Rok z koronawirusem

Właśnie minął rok, od kiedy żyjemy w pandemii. Rok, w którym życie całego świata zmieniło się i stanęło na głowie. Rok wypełniony strachem, niepewnością, izolacją, napięciem, zdalną pracą i nauką, wieloma ograniczeniami. Ale był to też rok dzielenia się, bezinteresownej pomocy i solidarności

PRZEMEK SKOCZEK

Przypomnijmy sobie kilkanaście ostatnich miesięcy. Najpierw, na początku 2020 roku, była irracjonalna nadzieja, że nas to zło ominie. Chiny są przecież tak daleko… Nawet gdy docierały doniesienia o kolejnych ogniskach COVID-19, wielu z nas chciało wierzyć w ten pozytywny scenariusz. Informację o pierwszym w Polsce przypadku zakażenia koronawirusem podano 4 marca. Był to 66-letni mieszkaniec Cybinki w Lubuskiem. Mężczyzna pokonał chorobę!

Liczba zakażeń sukcesywnie rosła. 13 marca rząd wprowadził stan zagrożenia epidemicznego. W praktyce oznaczało to m.in. zakaz zgromadzeń publicznych powyżej 50 osób, zamknięcie klubów, pubów i restauracji, ograniczenie działalność galerii handlowych, wstrzymanie międzynarodowych połączeń lotniczych i kolejowych, dwutygodniową kwarantannę dla wracających z zagranicy, zakaz wjazdu cudzoziemców do Polski. 15 marca zamknięto szkoły i dzieci rozpoczęły nauczanie zdalne. Tak się to zaczęło. Jak wyglądał miniony rok w powiecie otwockim? Przypomnijmy sobie dzięki naszemu kalendarium.

