Klub seniora w dawnym banku?

Prezydent Jarosław Margielski widzi potrzebę utworzenia w Otwocku klubu seniora. Są szanse, że dzięki dofinansowaniu z programu „Senior Plus” takie miejsce powstanie u zbiegu ulic Hożej i Karczewskiej, w budynku, w którym wcześniej mieściła się siedziba Banku Spółdzielczego

SYLWIA WYSOCKA

Jedną z najważniejszych potrzeb wyrażanych przez otwockich seniorów, m.in. na posiedzeniach Miejskiej Rady Seniorów, która jest reprezentacją starszych mieszkańców Otwocka, było znalezienie miejsca, gdzie mogliby oni twórczo spędzać czas i się integrować. Pomysłów na lokalizację takiego klubu seniora było już kilka. Ostatnio na łamach „Linii” pisaliśmy o perspektywie zakupu przez miasto budynku starej kotłowni na osiedlu Stadion i ewentualności utworzenia tam m.in. właśnie klubu seniora. Okazuje się, że prezydent Otwocka ma inny pomysł. Utwierdził się w nim po rozmowie z minister rodziny i polityki społecznej Marleną Maląg, która razem z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim odwiedziła Otwock w poniedziałek, 8 marca. Prezydent Margielski rozmawiał z panią minister m.in. o możliwości pozyskania pieniędzy z programu „Senior Plus” na przystosowanie lokalu do potrzeb klubu seniora. Minister zachęcała prezydenta Otwocka do złożenia takiego wniosku, deklarując wsparcie.

Nowa koncepcja zakłada, że klub powstanie we wcześniejszej siedzibie Banku Spółdzielczego u zbiegu ulic Hożej i Karczewskiej w centrum Otwocka. Właścicielem tego lokalu jest miasto. – Będziemy starali się o dofinansowanie z programu „Senior Plus”, by przystosować to miejsce do klubu seniora – potwierdza w rozmowie z „Linią” prezydent Margielski. – Ze względu na brak zainteresowania przez rok dzierżawą tego lokalu zdecydowałem o skierowaniu go do sprzedaży w przetargu nieograniczonym, ale po namyśle wycofałem go właśnie dlatego, że moglibyśmy wykorzystać tę ok. 120-metrową przestrzeń na klub seniora. Przygotowujemy wniosek i zgłosimy ten lokal w tegorocznej edycji programu „Senior Plus” – informuje prezydent. Nabór wniosków do programu już trwa. Można w nim otrzymać do 80 proc. kosztów przebudowy lub remontu obiektów będących własnością samorządu.

– Za tą lokalizacją przemawia wiele argumentów. Lokal znajduje się w centrum miasta wśród osiedli, na których mieszka dużo osób starszych, niedaleko znajdują się budynki użyteczności publicznej: urząd miasta, biblioteka miejska itp. Mieści się na parterze i na piętrze, więc będzie dostępny dla osób starszych, niepełnosprawnych i na wózkach – podkreśla prezydent Otwocka.

– Dodatkowo przed budynkiem chcemy wygrodzić fragment terenu, by zaprojektować tam ogródek. Jeśli chodzi o wcześniejszy pomysł lokalizacji klubu seniora na osiedlu Stadion, on również nie jest zły, ale wymaga więcej czasu. Obecnie w oparciu o te zasoby, którymi już swobodnie dysponujemy, możemy wystartować w aktualnym naborze. Seniorzy czekają, a my w mieście tak naprawdę nie mamy teraz miejsca, w którym mogą się spotykać. Dlatego chcemy je stworzyć. Seniorzy będą mogli tam nie tylko się spotkać, lecz także np. umówić na wspólne pieczenie ciast, warsztaty tematyczne czy dancingi. Wiem, że może pojawić się zarzut, że jest to głośne miejsce w centrum miasta, a seniorzy lubią spokój, ale po pierwsze, jest ono łatwo dostępne, a po drugie, w dalszej perspektywie planujemy z Miejskim Ośrodkiem Kultury, Turystyki i Sportu dodatkową atrakcję dla seniorów. Chcielibyśmy, by z tego miejsca mogli dojechać do terenów zielonych kolejką turystyczną. Planujemy uruchomienie takiej kolejki, która służyłaby turystom i seniorom właśnie do tego, żeby dojechać na plażę miejską, do Muzeum Ziemi Otwockiej itp. – wylicza Margielski.

Prezydent planuje również podjęcie rozmów z władzami Otwockiej Spółdzielni Mieszkaniowej, żeby na szczycie budynku, w którym ma się mieścić klub, powstał mural. – Myślę, że kwestią otwartą pozostaje to, co mogłoby być tematem takiego muralu –  mówi prezydent.

Wyniki naboru w programie „Senior Plus” będą opublikowane nie później niż do 30 kwietnia.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.