Solidne wały to bezpieczni mieszkańcy

W poniedziałek, 8 marca nad brzegiem Wisły w Ostrówku (gmina Karczew) podpisano dwie umowy na przebudowę kolejnych fragmentów wałów przeciwpowodziowych na terenie powiatu otwockiego. Tym razem zostaną zmodernizowane umocnienia na terenie gmin Karczew i Sobienie-Jeziory

SYLWIA WYSOCKA

Prace przy modernizacji wałów planowane w tym roku w gminie Karczew są kontynuacją przebudowy prawostronnego wału przeciwpowodziowego Wisły na odcinku gmina Sobienie-Jeziory – gmina Karczew – miasto Karczew – miasto Otwock, która rozpoczęła się w ubiegłym roku. Przebudowano wtedy 2,6 km wałów, co kosztowało prawie 5 mln 500 tys. zł. Teraz będzie przeprowadzona rozbiórka korpusu wału do głębokości półtora metra, a następnie zostanie on odtworzony. Skarpa i korona wału będą zagęszczone i profilowane, korpus zostanie „zagęszczony” poprzez wykonanie w osi wału przesłony przeciwfiltracyjnej. Skarpy wału będą zabezpieczone stalową siatką przeciw bobrom. W ten sposób zostanie zmodernizowany odcinek o długości 3,2 km. Koszt tych prac to ok. 5 mln 842 tys. zł. Konieczność przebudowy wynika ze złego stanu technicznego wału, który chroni dolinę o powierzchni 3 240 ha. W bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się domy w miejscowościach: Dziecinów, Kosumce, Glinki, Kępa Nadbrzeska i Nadbrzeż. Przywrócenie dobrego stanu technicznego wałów jest dla ich mieszkańców gwarancją bezpieczeństwa.

Z kolei prace na terenie gminy Sobienie-Jeziory będą kontynuacją robót rozpoczętych w 2019 roku. Łącznie w latach 2019-2020 zmodernizowano 9,1 km wałów, w tym roku planuje się przebudowę odcinka o długości 3,6 km, co ma kosztować ok. 5 mln 845 tys. zł. Wał zostanie uszczelniony przy podłożu i w korpusie przy użyciu przesłony przeciwfiltracyjnej wykonanej w osi wału i zagęszczony w korpusie. Skarpy zostaną wyprofilowane i również zabezpieczone siatką stalową przeciwko bobrom. Przebudowa wałów, których stan techniczny nie jest zadowalający, wpłynie na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców miejscowości: Stare Podole, Gusin, Wysoczyn i Radwanków Szlachecki.

Umowy na modernizację kolejnych odcinków wałów przeciwpowodziowych z przedstawicielami wykonawców w poniedziałek, 8 marca podpisała Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie. W uroczystości udział wzięli m.in. wicemarszałek senatu Maria Koc, dyrektor Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Przemysław Daca, a władze samorządowe reprezentowali m.in. burmistrz Karczewa Michał Rudzki, sołtys Ostrówka Małgorzata Zakrzewska i przedstawiciele miejscowości, przez które przebiegają modernizowane wały.

– Inwestycje o łącznej wartości ponad 11 mln zł będą wykonane ze środków własnych Wód Polskich. Część dokumentacji tych inwestycji została przygotowana we współpracy z samorządami, m.in. gminą Karczew – podkreślił prezes Wód Polskich Przemysław Daca. – To jest bardzo ważne, ponieważ ta współpraca poprawia nam możliwości inwestycji. Liczymy na to, że inwestycja zakończy się w tym roku i nastąpi to jak najszybciej. Wkrótce będziemy podpisywali kolejne umowy na realizację następnych ważnych inwestycji na wałach, m.in. z udziałem środków z Regionalnego Programu Operacyjnego. W ostatnim czasie, gdy mamy tak dużo wody i występuje zagrożenie powodziowe, widać, jak ważne są takie inwestycje jak modernizacja wałów przeciwpowodziowych – podsumował prezes Daca. Wicemarszałek senatu Maria Koc również podkreśliła, że inwestycje są możliwe m.in. dzięki bardzo dobrej współpracy samorządów z Przedsiębiorstwem Wody Polskie oraz zaangażowaniu samego przedsiębiorstwa.

– Po tych wszystkich działaniach gmina Karczew będzie zabezpieczona, a mieszkańcy spokojni – powiedział burmistrz Michał Rudzki, dziękując za inwestycję. – Po wielu latach rozmycia kompetencji wraz z pojawieniem się Wód Polskich działania zostały skoordynowane, a współpraca na linii przedsiębiorstwo – samorząd przynosi dobry efekt i mam nadzieję, że tak pozostanie – dodał.

One thought on “Solidne wały to bezpieczni mieszkańcy

  • 21 marca 2021 o 10:58
    Permalink

    Czy na dojeździe do przeprawy promowej w Ostrówku też szaleje wirus ?

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.