Karczew dorzuci się do SKM-ki?

Karczew, obok Osiecka i Kołbieli, jest jedną z trzech gmin powiatu otwockiego, które w ubiegłym roku nie dofinansowały kosztów funkcjonowania Szybkiej Kolei Miejskiej. Na ten rok ta sąsiadująca z Otwockiem gmina również nie zabezpieczyła w budżecie pieniędzy na SKM-kę. Wkrótce może się to jednak zmienić. Przewodniczący komisji ds. rozwoju gospodarczego Jarosław Jobda zapowiedział, że zwróci się do radnych z wnioskiem, żeby znaleźli w tym roku pieniądze na solidarną opłatę za możliwość korzystania z szybkiego połączenia ze stolicą

SYLWIA WYSOCKA

W poprzednim numerze „Linii” pisaliśmy, że większość kosztów utrzymania SKM-ki pokrywają Otwock i Józefów. W ubiegłym roku trzy z dziewięciu samorządów (osiem gmin i powiat otwocki) w ogóle nie partycypowały w kosztach utrzymania SKM-ki. Oprócz peryferyjnych gmin Osieck i Kołbiel w tym gronie znalazł się także Karczew, choć przez pierwszą część roku utrzymywał linię autobusową L46, która woziła mieszkańców gminy do dworca PKP w Otwocku. W projekcie tegorocznego budżetu przedstawionym przez burmistrza Michała Rudzkiego pieniądze na SKM-kę również się nie znalazły. Jak przyznał w rozmowie z „Linią” burmistrz Rudzki, propozycja dołożenia pieniędzy na SKM-kę była przedstawiona na komisji, radni nie wyrazili jednak zainteresowania udzieleniem dofinansowania. Gdy później proponowali swoje zmiany do budżetu, również nie uwzględnili pieniędzy na wspólny transport kolejowy.

Jak się okazało pod koniec lutego, radni postanowili naprawić błąd. Podczas sesji rady miejskiej w poniedziałek, 22 lutego przewodniczący komisji ds. rozwoju gospodarczego i komisji ds. budżetu Jarosław Jobda zapowiedział, że zwróci się z wnioskiem do rady miejskiej o zabezpieczenie w tegorocznym budżecie pieniędzy na funkcjonowanie SKM-ki. W rozmowie z „Linią” radny Jobda potwierdził, że złoży taki wniosek. Poinformował także, że jest już po wstępnych rozmowach z radnymi i część z nich zgadza się z tym, że gmina Karczew powinna solidarnie wziąć na siebie ciężar związany z poniesieniem części kosztów tego, że jej mieszkańcy mogą korzystać z SKM-ki. Przewodniczący nie chce na razie deklarować, jaka będzie kwota wsparcia. Jest ona po części uzależniona od całkowitych kosztów przedstawionych przez ZTM, ale przede wszystkim od możliwości budżetowych gminy.

– Uważam, że byłoby nie fair w stosunku do innych gmin, gdybyśmy nie dołożyli się do SKM-ki. Wierzę, że uda się znaleźć w naszym budżecie pieniądze, dzięki którym będziemy mogli partycypować w kosztach. Rozmawiałem wstępnie z radnymi i część z nich podziela moje zdanie. Jako mieszkańcy korzystamy z SKM-ki, a jako radni mamy poczucie, że musimy wypełnić zobowiązania wobec innych samorządów – podkreśla Jobda. 

– Podczas styczniowego spotkania w otwockim urzędzie Michał Ciesielski, naczelnik wydziału rozwoju gospodarczego i strategii, jasno zadeklarował w moim imieniu wolę dofinansowania przez Karczew linii SKM-KM. Ciszę się, że radni wreszcie zrozumieli, że nasi mieszkańcy oczekują partycypacji gminy w kosztach jej utrzymania – mówi burmistrz Rudzki. – Ta nagła zmiana postawy radnych jest o tyle zdumiewająca, że podczas styczniowych prac nad budżetem na 2021 rok radni PiS i Wspólnoty Samorządowej zlekceważyli sugestie naczelnika, który mówił o zasadności dofinansowania linii. Co więcej, radni o prawie 50 procent do niewystarczającego minimum zmniejszyli wydatki na transport publiczny, w znacznym stopniu ograniczając możliwość dofinansowania SKM-ki czy uruchomienia zapowiadanej przeze mnie bezpłatnej linii autobusowej na trasie Karczew – Otwock dla posiadaczy Karczewskiej Karty Mieszkańca. Odnoszę nieodparte wrażenie, że oszczędzanie na transporcie publicznym w dobie pandemii, gdy wielu prywatnych przewoźników ograniczyło kursy, to działanie na szkodę mieszkańców, zwłaszcza seniorów i osób pracujących – podkreśla.

3 komentarze do “Karczew dorzuci się do SKM-ki?

 • 4 marca 2021 o 18:23
  Permalink

  Karczew powinien postawić warunek – możliwość zakupu przez mieszkańców biletu metropolitarnego.

  Odpowiedz
 • 4 marca 2021 o 22:36
  Permalink

  @Wojtek

  Możliwość zakupu biletu metropolitalnego zależy tylko i wyłącznie od Karczewa. Bilet metropolitalny jest finansowany przez te gminy, które chcą to robić dla swoich mieszkańców.

  Odpowiedz
 • 5 marca 2021 o 12:25
  Permalink

  Po co Karczew ma dopłacać, jak nie ma połączenia autobusowego ZTM do SKM… Raczej można by było się postarać o autobus linii 521 do Karczewa przez Michalin, Józefów i Otwock, jako dostęp do SKM i jako alternatywne połączenie dla Karczew, Otwocka, Józefowa i Michalina do Warszawy w sytuacji kiedy jest AWARIA SKM.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.