Apteka Główna jedyną dyżurną

Najprawdopodobniej tylko jedna apteka w powiecie otwockim będzie pełnić dyżury w porze nocnej, w niedziele i święta. Przejęcie  tego obowiązku zadeklarowała Dyrekcja Apteki Głównej w Otwocku. Zarząd powiatu już wyraził na to zgodę

SYLWIA WYSOCKA

W ubiegłym roku 5 listopada rada powiatu przyjęła uchwałę, zgodnie z którą trzy apteki w Otwocku miały pełnić dyżury w noce, niedziele i święta. Były to apteki: Cef@rm 36,6 przy ul. Matejki 9, Główna przy ul. Andriollego 34 i Ziko przy ul. Powstańców Warszawy 13. Później miały to być dwie placówki Apteka Główna i Ziko, przy czym w marcu wypadał dyżur tej drugiej. Tymczasem funkcję apteki dyżurnej pełni obecnie de facto tylko Apteka Główna.

Wprawdzie już 18 grudnia dyrekcja Apteki Głównej w piśmie do władz powiatu otwockiego wyraziła zgodę na pełnienie całodobowych dyżurów przez cały rok, ale formalnie władze powiatu nie zwolniły apteki Ziko z tego obowiązku. Gdy w marcu placówka ta nie podjęła nocnych i świątecznych dyżurów, Apteka Główna przejęła jej obowiązki. Forma, w jakiej się to odbyło, budzi poważne wątpliwości zarządu powiatu. – Właściciele apteki Ziko zostali najpierw mailowo, potem także w oficjalnym piśmie wezwani do złożenia wyjaśnień. Niewykluczone jest także pismo do nadzoru farmaceutycznego o kontrolę, w jakich okolicznościach doszło do tego, że uchwała rady powiatu nie była realizowana przez aptekę – mówi w rozmowie z „Linią” członek zarządu powiatu Dariusz Kołodziejczyk.

– W styczniu i lutym dyżury pełniła Apteka Główna, w marcu i kwietniu dyżur miała pełnić apteka Ziko. Nie podjęła ona dyżurów, więc dyżuruje placówka przy ul. Andriollego – przyznaje starosta Krzysztof Szczegielniak zapytany o to, jak wygląda sytuacja z dyżurami. – Nie otrzymaliśmy informacji, czy miało to miejsce na podstawie jakiegoś porozumienia między aptekami, a jeżeli nawet tak było, to powinniśmy być o tym powiadomieni, ponieważ to rada powiatu w drodze uchwały określa rozkład godzin pracy ogólnodostępnych aptek. Nie widzimy nic złego w tym, że jedna apteka, która deklaruje gotowość do dyżurów, będzie je pełnić przez cały rok. W związku z tym zmieniamy nawet uchwałę w sprawie dyżurów aptek, ale sposób, w jaki do tego doszło, nie jest właściwy – podkreśla starosta.

Proponowane rozwiązanie uwzględniające dyżury tylko Apteki Głównej w Otwocku zostało już zgodnie z procedurą przedstawione do opinii Okręgowej Izbie Aptekarskiej i włodarzom gmin powiatu otwockiego. Zarząd powiatu również wyraził na to zgodę. Musi to jeszcze zaakceptować rada powiatu w uchwale, której projekt ma trafić na sesję jeszcze w marcu.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.