Wielu chętnych na TBS-y

Prace przy budowie dwóch otwockich TBS-ów przy ul. Poniatowskiego postępują zgodnie z harmonogramem. Prawdopodobnie na koniec roku będzie gotowych 40 mieszkań, które znalazły już najemców. Nadzorująca inwestycję miejska spółka OZEC po sugestiach okolicznych mieszkańców zmieniła ostatnio lokalizację parkingu. Nie powstanie on za osiedlem, ale wzdłuż domów, prostopadle do ul. Poniatowskiego

SYLWIA WYSOCKA

Zarząd Otwockiego Zakładu Energetyki Cieplnej 30 czer-wca ubiegłego roku podpisał z Bankiem Gospodarstwa Krajowego w Warszawie umowę w sprawie warunków i trybu finansowania budowy dwóch bloków w systemie TBS. Z przetargu wynika, że budowa będzie kosztowała ok. 7 mln zł.

W dwóch budynkach przy ul. Poniatowskiego powstaje 40 mieszkań. Prace postępują bardzo sprawnie. – Teren pod budowę został nam przekazany przez miasto w maju 2019 roku. Najpierw podjęliśmy działania w zakresie zaprojektowania jednego budynku, ale z powodu protestów mieszkańców sąsiedniej nieruchomości koncepcja uległa zmianie i obecnie budujemy dwa mniejsze bliźniacze bloki – tłumaczy wiceprezes OZEC Dariusz Łokietek. – Warunki zabudowy otrzymaliśmy w styczniu 2020 roku, a pozwolenia na budowę w marcu 2020 roku. Później odbyły się dwa przetargi (pierwszy został unieważniony z powodu wadliwości zwycięskiej oferty. Prace budowlane przebiegają zgodnie z harmonogramem. Mieszkania powinny być gotowe pod koniec tego roku, możliwe przesunięcie wynosi najwyżej dwa miesiące. Od kilku miesięcy wszystkie mieszkania są już zarezerwowane. Jednak nadal dużo osób zgłasza się do nas z pytaniami o możliwość zamieszkania w TBS-ach. Niestety, musimy odmawiać, chociaż od chętnych zbieramy wstępne deklaracje – informuje Łokietek. I dodaje, że zainteresowanie jest spore zarówno wśród mieszkańców Otwocka, jak i gmin ościennych, a nawet dalszych miejscowości.

Podczas posiedzenia komisji inwestycji i gospodarki miejskiej, która odbyła się w środę, 10 marca, projektujący osiedle architekt Stanisław Konopiński poinformował, że w budynkach został zastosowany układ dwuklatkowy, choć w blokach tej wielkości jest zazwyczaj jedna klatka. W tym przypadku dwie klatki wymusił układ mieszkań w stosunku do stron świata. Mieszkania nie są duże – zaplanowano osiem lokali jednopokojowych, 20 dwupokojowych i 12 trzypokojowych. Na parterze uwzględnione jest mieszkanie dla osoby niepełnosprawnej. Budynki są częściowo podpiwniczone, na tyłach osiedla jest zaplanowany nieduży, ogrodzony plac zabaw. Elewacja budynków będzie nawiązywać do stylistyki świdermajerów, a teren nie zostanie ogrodzony.

Istotną zmianą, która nastąpiła w stosunku do wcześniejszej wersji planów budowy, jest lokalizacja parkingu na 51 samochodów. Nie powstanie on w lesie na tyłach osiedla, tylko wzdłuż obydwu budynków. Ma to być parking wyłącznie dla samochodów osobowych. – Pozbędziemy się tylko drobnych drzew, te duże zostaną, będą zabezpieczone i zapewnią piękny widok z okien mieszkań, bo takie było nasze główne założenie – tłumaczy prezydent Jarosław Margielski. Projektant doprecyzowuje, że będzie to specyficzny parking leśny z miejscami postojowymi między drzewami. – Wytniemy tylko drobne podrosty, główne drzewa zostaną. Parking nie będzie wybudowany tradycyjną metodą, która źle wpłynęłaby na korzenie rosnących tam drzew. Przewidywana jest za to lekka podbudowa i ekokratka, porządniej utwardzona zostanie tylko główna droga dojazdowa do miejsc postojowych – tłumaczy projektant.

Aby zamieszkać w TBS-ie, trzeba spełniać określone warunki, w tym wyznaczone regulaminem kryteria dochodowe. Wnioski rozpatrywane są przez powołaną przez OZEC specjalną komisję. Koszt partycypacji, tzn. udziału w budowie mieszkania, który należy wnieść, to – jak mówi wiceprezes OZEC – ok. 18 proc. wartości budowy lokalu. W przypadku mieszkania ok. 50-metrowego jest to mniej więcej 60 tys. zł, opłaty czynszowe wynoszą 16 zł za metr kwadratowy.

Atrakcyjne warunki i korzystna lokalizacja (dogodny dojazd w kierunku Warszawy) sprawiają, że zainteresowanie jest spore. Władze OZEC podkreślają, że w Otwocku jest potencjał, by budować kolejne bloki w systemie TBS. Miejska spółka deklaruje, że jest na to przygotowana. Decyzje należą jednak do władz miasta, które prowadzą rozmowy w tej sprawie.

Prezydent Jarosław Margielski potwierdza, że trwają analizy dotyczące tego, gdzie w Otwocku mogłyby powstać kolejne TBS-y. – Ze względu na duże zainteresowanie analizujemy, gdzie moglibyśmy realizować kolejne tego typu inwestycje. Bierzemy pod uwagę różne nieruchomości, łącznie z działką na osiedlu Ługi, na której zakup wyraziła niedawno zgodę rada miasta. Niebawem przedstawię radnym kilka lokalizacji i podejmiemy decyzję – mówi w rozmowie z „Linią” prezydent. – Chcę podkreślić, że nie jest to jedyny sposób rozwoju zasobu mieszkaniowego w gminie. W poniedziałek złożyliśmy wniosek o dofinansowanie budowy budynków komunalnych w Otwocku, więc TBS-y nie będą jedyną formą budownictwa wielorodzinnego realizowanego przez miasto – dodaje.

One thought on “Wielu chętnych na TBS-y

  • 21 marca 2021 o 13:13
    Permalink

    Szkoda, że powstało tylko 40 mieszkań. Ale cóż, mieszkańcy istniejących bloków sprawnie się zorganizowali, żeby ograniczyć nową inwestycję. Zresztą, trudno im się dziwić.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.