Były starosta został zastępcą dyrektora

Od początku roku nowym zastępcą dyrektora Integracyjnego Centrum Sportu i Rekreacji (ICSiR) w Józefowie jest Cezary Łukaszewski, były starosta otwocki. – Takiej siły fachowej nie mogliśmy stracić – mówi o zatrudnieniu nowego pracownika dyrektor ICSiR Jadwiga Kopka

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

W ciągu dwóch lat w Integracyjnym Centrum Sportu i Rekreacji w Józefowie było już trzech zastępców dyrektora. Cezary Łukaszewski jest czwartym pracownikiem na tym stanowisku. Od 1 stycznia zastąpił Piotra Mrowińskiego, który został kierownikiem ds. sportu. Mrowiński był zastępcą dyrektora ICSiR niespełna rok, wcześniej pracował tam jako ratownik.

Radni z komisji oświaty, kultury, zdrowia, opieki społecznej i sportu mieli wiele pytań dotyczących sposobu zatrudnienia nowego zastępcy dyrektora, a także jego kwalifikacji. Dyrektor ICSiR wyjaśniła, że zatrudnienie Cezarego Łukaszewskiego nie jest związane z jej przejściem na emeryturę. – Jeśli uda mi się dotrwać w tych warunkach co obecnie – mam na myśli zdrowie – to na emeryturę pójdę 30 czerwca 2022 roku i nie będę planować dalszej pracy tutaj – wyjaśniła na komisji Jadwiga Kopka.

– Nabór zdalny, który nam państwo obecnie oferuje z uwagi na pandemię, ze względu na specyfikę naszej jednostki jest dosyć ryzykowny. Przyjęcie tego kandydata potraktowaliśmy jako awans wewnętrzny. Zgodnie z artykułem 20 ustawy o pracownikach samorządowych osoby, które pracowały w jednostkach samorządowych, a my taką jesteśmy, mają prawo do awansu, ponieważ posiadają wszystkie kwalifikacje. Podjęcie decyzji o zatrudnieniu pana Łukaszewskiego uzgodniłam ze swoim zespołem. Stwierdziliśmy, że taki autorytet może nam tylko pomóc, będziemy uczyć się od niego i wykorzystamy jego możliwości praktyczne, zawodowe i oczywiście odpowiednie kwalifikacje. Pracujemy siedem dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Pracy jest dużo, nie zajmujemy się tylko zarządzaniem, lecz także prowadzimy kadry, sekretariat, umowy, sprzedaż usług, sprawozdawczość. Teraz w tym zespole damy z siebie więcej – zapewniła dyrektor ICSiR.

– Mówiła pani wcześniej na komisji, że zwalnia pracowników i nie ma na podwyżki dla tych, którzy rzeczywiście zarabiają słabo, a z drugiej strony zatrudnia pani kogoś na stanowisko czysto administracyjne. Nie ma tu moim zdaniem spójności – dociekał radny Mariusz Breś. – Myśląc perspektywicznie, liczę na to, że lada moment podejmiemy normalną działalność gospodarczą i wrócimy do przychodów, które były w poprzednich okresach, więc pracy wystarczy dla trzech osób (obecna dyrektor, jej nowy zastępca i kierownik ds. sportu – przyp. red.) – odpowiedziała Jadwiga Kopka.

Zastępca burmistrza Piotr Gąszcz zwrócił uwagę, że komisja oświaty to nie komisja rewizyjna. – Duża część państwa pytań należy raczej do kompetencji komisji rewizyjnej. Jestem zdziwiony tymi wycieczkami, insynuacjami. Kompetencje są proste, burmistrz zatrudnia dyrektora ICSiR-u, a on zatrudnia pracowników. Kontrolę z ramienia rady miasta przeprowadza komisja rewizyjna – podkreślił wiceburmistrz. W podobnym tonie wypowiedział się też przewodniczący rady miasta Mariusz Batorski. – Polityka kadrowa należy do wyłącznej kompetencji pani dyrektor – przypomniał Batorski. Na co radny Breś odpowiedział: – Tak długo, jak złotówki z naszych podatków będą wydawane na cele publiczne, tak długo każdy mieszkaniec miasta, nie tylko radny, ma prawo wiedzieć, na co i w jaki sposób wydawane są środki publiczne – wyjaśnił swoją dociekliwość związaną z zatrudnieniem nowego zastępcy dyrektora radny Mariusz Breś.

Na koniec dyskusji głos zabrał też Cezary Łukaszewski, który opowiedział radnym o swoim przygotowaniu do nowej pracy. – Czuję się trochę zawstydzony skalą zainteresowania moją osobą, ale rozumiem, że wszystko, co nowe, budzi wątpliwości – powiedział Łukaszewski. – Jestem absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego o specjalizacji rekreacja. Jeśli chodzi o doświadczenie w zarządzaniu, mam 25-letni staż jako dyrektor ośrodka socjoterapii i dwuletni staż na stanowisku starosty. Wydaje mi się, że żadne faux pas nie zostało popełnione, ponieważ moje kompetencje i przygotowanie są wystarczające do tego, żeby wejść w tematykę Integracyjnego Centrum Sportu i Rekreacji. Nie każdy pracownik i nie każdy dyrektor musi perfekcyjnie znać się na wszystkim, czym zarządza, bo ma od tego wykwalifikowany personel. Jeśli chodzi o zarządzanie, nie mam żadnych kompleksów. Jestem wdzięczny pani dyrektor, że pozwoliła mi rozpocząć pracę na stanowisku wicedyrektora. Zdobywam nowe doświadczenia i mam nadzieję, że to nie spowoduje obniżenia jakości pracy Integracyjnego Centrum Sportu i Rekreacji – tłumaczył Łukaszewski.

One thought on “Były starosta został zastępcą dyrektora

  • 9 marca 2021 o 21:26
    Permalink

    Pan były już starosta (nauczyciel z wykształcenia) dokonał w powiatowych szkołach cięć w etatach pedagogów, psychologów, bibliotekarzy i innych. Ale bardzo dba o etat dla siebie. To nie faux pas?

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.