Chodnik potrzebny od zaraz

Wąską ul. Reymonta na odcinku między ul. Samorządową i ul. Żeromskiego każdego dnia przechodzą setki osób. W pobliżu znajdują się dwa supermarkety, apteka, kościół. Ludzie idą poboczem albo ulicą, bo od lat nie mogą doprosić się chodnika. W tym roku też się go nie doczekają

PRZEMEK SKOCZEK

W tej okolicy gdzieniegdzie czas jakby zatrzymał się w miejscu. Przy tym fragmencie ul. Reymonta wciąż stoją duże, drewniane domy, które pamiętają Otwock sprzed stu lat. Nic dziwnego, że tak często są tam realizowane zdjęcia do filmów historycznych, zwłaszcza wojennych. Były tam m.in. kręcone fragmenty serialu „Czas honoru”. To malownicza część miasta, ale jej mieszkańcy chcieliby widzieć u siebie nieco więcej cywilizacji, np. chodnik, którym mogliby bezpiecznie iść na zakupy.

– Walczymy o to od lat. Już w 2014 roku podjęliśmy stosowną inicjatywę, zebraliśmy 280 podpisów, które zostały złożone w urzędzie wraz z petycją. I nic. Jedyne, co przez ten czas się poprawiło, to nawierzchnia samej ulicy, która była bardzo dziurawa, ale nakładkę asfaltową zrobiła kolej, bo tędy prowadził objazd w czasie prac na linii PKP – opowiada Czytelniczka, która poprosiła nas o wsparcie. – Tam jest wąsko, ulica nie ma odpływu ani odwodnienia, więc po deszczu bywa zalana wodą wraz z poboczami. Nie ma jak przejść. To jest karygodne, żeby w XXI wieku były tu takie warunki. Gdy poszliśmy z tym do prezydenta, mówił, że to nie jego sprawa, bo droga jest powiatowa. Może i powiatowa, ale znajduje się w Otwocku i my, otwocczanie, ryzykujemy życie, idąc tą ulicą – podkreśla.

W rzeczywistości ul. Reymonta ma skomplikowany status, ponieważ na dwóch skrajnych odcinkach jest drogą miejską, a na centralnym – powiatową, i tam właśnie wypada opisywany fragment ulicy. Podlega więc Starostwu Powiatowemu w Otwocku i Zarządowi Dróg Powiatowych. Czy mają one jakiś plan na remont ul. Reymonta?

– Problem braku chodnika przy tej ulicy jest nam znany i podjęliśmy już działania, których celem jest poprawa bezpieczeństwa pieszych poruszających się tą ulicą – zapewnia Paweł Grzybowski, dyrektor ZDP. – Największym wyzwaniem jest to, że pas drogowy na odcinku od ul. Samorządowej do ul. Żeromskiego, zwłaszcza na wysokości kościoła, jest bardzo wąski i w praktyce uniemożliwia wykonanie dodatkowej infrastruktury drogowej. Rozwiązaniem może być wykup i wywłaszczenie przyległych gruntów. W tym celu należy wykonać dokumentację pozwalającą na rozbudowę pasa drogowego oraz zabezpieczyć odpowiednie środki w celu wypłaty odszkodowań właścicielom przyległych działek – wyjaśnia dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych.

– W tym roku, z powodu wielu wyzwań związanych z budżetem, jest to jednak niemożliwe. Niemniej mamy ten problem na uwadze i będziemy starali się doprowadzić do budowy chodnika przy wspomnianej ulicy. Chciałbym jednocześnie zapewnić, że na bieżąco monitorujemy sytuację na drogach również w rejonie wspomnianych ulic. W tym roku mamy zabezpieczone pieniądze na poprawę odwodnienia na wspomnianej drodze, w rejonie ul. Chopina, a także skrzyżowania z ul. Żeromskiego. Tym samym zlikwidujemy jeden z problemów, którzy mieszkańcy zgłaszali nam już wcześniej – deklaruje Paweł Grzybowski z ZDP.

Choć jest to ulica powiatowa, w przyszłej inwestycji swój udział ma również miasto Otwock. – Naszą rolą jest opracowanie dokumentacji projektowej rozbudowy pasa drogowego w ul. Reymonta na odcinku od ul. Samorządowej do ul. Tatrzańskiej oraz projekt rozbudowy skrzyżowania ul. Żeromskiego z ul. Samorządową. Wykonanie tych dokumentacji będzie realizowane w ramach pomocy rzeczowej dla powiatu otwockiego – poinformowała „Linię” Beata Wądołkowska z wydziału inwestycji i funduszy zewnętrznych w otwockim urzędzie miasta.Mieszkańcy okolic ul. Reymonta muszą uzbroić się w cierpliwość. Wygląda na to, że chodnikiem przejdą się nie wcześniej niż w 2022 roku.

5 komentarzy do “Chodnik potrzebny od zaraz

 • 16 marca 2021 o 14:06
  Permalink

  Ta ulica już od dawna powinna błyszczeć na całej długości i być wizytówką miasta, z jednej strony nasza „starówka”, a z drogiej dojazd do Mazowieckiego Centrum Chorób Płuc… wstyd patrzeć niestety…

  Odpowiedz
 • 17 marca 2021 o 06:56
  Permalink

  Wystarczy zrobić z tej ulicy drogę jednokierunkową a nie gdybać cytuje :Rozwiązaniem może być wykup i wywłaszczenie przyległych gruntów. Po kiego diabła wykup i wywłaszczania??

  Odpowiedz
 • 17 marca 2021 o 08:16
  Permalink

  Też mi starówka klimatyczna, syf rozpadające się drewniaki z śmietnikami i walającymi się śmieciami. Po śmierdzących smogiem Kresach, to drugi rejon Otwocka, gdze nie chciałbym mieszkać, ponury i brudny.

  Odpowiedz
 • 18 marca 2021 o 22:36
  Permalink

  To jest starówka Otwocka, podobnie jak Kościelna. Zawsze była zaniedbana i to się chyba nigdy nie zmieni

  Odpowiedz
 • 21 marca 2021 o 21:45
  Permalink

  To jest tak niebezpieczna ulica, że nie czy, tylko kiedy dojdzie tu do tragedii!!! Na wysokości Chopina wiecznie jest bajoro na pół ulicy, nocą muszą tam się zmieścić ludzie i samochody w dwóch kierunkach! Urzędasy oczywiście mają to w pompie.
  Zamiast zreperować postawią znak zakazu.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.