Leśna ścieżka dla biegaczy

Na terenie Malcanowa powstanie pierwsza w gminie Wiązowna ścieżka do biegania. Biegacze będą mogli ją wypróbować już w najbliższe wakacje

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Miłośników biegania cały czas przybywa, a teraz będą oni mieli specjalne miejsce do pokonywania kilometrów w lesie. Na prośbę gminnych biegaczy władze Wiązowny podpisały porozumienie z Nadleśnictwem Celestynów w sprawie utworzenia ścieżki biegowej w miejscowości Malcanów. Trasa ma liczyć ok. 10 kilometrów długości i prowadzić po utwardzonej drodze, a także leśnych duktach i piachu. Amatorzy biegania będą mieli do pokonania kilka górek, w tym podbieg o długości ok. 200 metrów. Start i meta ścieżki będzie znajdować się przy tzw. Lagunie w Malcanowie. Jest tu parking, przystanek autobusowy i zbiornik wodny, nad którym odbywają się „Szanty nad Laguną”, a zimą morsowanie. Ponadto w sąsiedztwie jest siłownia plenerowa, z której można skorzystać do przeprowadzenia rozgrzewki, a po skończonym biegu odpocząć w zadaszonej altanie.

– Chcemy, żeby latem ścieżka biegowa była w pełni otwarta i funkcjonalna. Może uda się zrealizować ją wcześniej, o ile nie przeszkodzi nam pandemia. W pierwszym etapie wyznaczymy trasę i przygotujemy podstawowe mapy. W dalszej perspektywie chcielibyśmy, żeby mapy były bardziej interaktywne, a użytkownicy mogli dorzucać swoje treści. Mogę zapewnić, że mamy jeszcze kilka ciekawych pomysłów – powiedział w rozmowie z „Linią” nadleśniczy Artur Dawidziuk. Obecnie trwa pozyskiwanie niezbędnych materiałów do oznakowania ścieżki.

 – Inicjatorami tego przedsięwzięcia są biegacze z naszej gminy. Konkretnie zadzwonił do mnie w tej sprawie pan Robert Dorosz. Dziękuję i gratuluję panu Robertowi, a także dziękuję nadleśniczemu Arturowi Dawidziukowi i zastępcy dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Wiązownie Michałowi Białkowi. To jedyna ścieżka/droga, na którą się zgadzamy na tym obszarze. Na inne stanowczo nie wyrazimy zgody – napisał na swoim profilu w mediach społecznościowych wójt gminy Wiązowna Janusz Budny.

Inicjatorzy przedsięwzięcia zdradzili w mediach społecznościowych, że przebieg ścieżki został już uzgodniony. Zaproponowano, aby nosiła ona nazwę „Pod Pierzyną”. Chcieliby, żeby ścieżka była tak oznakowana, aby można było z niej korzystać także po zmroku bez obawy o zgubienie się, co jest ważne zwłaszcza zimą, gdy wcześniej robi się ciemno.

Ścieżka dla biegaczy w Malcanowie to niejedyne takie miejsce w powiecie otwockim. Przy Centrum Edukacji Leśnej w Celestynowie jest już taka profesjonalna ścieżka. Nadleśnictwo Celestynów jest otwarte na współpracę w tej kwestii. – Na pewno w innych gminach powstaną podobne ścieżki, chociażby na terenie Celestynowa, gdzie trwają w tej sprawie rozmowy – mówi nadleśniczy Artur Dawidziuk.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.