 • Od pierwszej połowy marca COVID-19 zaczyna paraliżować życie w powiecie otwockim. Zamykane są kolejne placówki, m.in. kina, teatry, szpitale, odwoływane wydarzenia kulturalne i sportowe. Zmienia się organizacja pracy urzędów i instytucji oraz funkcjonowanie komunikacji. Sytuacja rozwija się bardzo dynamicznie.
 • 12 marca biuro poselskie w Ot-wocku otwierał Dariusz Olszewski (PiS). Pech chciał, że brał w nim udział minister środowiska Michał Woś. Cztery dni później okazało się, że był on pierwszym członkiem Rady Ministrów z potwierdzonym koronawirusem. Wszystkie osoby uczestniczące w tym wydarzeniu, m.in. kilku lokalnych samorządowców, skierowano na kwarantannę.
 • 18 marca sanepid powiadomił pierwszym przypadku zachorowania na COVID-19 w powiecie otwockim. Był to 50-latek, który wrócił z ferii we Włoszech. 180 osób trafiło na kwarantannę.
 • Także 18 marca polskie władze przedstawiły plan pomocy dla gospodarki. Na pięć filarów tzw. tarczy antykryzysowej składają się: ochrona pracowników, gwarancje kredytowe, bezpieczeństwo systemu finansowego, wsparcie służby zdrowia i inwestycje publiczne. Łączna wartość pomocy to 212 mld zł. Trafia ona oczywiście także do lokalnych przedsiębiorców.
 • Furorę w internecie robi filmik rodziny Koprukowiaków z Otwocka, która nagrała króciutką, niespełna minutową piosenkę o koronawirusie. Szybko stała się ona hitem, wyemitowano ją nawet w telewizji. Słowa „Koronawirusie, chcesz dostać tu się. Lecz my się nie damy, bo z domu się nie ruszamy!” śpiewała cała Polska. Do dziś nagranie na YouTubie ma już ponad 2,5 mln wyświetleń.
 • Pandemia wystawia na próbę służbę zdrowia. Szpitale w całym kraju cierpią na brak środków ochrony indywidualnej dla personelu, który jest narażony na kontakt z osobami zakażonymi.
 • 29 marca dyrekcja Powiatowego Centrum Zdrowia przy ul. Batorego w Otwocku informuje, że wirusa wykryto u jednego z lekarzy pracujących na oddziale ginekologiczno-położniczym. Cały personel objęto kwarantanną, pacjentki wypisano, a oddział został tymczasowo zamknięty.
 • Ruszają liczne akcje pomocowe dla medyków, osób starszych i chorych. Polegają na dostarczaniu posiłków, robieniu zakupów. To m.in. projekty „Telefon dla seniora”, „Posiłek dla lekarza” czy „Widzialna ręka”.
 • 30 marca w szpitalu MSWiA w Warszawie zmarł 36-letni Michał Grajewski – to pierwsza ofiara koronawirusa z powiatu otwockiego. Był młodym, zdrowym mężczyzną. Pracował jako kierowca wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego.
 • 3 kwietnia rząd wprowadził tymczasowy zakaz wstępu do lasów. Decyzja wywołała spore kontrowersje. Tego samego dnia sanepid poinformował, że mamy pierwszego ozdrowieńca w powiecie otwockim.
 • Rewolucja w pracy otwockiego magistratu. Na terenie urzędu stanęły dwa specjalne CityBoksy, w których można bezpiecznie załatwiać formalności, unikając kontaktu bezpośredniego z urzędnikiem. Wygospodarowano w nich sześć stanowisk wyposażonych w biurka i kamery, w tym jedno dla osób niepełnosprawnych. Jest też toaleta. Koszt jednego kontenera to ok. 30 tys. zł. Sprawdziły się i działają do dziś.
 • Wielkanoc to pierwsze święta, które spędzamy w cieniu pandemii. Obowiązuje izolacja, więc rodziny zamykają się w domach. Nikt nie idzie do kościołów ze święconkami. Z bliskimi kontaktujemy się telefonicznie i internetowo.
 • Wielu lokalnych przedsiębiorców i mieszkańców angażuje się w pomoc szpitalom i medykom. Dokonywane są m.in. wpłaty na PCZ. Rekordowa należy do firmy Gomuła Sp. j. Tadeusz i Mariusz Gomuła, która wsparła szpital kwotą 100 tys. zł. Pozwoliło to na zakup nowego respiratora.
 • Firma Mochtoys z Otwocka włączyła się w akcję Drukarze dla Szpitali i wyprodukowała dla medyków 20 tysięcy specjalnych gogli. Wsparła ją firma Mateo z Woli Duckiej. Na produkcję przyłbic przestawiła się też firma The Big Fellow z Duchnowa.
 • Otwock był pierwszą gminą w Polsce, która uruchomiła na szeroką skalę własną produkcję przyłbic. Wsparcie zapewniła firma Novo-Pak, a także pracownicy otwockich szkół i przedszkoli. Powstaje około pięciu tysięcy przyłbic na dobę. Są one rozdawane za darmo mieszkańcom.
