Przystanie nad Świdrem

Mamy dobre wiadomości dla kajakarzy! Już od maja będą mogli korzystać z drewnianych pomostów, które powstaną nad rzeką Świder na odcinku od Kołbieli do Otwocka. W piątek, 5 marca na otwockiej plaży miejskiej porozumienie w tej sprawie podpisały Fundacja Nad Świdrem Przystań – Majówkowe Perspektywy i przedstawiciele Wód Polskich

PRZEMEK SKOCZEK

Porozumienie podpisali prezes fundacji Andrzej Lech i dyrektor RZGW Anna Łukaszewska-Trzeciakowska

Fundacja założona przez Andrzeja Lecha o stworzenie szlaku kajakowego na Świdrze stara się od 10 lat. „Linia” wielokrotnie opisywała tę inicjatywę. Projekt zakłada wyznaczenie na rzece szlaku o długości 32 km na odcinku od Kołbieli aż do plaży miejskiej w Otwocku. W pierwszym etapie zostaną wybudowane tylko pomosty. Docelowo nad rzeką miałyby też powstać stanice wodne zapewniające kajakarzom odpowiednią infrastrukturę, a w ich sąsiedztwie między innymi ścieżki do turystyki pieszej, rowerowej, konnej, a także plażowe. Szlak byłby oznakowany i szczegółowo opisany, żeby użytkownicy mogli wybrać najwłaściwszy dla siebie odcinek pod względem trudności.

Przez długi czas projekt nie spotykał się z przychylnością różnych urzędów i instytucji, przede wszystkim odpowiedzialnych za ochronę przyrody. Przypomnijmy, że są chronione obszary Rezerwatu Rzeki Świder. Nieoczekiwanie jednak coś w tej sprawie drgnęło i pierwszy etap planu otrzymał zielone światło. – Bardzo się cieszymy z tego porozumienia. Naszym celem jest rozwój rekreacji i wypoczynku, sportu i turystyki na rzece Świder i jej dopływach oraz terenach przyległych. Zdajemy sobie sprawę, że budowa profesjonalnego szlaku kajakowego to pieśń przyszłości, ale dzisiaj mamy wreszcie wstęp do realizacji tego planu. Mimo pewnych obstrukcji związanych z budową oczyszczalni w Józefowie udało się. Na razie ma powstać pięć pomostów, które ułatwią wsiadanie do kajaków i wysiadanie z nich na odcinku od Kołbieli do Otwocka. Powstaną one w pięciu miejscach: Kołbieli, Dobrzyńcu, Wólce Mlądzkiej, Mlądzu i Otwocku. Koszt całej inwestycji jest niewielki, myślę, że wyniesie około 30 tys. zł. Sfinansowanie go obiecali prezydent Otwocka i starosta – poinformował Bolesław Żołek z zarządu Fundacji Nad Świdrem Przystań – Majówkowe Perspektywy.

Piątkowe wydarzenie zgromadziło wielu gości. Obecny był prezes Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Przemysław Daca, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, dyrektor Zarządu Zlewni w Warszawie Anna Rudlicka, posłowie Anita Czerwińska i Dariusz Olszewski, starosta Krzysztof Szczegielniak, burmistrz Józefowa Marek Banaszek, wójt Kołbieli Adam Budyta, nadleśniczy Artur Dawidziuk i prezydent Otwocka Jarosław Margielski. Ten ostatni podkreślił wagę nowej inwestycji dla rozwoju lokalnej turystyki i dodał: – Infrastruktura to jedno, ale ważne też, by same spływy kajakowe mogły odbywać się na obszarze chronionym zgodnie z prawem. I tu mam dobrą wiadomość. Uzgodniliśmy z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska, że ich organizatorzy będą mogli teraz wystąpić jednorazowo o stosowne pozwolenia, które będą obowiązywały przez trzy lata. Mam nadzieję, że już od maja będziemy mogli użytkować te pomosty i cieszyć się spływami na Świdrze – podkreślił prezydent. 

6 komentarzy do “Przystanie nad Świdrem

 • 8 marca 2021 o 16:50
  Permalink

  A o bezpieczeństwo na drogach kiedy miasto zadba bo jak na razie to wygląda jak dom publiczny który nie przynosi dochodów i ciągle stara się zmienić firanki a nie dziewczynki a ty trzeba zmiany w urzędzie nie może być komuna

  Odpowiedz
 • 9 marca 2021 o 07:37
  Permalink

  Lipienie i pstrągi już się cieszą za zniszczone tarliska!!!! No ale co ryby głosu nie mają

  Odpowiedz
 • 10 marca 2021 o 02:13
  Permalink

  Bolesław Żołek z zarządu Fundacji Nad Świdrem Przystań – Majówkowe Perspektywy.,
  prezes Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Przemysław Daca,
  dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie Anna Łukaszewska-Trzeciakowska,
  dyrektor Zarządu Zlewni w Warszawie Anna Rudlicka,
  posłowie Anita Czerwińska i Dariusz Olszewski,
  starosta Krzysztof Szczegielniak,
  burmistrz Józefowa Marek Banaszek,
  wójt Kołbieli Adam Budyta,
  nadleśniczy Artur Dawidziuk,
  prezydent Otwocka Jarosław Margielski

  Ten ostatni podkreślił wagę ….. ”
  pięć pomostów, które ułatwią wsiadanie
  PARODIA 🙂

  PS: A gdzie ksionc, gdzie sztandary z Maryja, gdzie sekretarki z magistratu w bialych rekawiczkach i bursztynowych koralikach, gdzie elitarny WOT, gdzie ziewajaca straz pozarna w galowych mundurach oraz…. – zolnierze kompanii honorowej z bagnetami ?
  (tak jak przy innych „wernisarzach” w Otwocku, np. most) Albo przynajmniej pryszczate karki z kotwicami (na koszulkach) i z pochodniami.

  Odpowiedz
  • 10 marca 2021 o 21:43
   Permalink

   A, co lewakowi do tego? Przeciez to dobry pomysl. Wracaj do ogladania TVNu

   Odpowiedz
   • 12 marca 2021 o 01:37
    Permalink

    Ja – „lewakiem” ? 🙂
    Oj, biedny malutki, oglupiony, „rozhustany” czleczku.
    Zdziwil bys sie, „prawaku”.

    Ewidentnie zyjesz (wegetujesz) w „klatce swoich konwencji myslowych”, biedaku.
    Swiat jest troche wiekszy i bardziej kolorowy od tego naszego wyidealizowanego
    otoczonego kosciolami prowincjalnego dworca itp. na mokrym brudnym piachu.
    Stan raz choc krótko na palcach stóp, spróbuj spojrzec poza/ponad
    rand twojego talerza pelnego resztek starego sosu.
    Podrózuj, czytaj, dyskutuj, porównuj, reflektuj – i rozwijaj (sie).

    Oj-oj, to bylo teraz zbyt obrazkowe, zbyt’ intelektualne’, zbyt wulgarne, zbyt lewackie, hhhh.

    A ze nie o sam pomysl chodzilo, tylko o patos, teatralizm i legion bardzo waznych ojców sukcesu
    czyli o tzw. chory „pomp” – tego znowu nie zrozumiales. Znowu za wczesnie ci sie szczeklo.
    Tak to z wami jest, mlodzi „neopatrioci”.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.