtkę ogrodzenia posesji, gdzie starsza kobieta przekazała mu reklamówkę. Nastolatek schował ją pod kurtkę i wraz z drugim chłopakiem zaczęli szybko oddalać się z tego miejsca – wyjaśnia rzecznik prasowy otwockiej komendy.

Wtedy do akcji wkroczyli kryminalni. Policjanci zatrzymali 14-latków do kontroli. – Podczas legitymowania obaj byli bardzo zdenerwowani. Przyczyna ich nerwowego zachowania wyjaśniła się, gdy funkcjonariusze znaleźli przy jednym z nich 30 tys. zł i marihuanę. Obaj nie potrafił wytłumaczyć policjantom, skąd wzięli tak dużą gotówkę i narkotyki – podkreśla sierż. sztab. Paulina Harabin.

Nastoletni przestępcy zostali zatrzymali i trafili na komendę. – W toku postępowania okazało się, że mają oni związek z innymi podobnymi przestępstwami nie tylko na terenie Mazowsza, lecz także w całym kraju – zaznacza policjantka. – Zebrany materiał dowodowy potwierdził, że jeden z 14-latków dopuścił się trzech czynów karalnych dotyczących udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu doprowadzenie osób do niekorzystnego rozporządzania swoim mieniem oraz wprowadzenie w błąd co do swojej tożsamości – wylicza sierż. sztab. Paulina Harabin. Drugi nastolatek dopuścił się pięciu takich samych przestępstw jak jego rówieśnik. Chłopak odpowie także za posiadanie narkotyków. Sąd umieścił obu 14-latków w młodzieżowym ośrodku wychowawczym. Policja podkreśla, że sprawa ma charakter rozwojowy i nie wyklucza kolejnych zatrzymań.

Policjanci apelują do starszych osób, aby miały ograniczone zaufanie do rozmówców telefonicznych, bo po drugiej stronie słuchawki może być oszust, który chce wyłudzić od nich pieniądze. – Seniorzy, którzy odbiorą telefon i usłyszą, że córka, syn czy wnuczek natychmiast potrzebuje dużej gotówki np. na adwokata lub inną pomoc „po wypadku”, koniecznie powinni zadzwonić do swoich bliskich, żeby zapytać, czy to prawda. W razie wątpliwości najlepiej zadzwonić pod numer alarmowy 112 – radzi rzecznik prasowy otwockiej komendy.

10 komentarzy do “Dziecięca mafia wyłudza pieniądze od seniorów

 • 5 marca 2021 o 09:20
  Permalink

  A nie da się normalnie prowadzić zakutego w kajdanki dzieciaka ?

  Odpowiedz
     • 5 marca 2021 o 16:11
      Permalink

      Ale jakby co, to Polska jeszcze nie jest putinowską Rosją (mimo ostatnio licznych i szybkich „postępów” w tym chorym kierunku).

      Odpowiedz
 • 5 marca 2021 o 17:38
  Permalink

  Może nie jest aniołem ,może nie jest potulny,a nawet posłuszny ale 14 letni dzieciak to tylko dzieciak a nie bandzior.

  Odpowiedz
  • 7 marca 2021 o 19:03
   Permalink

   Jeżeli teraz robi takie rzeczy, to co będzie za 4 lata? 4 lata szybko miną.
   Na co wtedy będzie go stać?
   Czy wtedy Pan też będzie taki łagodny, bo przecież to nastolatek?

   Odpowiedz
   • 10 marca 2021 o 03:23
    Permalink

    Jakies arbeitslagry i kamieniolomy (praca macht frei), publiczne chlosty (Teheran),
    przeprogramowanie poprzez pranie mózgu (USA) Pan proponujesz ?
    A moze tylko kazamaty i tortury (sanacja) ?

    Prosimy o Panska recepte na rozwiazanie problemu mlodocianych kriminalsów. Szczere zainteresowanie, serio.
    Prosimy o konkretna, efektywna, nowatorska – a przy tym humanistyczna i politycznie poprawna.
    Nalezy kazdemu takiemu juniorowi walnac 20(0) lat i codziennie 40(0) zdrowasiek ?

    Czekamy. Pewnie ma Pan jakas wypracowana „idee”,
    idealnie: nawet jakis „project/model Otwock” coby takze studentów o tym uczyc.

    Tymczasem ja bym raczej dzieci-co-zbladzily, chocby „na to zasluzyly”, nie bil i nie ponizal.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.