 • Inicjatywa STOPkorona, zapoczątkowana lokalnie przez przedsiębiorcę Pawła Sędka z Józefowa, staje się ogólnopolską akcją wspierania medyków. Włączają się w nią m.in. gwiazdy show-biznesu: zespoły Enej, IRA, Muniek Staszczyk, Krzysztof Cugowski. Pomoc dociera do placówek medycznych w całej Polsce.
 • W maju zamknięta od marca gospodarka jest stopniowo odmrażana. Kolejne branże mogą działać, choć przy zachowaniu wielu obostrzeń. Otwierają się m.in. restauracje, fryzjerzy i zakłady kosmetyczne. W następnych tygodniach wprowadzane są kolejne etapy odmrażania. Otwierają się też niektóre urzędy. Szkoły funkcjonują do końca w trybie zdalnym. Ta odwilż potrwa przez całe lato, podczas którego, mimo reżimu sanitarnego, na chwilę jakby zapomnieliśmy o skali pandemii i jej skutkach.
 • Oczywiście wirus nie odpuszcza. W czerwcu zostaje zamknięty oddział wewnętrzny szpitala przy ul. Batorego. Zakażenie stwierdzono u jednego z pacjentów.
 • Odwilż w obostrzeniach przynosi efekty. W sierpniu wzrasta liczba zakażeń. W powiecie otwockim stwierdzono sześć ognisk koronawirusa, w tym jedno duże. Na kwarantannę trafia wraz z rodziną prezydent Otwocka Jarosław Margielski.
 • Po wakacjach dzieci wracają do szkół. Ten stan nie trwa jednak długo. Koronawirus pojawia się w szkołach, żłobku i komendzie policji. Od 24 września powiat otwocki znajduje się w żółtej strefie, a 3 października „awansuje” do strefy czerwonej.
 • 17 października uczniowie szkół średnich i wyższych przechodzą na zdalne nauczanie. Od 9 listopada obowiązuje ono już we wszystkich szkołach.
 • Jedną z najbardziej kontrowersyjnych decyzji rządu jest wprowadzenie zakazu wstępu na cmentarze od 31 października do 2 listopada. Na poważne straty naraża to osoby handlujące zniczami i kwiatami. Organizowane są spontaniczne akcje pomocy dla nich.
 • Mieszkańcy otwockich osiedli protestują przeciwko kontrolom przeprowadzanym przez OSM w mieszkaniach. Obawiają się, że inspektorzy sprawdzający instalacje elektryczne mogą roznosić wirusa. W tej sprawie mamy wiele zgłoszeń, ale OSM zapewnia, że zachowuje wszelkie konieczne środki ostrożności.
 • Cała Polska angażuje się w akcję oddawania osocza przez ozdrowieńców. Znajdujące się w nim przeciwciała są pomocne w leczeniu chorych na koronawirusa.
 • W grudniu sanepid zaprzestaje publikacji danych na temat zakażeń i zgonów, a także osób objętych kwarantanną itp. Do tego czasu oficjalnie zmarło z powodu koronawirusa ponad 50 mieszkańców powiatu otwockiego. Pod koniec roku w Otwocku wyznaczono też pierwsze punkty szczepień w przychodniach przy ul. Armii Krajowej oraz ul. Mickiewicza. Najpierw przystępują do nich pracownicy służby zdrowia. Pierwsze szczepienie odbyło się 4 stycznia.
 • 18 stycznia ruszają szczepienia seniorów, najpierw osób powyżej 80. roku życia, potem tych, którzy ukończyli 70 lat. Są one wykonywane także w domach pomocy społecznej i zakładach opiekuńczo-leczniczych. Niestety, w przychodniach brakuje terminów.
 • Mimo pandemii w styczniu odbywa się 29. finał WOŚP, ale ma inny niż zwykle charakter – bez koncertów, wspólnych zabaw i spotkań. Wolontariusze wyruszają jednak na ulice. W całym powiecie udaje się zebrać około 260 tys. zł.
 • Od końca lutego liczba zakażeń wzrasta. Rząd wprowadza nowe obostrzenia, najpierw na Warmii i Mazurach, a od 15 marca także na Mazowszu. Znów zamykane są galerie handlowe, ośrodki kulturalne i sportowe. Dotąd w całej Polsce zarejestrowano 1,85 mln zakażeń koronawirusem, zmarło ponad 46 tys. osób (stan na 12 marca).

2 komentarze do “Rok z koronawirusem

 • 17 marca 2021 o 21:10
  Permalink

  Szczególnie mądre było zamknięcie lasów choć były i inne kwiatki ,które zresztą pozostały.

  Odpowiedz
 • 18 marca 2021 o 10:24
  Permalink

  Wygodne jest utrzymywać ludzi w stanie histerii i przerażenia.Łatwiej się rządzi i ukrywa swoją nieudolność.Najgorsze jest to ,że ci co czekają w kolejce do władzy zrobiliby to samo tylko 2 razy więcej.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.