Podzielili pieniądze dla NGO

Burmistrz Karczewa wydał zarządzenie dotyczące wsparcia dla organizacji pozarządowych realizujących zadania publiczne. Rozdzielono 360 tys. zł. Najwięcej dostanie klub piłkarski Mazur Karczew, ale pieniądze przyznano także m.in. piłkarkom ręcznym z MKS Karczew, Uniwersytetowi Trzeciego Wieku i Ochotniczym Strażom Pożarnym

SYLWIA WYSOCKA

fot. Orkiestra Dęta OSP Karczew /FB

Konkurs ofert na realizację w tym roku zadań publicznych przez organizacje pozarządowe działające na terenie gminy ogłoszono na początku stycznia. Określono siedem rodzajów zadań i wysokość dofinansowania, o które można było się starać. Organizacje pozarządowe mogły ubiegać się o pieniądze na: szkolenie dzieci i młodzieży w piłce nożnej (222 tys. zł), szkolenie dzieci i młodzieży w piłce ręcznej (57 tys. zł), prowadzenie świetlicy w Karczewie (44 tys. zł), wspieranie aktywności seniorów poprzez prowadzenie działalności kulturalnej, edukacyjnej, integracyjnej oraz popularyzację zdrowego stylu życia (22 tys. zł), organizację imprez kulturalnych (20 tys. zł), organizację i współorganizację wydarzeń kulturalnych (20 tys. zł) oraz organizację imprez kulturalnych rozwijających więzi międzypokoleniowe (5 tys. zł).

W regulaminie konkursu burmistrz zastrzegł, że kwota dofinansowania może być zmniejszona w stosunku do tej, o którą ubiegał się wnioskodawca. Konkurs udało się rozstrzygnąć zgodnie z harmonogramem i we wtorek, 23 lutego opublikowano zarządzenie o przyznaniu wsparcia finansowego w poszczególnych kategoriach. Pieniądze będą przeznaczone na sześć zadań, ponieważ na działania rozwijające więzi pokoleniowe nie wpłynęła żadna oferta. Dofinansowane zostaną m.in. kluby sportowe Mazur Karczew i MKS Karczew (szczegóły poniżej). Ten drugi dostał o 20 tys. zł mniej, niż wynikałoby to ze styczniowych założeń konkursu. – To efekt decyzji rady miejskiej. Radni najwyraźniej nie uważają piłki ręcznej za dyscyplinę równorzędną z piłką nożną. To smutne, bo ogłosiliśmy konkurs na podstawie projektu budżetu, a mogliśmy podpisać umowy tylko na podstawie tego, co mieliśmy w przyjętej uchwale budżetowej. Radni bez żadnych wyjaśnień zmniejszyli kwoty – mówi burmistrz Michał Rudzki. – W przypadku MKS Karczew sprawa jest bardzo poważna, bo do kwietnia klub musi wiedzieć, czy gmina wesprze go dodatkowymi pieniędzmi. W przeciwnym wypadku może wycofywać się z gry w pierwszej lidze – podkreśla burmistrz.

Dwie oferty zostały odrzucone: Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kameralistów na działanie „Strefa sztuki” oraz tego samego podmiotu na „Międzypokoleniową Akademię Muzyczną w Karczewie”. Choć w konkursie do podziału było 390 tys. zł, po jego rozstrzygnięciu do karczewskich NGO trafi 360 tys. zł.

Zadania do dofinansowania

 • Ludowy Klub Sportowy Mazur Karczew: „Szkolenie sportowe dzieci i młodzieży (…)” – 222 tys. zł.
 • Międzyszkolny Klub Sportowy Karczew: „Wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej” – 37 tys. zł.
 • Stowarzyszenie „W stronę słońca”: „Prowadzenie świetlicy w Karczewie na rzecz dzieci z terenu miasta i gminy Karczew” – 44 tys. zł.
 • Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku: „Edukacja seniorów” – 22 tys. zł.
 • Ochotnicza Straż Pożarna w Łukówcu: „Karczew – gmina folklorem oczarowana” – 15 tys. zł.
 • Ochotnicza Straż Pożarna w Karczewie (fot.): „Prowadzenie strażackiej orkiestry dętej” – 20 tys. zł.

One thought on “Podzielili pieniądze dla NGO

 • 4 marca 2021 o 19:27
  Permalink

  no to w Łukówcu w straży znów będą bale do rana

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.